Nevěra ženy je pro muže, kterým se tato věc přihodí, samozřejmě záležitost velmi nepříjemná. Je to často situace, kdy mají pocit, že se jim zbořil svět. Spousta mužů, se kterými se bavím v poradně, mi říká, že si vždy mysleli, že by jim něco takového jejich žena nikdy neudělala. Stydí se svěřit se přátelům a kolegům v práci, připadají si hloupě a naivně. Zvlášť pokud se celá léta chlubili, jak báječnou mají ženu, a jak jich se nevěra určitě netýká.

Obecně platí, že vyrovnat se s nevěrou je pro muže těžší než pro ženy. Muži mají pocit, že pokud už by v jejich vztahu k nevěře mělo dojít, měli by to být oni, kdo by se měl vůči ženě provinit. Vinou tohoto pohledu a svého velkého ega mají problém věc skousnout. Pokud jde o ženy, ty nevěra většinou raní spíše citově.

Jak nezavdat příčinu k nevěře

Většina žen je svému muži nevěrná až v okamžiku, kdy je ve vztahu dlouhodobě nespokojená, a kdy má pocit, že už vyčerpala všechny možnosti, jak to svému protějšku dát najevo. Mnoho mužů se bohužel ve vztahu chová tak, že k nevěře zadává příčinu. Dobře se starají o děti, snaží se zabezpečit rodinu a domnívají se, že je to to jediné a nejdůležitější, a že to žena náležitě ocení.

Pravda je ovšem taková, že ženy kromě toho, aby po svém boku měly muže, který je zajistí, potřebují také člověka, který je vyslechne, bude jim rozumět, bude se jim věnovat a dávat jim najevo, že je má rád, a že jsou pro něj stále atraktivní. Když toto žena nevnímá, nastane dříve nebo později situace, kdy se například v práci najde kolega, který ženu chválí, všímá si jí, vyslechne ji a má pro ni vlídné slovo. V tomto okamžiku už k nevěře chybí jen malý krůček.

Co dělat, když vám byla žena nevěrná

Pokud se dostanete do situace, kdy vám byla žena nevěrná, nadechněte se. Dopřejte si dostatek času na strávení prvotního šoku. Rozhodně zpočátku nedělejte žádná zásadní rozhodnutí, ta určitě ničemu a nikomu nepomohou.

V okamžiku, kdy jste už informaci o nevěře a její první náraz vstřebali, uvědomte si, zda se taková věc stala poprvé. Byla-li vám žena nevěrná opakovaně a jedná-li se o notorickou nevěrnici, stojí za to zamyslet se nad tím, jestli by nebylo lepší ze vztahu odejít. Předpokládejme v tuto chvíli ale, že šlo o výjimečnou záležitost. Pokud jste se rozhodli, že vám žena stojí za to, abyste ve vztahu pokračovali, nic jí nevyčítejte a zkuste se na věc podívat z jiného úhlu pohledu – tak, že za ni můžete oba dva.

Na většině (přinejmenším těch prvních) nevěr ve vztahu se totiž podílejí obě strany. Málokdo si to chce přiznat, málokdo si to uvědomuje, ale takový je fakt. Bavím-li se se ženami, které byly nevěrné o tom, co je k nevěře vedlo, dozvídám se stále to samé: byly nešťastné, muž se jim nevěnoval, zapomněl na ně, nedbal na jejich prosby, aby spolu trávili čas, aby se častěji bavili o tom, co žena od vztahu očekává…

Nedávejte ultimáta, domluvte se spolu

Jakmile si přiznáte, že na nevěře máte také svůj podíl, zkuste se se ženou domluvit na tom, jak dál postupovat. Určitě po ní ale nechtějte, aby svého milence hned opustila. To je obrovská chyba, které se podvedená strana často dopouští. To fungovat nebude. Ve chvíli, kdy se jejich nevěra odhalí, dostanou se ženy většinou pod obrovský tlak. Od rodiny odejít nechtějí, a aby se situace nezhoršovala, snaží se muži vyhovět. Ženy si ale ohledně svých citů nedokážou poručit, jsou nuceny do něčeho, čeho nejsou schopné, a situace se dál komplikuje.

Místo stanovování ultimát, se začněte bavit o tom, jak dál postupovat. Domluvte se, kolik času žena potřebuje na to, aby si situaci s milencem vyřešila. V této fázi je potřeba, abyste spolupracovali, aby žena cítila vaše pochopení, aby vnímala, že na ni není vytvářen nepřiměřený tlak, a že se sama může svobodně rozhodnout. Po dobu, na které se dohodnete jako na přiměřené, se o problému nebavte a řešte spolu jen tzv. provozní záležitosti ohledně dětí a chodu rodiny, případně věci citově neutrální.

Řešte příčiny nevěry

Po uplynutí doby, ve které se žena měla rozhodnout, zda ve vztahu zůstane (a tak je to velmi často), začněte se zabývat opravdovými příčinami situace, do které jste se dostali. Nevracejte se ale k nevěře samotné: tím, že se budete zabývat tím, jaký byl milenec, kde spolu byli, a co dělali nebo jak často se vídali, se nic nevyřeší.

Smysl má soustředit se jen na vás dva, váš vztah a to, co se událo předtím, než k samotné nevěře došlo. Promluvte si o příčinách: o tom, co ženě nevyhovovalo, co si o vás myslela, co předpokládala, že si myslíte o ní, co jí ve vztahu chybělo a co jí vadilo. Následně se pokuste začít dělat věci tak, aby to co nejlépe vyhovovalo vám oběma.

Vyvarujte se přílišné snahy

Zejména ze začátku se také vyvarujte jedné zásadní chyby, a tou je přílišná snaha. Poté, co přijdou na nevěru své ženy, spousta mužů zareaguje tak, že se začnou velmi snažit. Z minuty na minutu změní své chování a začnou dělat to, co po nich žena tak dlouho chtěla. To je bohužel velmi často vnímáno negativně, jako manipulace nebo hra, kterou muž hraje, protože se snaží sám sebe zachránit. Ani zdaleka to nemá tak pozitivní účinek, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Odstup, který si žena v reakci na přílišnou snahu svého partnera většinou vytvoří, si muž následně bere osobně a nechápe, co po něm tedy jeho žena vlastně chce. Partneři se tak neustále točí v začarovaném kruhu, ze kterého se jen těžko hledá cesta ven.

Učte se spolu komunikovat, předejdete nevěře

Protože nevěra a situace, do které se váš vztah dostal, ukazuje na to, že jste spolu neuměli komunikovat, začněte se učit také komunikaci. Jak na to vám pomůže článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“. Naučte se s vaší ženou dovednostem, které jsou v textu popsány a snažte se ve vztahu se posunout. Vyvarujete se tak tomu, že se znovu dostanete do situace, kdy si nerozumíte, kdy se nedokážete pochopit a dohodnout se na důležitých věcech.

Všechny problémy jsou řešitelné. Pokud se k vám do vztahu vloudila nevěra, vaše partnerka vám byla nevěrná a vy chcete problém řešit, neváhejte se na mě obrátit. S podobnými věcmi mám bohaté zkušenosti a rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, jejichž přehled najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába