Chcete se dozvědět, jak dlouho trvá krize vztahu, abyste mohli porovnat, jestli s tou svojí zacházíte dobře nebo někde děláte chyby a vinou toho ji nepřiměřeně prodlužujete? Co má smysl ještě vydržet a kdy je už lepší zabývat se spíše tím, jestli vztah neukončit? O tom je následující článek.

Na úvod je důležité uvést, že krize je stav, jehož trvání se nedá přesně časově definovat. Každý člověk, a proto i každý vztah je jiný. Jsou vztahy, které trvají desítky let, několik dekád. A tam krize může z logiky věci probíhat i dlouhé měsíce nebo léta. A jsou vztahy, které jsou krátké, třeba jenom půlroční, a poslední dva měsíce z nich jsou krizí. Ta končí  rozchodem. Nelze tedy paušalizovat a stanovovat běžný průběh krize. Nelze ani podle toho měřit, jestli vaše krize je tou “normální”, nebo se něčím, respektive svojí délkou vymyká.

Krize může trvat měsíc i několik let

Jak už jsem naznačoval, krize často předchází konci vztahu. Krize mohou být krátké, trvat řádově týdny nebo měsíce a být zároveň velmi intenzivní a skončit rozchodem. To se děje buď v situacích, kdy je vztah poměrně nový a není dlouhý.  Trvá v řádu několika let, anebo se to stává tehdy, kdy vztah dlouhý je, kdy jsou spolu partneři třeba i dvě dekády. Buď se stane něco velmi vážného, například se provalí nevěra, anebo se jeden z partnerů (jsou to většinou muži) rozhodne, že už dál nechce žít tak, jak žil dosud, a odejde. U delších vztahů nicméně není úplně obvyklé, aby krize trvala měsíc, dva nebo tři, tam se problémy bohužel většinou táhnou mnohem déle.

U krize není zdaleka tak podstatné, jak dlouho trvá, ale především to, jak s ní zacházíme. Každá krize má svůj začátek, průběh a konec. Většina lidí se naneštěstí snaží délku krize omezit na minimum a vlastně úplně vynechat její střední část, tedy průběh. To znamená, že lidé mají tendenci, když krize propukne, začít okamžitě podnikat něco, aby ji ukončili. 

Nezkracujte trvání krize, zbytečně ji tím prodloužíte 

Uveďme si příklad. Pokud si například manžel najde milenku a situace se provalí, v tu chvíli začíná krize pro obě strany. Ze strany ženy (ale samozřejmě to dělají i muži) ale zároveň mnohdy okamžitě přichází nereálná přání. Totiž, aby jejich nevěrný protějšek svoji aféru ihned ukončil. A tím je způsobeno nepřiměřené prodlužování krize, protože není respektován fakt, že ta má svoji prostřední část. Znamená to, že v krizi musíme být ochotni zůstat, a to velmi často proto, abychom respektovali psychické procesy, které se odehrávají v nevěrném, zamilovaném protějšku.  

Pokud je tedy nevěrný zamilovaný, pak většinou nejde jeho zamilovanost vypnout jako vypínač ze dne na den. Je nutné chovat se tak, aby pár neničil to, co mezi nimi ještě funguje, aby nepálil mosty, po kterých se k sobě partneři ještě mohou vrátit. Zároveň je třeba dát muži prostor, aby si ujasnil, co chce.  Aby měl šanci se odmilovat a dostat se do stavu, kdy mu spadnou růžové brýle. 

Jak dlouho krize trvá, není až tak podstatné 

Doporučuji vám tedy, abyste se nezaměřovali na to, jak dlouho vaše krize trvá.  Abyste podle toho zase až tolik nepoměřovali, jestli máte ve svém vztahu ještě zůstat, nebo byste už měli odejít. Zaměřujte se především na to, jestli jste v prvé řadě oba dva ochotni s krizí něco dělat. 

Můžete mít pocit, že vaše krize trvá nepřiměřeně dlouho a že už jste ze své strany vyčerpali všechny možnosti. To proto, že váš protějšek se nechce na situaci zúčastňovat. Pak je celkem jedno, jestli vaše krize trvá měsíc nebo dva roky, a měli byste zvážit, jestli v takovém vztahu pokračovat. Pokud nechtějí oba dva, pak se bohužel na vztahu nemůže nic změnit. 

