Máte pocit, že se váš vztah za chvíli rozpadne? Popadá vás panika, co budete dělat? Chtěli byste to nějak zastavit a zachránit vztah? Jde to, ale budete se muset na chvíli zastavit a zvolit tu správnou strategii. Jakou?

To, že jste se ve vztahu dostali do bodu, kdy máte pocit, že váš vztah potřebuje záchranu znamená, že prožíváte určitou krizi. Abyste se z této krize dostali, budete muset k sobě být opravdu upřímní a začít u sebe. Nemá smysl házet vinu jen na svého partnera. Ve vztahu jste dva a oba dva se podílíte na jeho průběhu.

Jak započít záchranu vašeho vztahu?

Začněte u sebe

Uvědomte si, čím narušujete atmosféru ve vztahu. Co děláte, jak se chováte, jak mluvíte se svým protějškem a tím vyvoláváte hádky a dusnou atmosféru ve vztahu. Udělejte si analýzu vašeho chování.

Jak se svým protějškem mluvíte?

• Vyčítáte mu něco?

• Kritizujete ho?

• Vydíráte ho?

• Nadáváte mu?

• Ponižujete ho slovně?

• Povyšujete se nad partnerem? Atd.

Jak se k partnerovi chováte?

• Děláte uraženou/uraženého?

• Děláte druhému ve vztahu naschvály?

• Hledáte na druhém chyby?

• Vyvoláváte hádky? Atd.

Jaké potřeby partnerovi nenaplňujete?

• Uvědomte si, o co vás partner či partnerka často žádá?

• O co vás druhý prosí, co by rád/ráda měl/a ve vztahu?

• Co jste mohli ve vztahu udělat a neudělali?

• Na co si váš protějšek stěžuje, ale zatím se mu to od vás nedostává?

Jakmile odhalíte trhliny vašeho vztahu, které můžete přímo vy sami ovlivnit změnou svého chování, udělejte to. Napište si na papír, jaké chování a jednání potřebujete ve vztahu změnit a dejte se do práce. Každý den na tom postupně pracujte. Začněte druhému naplňovat jeho potřeby. Uvidíte, jak se zklidní atmosféra ve vašem vztahu a začnete postupně vnímat, že druhý se k vám najednou chová jinak, protože reaguje na to, jak se chováte vy.

Vydržte to dělat alespoň 2 až 3 měsíce, aniž byste od druhého chtěli, aby začal naplňovat vaše potřeby. Je dost pravděpodobné, že váš protějšek začne sám od sebe naplňovat vaše přání, touhy a potřeby, které ve vztahu máte. Přispějete tímto chováním k záchraně a obnově vašeho vztahu.

Snažte se hledat způsoby, jak dělat věci jinak, když chcete zachránit vztah

Učte se komunikovat

Komunikace je stěžejní dovednost, která hraje důležitou roli nejen v partnerských vztazích. Hledejte způsoby, jak ještě lépe komunikovat se svým protějškem. Jak mu ještě lépe říci, co cítíte, co prožíváte, jak mu můžete sdělit svoje potřeby a přání, aby vás druhý slyšel. K tomu, jak zachránit vztah pomocí stylu komunikace, vám pomůže:

• článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a článek Partnerská dohoda

• můžete navštívit nějaký kurz komunikace, kde vám lektor prozradí, jak správně a efektivně komunikovat ve vztahu s druhými

• kupte si knížku o komunikaci a zavádějte do praxe nové poznatky o komunikaci nejen se svým protějškem, ale i s přáteli či kolegy v práci

Učte se vztahovou filozofii

O tom, jak žít partnerské vztahy bylo napsáno mnoho knih. Zkuste si nějakou knihu o vztazích přečíst. Můžete v ní objevit odpovědi na svoje otázky, jak zachránit váš vztah. Můžete zajít na nějakou přednášku o vztazích, kde se můžete dozvědět, co vám může pomoci v záchraně vašeho vztahu.

Učte se dívat jinak na věci a situace ve vztahu

Můžete tak zachránit váš vztah. Proč? Např. pokud partnera osočíte, že vám nevěnuje dostatečně pozornost a netráví s vámi čas, uvědomte si, co se skutečně může skrývat za jeho chováním? Možná se s vámi necítí dobře, protože cokoliv řekne, vynadáte mu či na něj „vyjedete“. Pak se nemůžete divit, že s vámi váš protějšek nechce trávit čas. Učte se dívat na věci a situace ve vztahu jinak.

Najděte si odbornou pomoc

Pokud se snažíte zachránit vztah, ale nic nepomáhá, nebuďte na to sami. Obraťte se na odborníka přes partnerské vztahy, který vám s tím pomůže. Můžete s ním sami rozebrat vaši situaci ve vztahu a přivést i partnera. Společně s vaším partnerem získáte potřebný nadhled a můžete uvidět věci a chyby, kterých se dopouštíte, ale nejste si je ve vztahu vědomi. Tyto věci pak výrazně narušují váš vztah.

Pokud pořád ve vás převládá pocit, že potřebujete zachránit vztah, jinak se vám rozpadne a nic z článku vám nepomáhá nebo nevíte, kde děláte chybu, využijte možnost a obraťte se na mě – konzultace.