V článku se dočtete o hlavních oblastech, které jsou pro vztah důležité a podle kterých můžete lépe zhodnotit, jak s vaším vztahem dál naložit.

Na úvod je nutné si říci, že neexistuje žádný jednoduchý a stejný návod pro všechny. Každý máme jinou osobnost a každý používáme vztahy jiným, jedinečným způsobem. Pokud si nejste jistí tím, jestli zůstat ve vztahu, měli byste se určitě zamyslet nad třemi hlavními oblastmi: jsou to emocionální intimita, sexuální intimita a odhodlání na vztahu pracovat a něco s ním dělat. V těchto třech oblastech je ukryta většina z toho, co každý z nás ve vztazích ve své jedinečné podobě hledá. 

Máte zůstat ve vztahu? Podívejte se, jak jste na tom s intimitou

První z klíčových oblastí je emocionální intimita. Při ní jde o to, zda se ve vztahu cítíte dostatečně dobře, bezpečně, zda máte pocit, že je vám partner dostupný. A to především emocionálně: Je ochotný zabývat se vašimi starostmi? Je ochotný emocionálně vás podpořit? Je připraven se o vás emocionálně starat? Do emocionální intimity samozřejmě patří blízkost a důvěra. Při zjišťování, jestli ve vztahu zůstat, se tedy zaměřte na to, jestli jste si s partnerem dostatečně blízcí.

Další oblastí je intimita sexuální. Pro každého má jinou podobu, každý ji potřebuje v jiné intenzitě: někdo skoro vůbec, někdo maximálně. Zabýváte-li se tím, jestli ještě zůstat ve vztahu, odpovězte si na otázky jako: Přitahuje vás ještě partner? Je pro vás sexualita důležitá, nebo je to něco, co je pro vás podřadné, co můžete oželet. Požaduje ji po vás partner, a to například v podobě, která vám nevyhovuje? Máte stejné nebo podobné sexuální fantazie, které vás propojují? To všechno jsou důležité věci stejně jako například i to, jak si vyhovíte v intenzitě a do jaké míry si umíte představit, že sexuální intimitu se svým partnerem ve vašem vztahu další roky naplňujete.

Když jste ochotní na vztahu pracovat, má cenu v něm zůstat

Přemýšlíte-li nad tím, jestli zůstat ve vztahu, je třetí důležitou oblastí, na kterou byste se měli zaměřit, odhodlání vás obou se vztahem něco dělat. Pokud jsou pro vás první dvě jmenované oblasti – emocionální a sexuální intimita – nějakým způsobem nedostatečné. Nicméně i tehdy, řešíte-li ve vztahu cokoli jiného, budete se k sobě potřebovat nejen emocionálně a intimně přiblížit, ale nezbytné bude také odhodlání vás obou.

Jestliže chcete zjistit, zda zůstat ve vztahu, měli byste si odpovědět na to, jestli se vám s tím, co vás trápí, chce ještě něco dělat. A to nejen vám, ale i vašemu partnerovi. Bez toho, abyste oba dva chtěli pracovat na vztahu a na své emoční inteligenci a někam se posouvat, nemáte šanci nic vyřešit.

Pokud si tedy umíte představit, že emocionální i sexuální intimita jsou něco, co s partnerem chcete dál prožívat, má samozřejmě smysl ve vztahu zůstat. A to za předpokladu, že to tak vidí obě strany. Máte-li jiné problémy, opět platí, že ve vztahu zůstat smysl má, pokud jste oba dva naladěni tak, že je chcete řešit.

Věnujte se komunikaci, ve vztahu se vám bude zůstávat snáz

Do emocionální intimity přirozeně patří komunikace. Bez komunikace nemůžete vyřešit žádný problém. Pokud chcete zjistit, jestli zůstat ve vztahu, dobře se zamyslete nad tím, zda jste oba ochotni učit se komunikaci. A to takové, která vás k sobě může přibližovat a která vám odhalí více o partnerovi i o vás samotných. 

S tím souvisí i to, jestli si vy sami myslíte, že pokud byste ve vztahu zůstali, máte se ještě co naučit a dozvědět o sobě, partnerovi i vztazích jako takových. Teoreticky tedy může být vaší motivací k tomu ve vztahu ještě zůstat a pracovat na něm to, že se chcete něco nového dozvědět. I to může mít pro některé lidi velkou hodnotu. 

Má smysl zůstat ve vztahu? Musí to chtít oba dva

Pokud chcete zjistit, jestli zůstat ve vztahu, vše to, co jsme si zatím pospali, se přirozeně týká vás obou. Proto potom, co si to sami rozmyslíte a uvědomíte si, že ve vztahu zůstat chcete, měli byste o tom samém mluvit s partnerem. Máte-li problémy a nejste-li si jistí, zda ve vztahu máte zůstat, bylo by ideální, abyste si nejdříve promluvili o těchto oblastech. O tom, zda si oba myslíte, že byste v sobě byli schopni ještě najít uspokojivou intimitu, a zda jste oba dva ochotní a dostatečně motivovaní na vztahu pracovat.

Jedna věc je, co si myslíte vy, ale na vztahu se vždy podílí oba. A proto než uděláte definitivní rozhodnutí, měli byste dobře prozkoumat, jak je na tom partner. Někteří z vás možná odpoví, že partner se na obnově vztahu podílet nechce, že o takových věcech nechce mluvit nebo je nečitelný. V takovém konstatování je pak jasně obsaženo to, že takový vztah se rozhodně nebude zlepšovat a nikam posouvat. Vy si pak teoreticky na základě takové odpovědi můžete říci, že v takovém vztahu nemá cenu zůstávat.

Zůstat, nebo odejít? Rozhodnutí je jen na vás

Jak už ale bylo zmíněno na začátku, každý člověk je jiný. Jsou lidé, kteří zůstávají ve vztahu i přesto, že jsou intimně a sexuálně velmi frustrovaní. Mají nicméně své osobní důvody, proč tak činí. Proto se rozhodně neohlížejte na to, co je normální pro ostatní a co druzí říkají o tom, jak by to mělo být. Rozhodujte se jen sami za sebe, a to v tom smyslu, co vyhovuje vám, co chcete vy, ne co by se mělo nebo co vám někdo jiný vnucuje. 

Žijete svůj život, svůj vztah a jen na vás a na partnerovi záleží, jak váš vztah vidíte. Jen vy dva si opravdu můžete odpovědět na to, jestli ve vztahu zůstat nebo ne. Někdo třetí, nezaujatý vám přirozeně může pomoci, abyste si byli schopni lépe zformulovat odpovědi a lépe se v sobě vyznat, to ale nic nemění na tom, že vy dva jste ti, kteří o vašem vztahu nakonec rozhodnou.

Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí, jestli máte zůstat ve vašem vztahu, kontaktujte mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába

Související články: 6 způsobů, jak zachránit vztah a Kdy má smysl zachraňovat vztah