Když je krize dlouhá, ale oba s ní chcete něco dělat

Naopak pokud vaše krize trvá třeba i rok, ale oba dva jste se dostali do stavu, kdy jste si něco uvědomili. Nebo jste třeba něco zjistili, že bez sebe nechcete žít, a že to, jak se teď chováte, nemá smysl. Že oba dva chcete začít se situací pracovat, pak je opět celkem jedno, jak dlouho vaše krize trvala. Samozřejmě bohužel platí, že čím déle krize trvá, tím více energie vám vezme. Tím méně jí pak budete mít na to, abyste se situací něco dělali. Ale pokud oba dva opravdu chcete, pak je možné dosáhnout mnohého.

Ani v tomto případě není až tak důležitá samotná délka krize, ale především to, jestli máte energii.  Motivaci, a hlavně jestli tušíte, jak se situací správně pracovat. Často se totiž stává, když oba dva dostanou rozum a začnou chtít s krizí pracovat, že na to jdou bohužel špatně.  Vede to k vyplýtvají pokusů, energie a také svoji víry způsobem, který není funkční, a to přesto, že se oba dva upřímně snaží. 

To je důvod, proč se krize často prodlužují a proč lidé začnou nabývat dojmu a opravdu silně jeden druhého přesvědčí, že jejich vztah už nejde zachránit, a krize je přemůže. Faktem je, že lidé, když už jsou ve velkém problému, chtějí na situaci a vztahu pracovat. Snaží se, ale právě vinou toho, že si nenechají poradit od někoho, kdo tomu rozumí, vyčerpávají své možnosti. A také přesvědčení, že s nastalou krizí, která už trvá nějakou dobu, můžou ještě vůbec něco dělat. 

Nečekejte příliš dlouho – bez ohledu na délku krize  

Ve své poradně se často setkávám s klienty, a je jich převaha, kteří svoji krizi neustojí proto, že přišli pozdě. Někteří kolegové říkají, že klienti k nim přicházejí o 2-4 roky později, než by měli, já si myslím, že je to zhruba někde mezi půl rokem a dvěma lety. 

To je způsobeno tím, že je zkrátka naší přirozeností doufat, že se druhý umoudří, že začne dělat to, co chceme, že to nějak zvládneme. Nicméně pokud jste v krizi a nejedná se o jednotlivé epizody problému, o jednotlivé hádky, které za pár hodin nebo dnů rozdýcháte a zase jste k sobě schopni se citově připoutat a vracet, je celkem jedno, jestli vaše krize trvá teprve měsíc nebo dva či celý rok. 

Ve chvíli, když už nejste schopni dostat se ven z běžných epizod a hádek, měli byste zbystřit. Co nejdříve sami za sebe i společně zvážit, jestli si s nastalou situací víte rady. V případě, že si rady nevíte, pak byste opravdu měli navštívit odborníka a nechat si poradit, jak s tou situací zacházet. Zde se totiž velmi často stává právě to, že lidé v krizi zůstanou nepřiměřeně dlouho a začnou ničit všechno to, co mezi nimi ještě fungovalo. Doufají, že to zvládnou, a situaci podceňují.

Neřešte, jak dlouho krize trvá, vyhledejte odborníka 

Neřešte tedy příliš to, jak dlouho vaše krize trvá, ale zamyslete se nad tím, jestli prožíváte období, ve kterém už si nejste schopni vyhovět. Ve kterém už je všechno špatně, ve kterém už chcete jít každý jiným směrem. Pokud v tomto období není ani jeden z vás schopen říct dost, případně ho druhý nerespektuje a nejste schopni dohodnout se na tom, jak společně postupovat, abyste svoji krizi zastavili, pak vám doporučuji, abyste co nejdříve vyhledali odbornou pomoc.

Prožíváte krizi vztahu a přemýšlíte, jestli už trvá moc dlouho? Nevíte, co je ještě málo a co už moc? Máte pocit, že vztah ničíte a nejste si jistí, jestli to sami zvládnete? S partnerskými vztahy a jejich krizemi mám dlouholeté zkušenosti a jsem tu pro vás. Vyberte si konzultaci, která vám bude nejlépe vyhovovat, a obraťte se na mě, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába