Chcete se rozejít a nemáte k tomu odvahu, nedokážete se k tomu odhodlat, nevíte, co by vám pomohlo? Pak právě pro vás je následující článek.

Existuje několik nejčastějších důvodů, proč nemáme odvahu odejít ze vztahu, rozejít se, a o těchto důvodech si dnes řekneme. Řekneme si také, jak s nimi zacházet, abychom měli co největší šanci dosáhnout svého cíle a našli odvahu odejít ze vztahu.

Jak sebrat odvahu, když jsou ve vztahu děti

Snad úplně nejčastějším důvodem, proč se muž nebo žena bojí odejít ze vztahu, proč k tomu nenajdou odvahu, jsou děti. Je to situace, kdy si lidé velmi často vyčítají, že odchodem ze vztahu dětem vezmou otce nebo matku, že jim vezmou celou rodinu. Často to také znamená, že se s dětmi musí přestěhovat a že jim tak vezmou domov, na který jsou od narození zvyklé, že je vytrhnou z prostředí, ve kterém se cítí bezpečně. Mnoho lidí, kteří přemýšlí o odchodu ze vztahu, říká, že toto svým dětem prostě nemohou udělat.

Je bez diskuze, že pro děti a jejich vývoj je samozřejmě úplně nejlepší, když žijí s oběma biologickými rodiči, ideálně v harmonickém prostředí. Na druhou stranu dětem a jejich vývoji vůbec neprospívá, když vyrůstají v prostředí, kde se rodiče hádají nebo kde je dokonce násilí.

Stejně tak ale dětem nesvědčí, když vidí, že rodiče se k sobě chovají sice slušně, ale chladně, a když pro ně nejsou vzorem toho, že by mezi rodiči měla být určitá náklonnost, intimita, když jim neukazují, jak se má muž chovat k ženě a žena k muži, jak má správná rodina fungovat. I toto má pak samozřejmě negativní následky na vývoj dětí. Protože každý člověk je jedinečná osobnost, nedá se bohužel nikdy s jistotou říct, který druh výchovy bude mít na děti jaký dopad. Některé děti zvládnou situaci lépe, když to rodiče spolu vydrží, pro některé děti by bylo lepší, kdyby našli odvahu odejít a rozvedli se.

Rozchodem můžete dětem prospět

Hlavní je, že si musíme vždy uvědomit, že pokud dlouhodobě budeme žít se svým protějškem a nebudeme spokojení, děti to ucítí. Abychom se o svoje děti mohli dobře postarat, musíme být nejdříve spokojení sami, děti z nás musí cítit pohodu. Je naivní si myslet – a bohužel si to spousta lidí myslí -, že když se před nimi o těchto věcech nemluví, děti o ničem neví. I když možná nevědí přesně, co se děje, děti velmi dobře cítí atmosféru a emoce, a to všechno má vliv na jejich vývoj.

Pokud se vás tedy týká tento příklad, pokud nemůžete najít odvahu k rozchodu kvůli svým dětem, dobře se zamyslete nad tím, jestli jim tím dáváte dobrý příklad. Myslíte si skutečně, že pro děti je opravdu lepší, když zůstanete v úplné rodině, která ale není fungující, a když uvidí, jak se k sobě s manželkou nebo s manželem chováte? Nebo by pro ně bylo lepší, kdybyste odvahu k rozchodu sebrali a odešli, abyste jim vytvořili lepší prostředí, když budou žít jenom s jedním z vás?

Jak se odhodlat k rozchodu, když se bojíme, že to sami nezvládneme

Dalším nejčastějším důvodem, proč nemůžeme najít odvahu k rozchodu, je to, že se bojíme, že to sami nezvládneme. Bojíme se, že si po rozchodu například nedokážeme zajistit takový životní standard, jaký jsme měli dosud. V tomto ohledu jsou na tom bohužel častěji hůře ženy. Ženy se často bojí toho, že po rozchodu nedokážou zajistit takový standard nejen pro sebe, ale také pro své děti.

V takovém případě je samozřejmě lepší všechno si před odchodem ze vztahu nejdříve dobře promyslet. To znamená, že je ideální vzít si tužku a papír a opravdu si spočítat všechny náklady, které byste po rozchodu museli platit. I když to zní naprosto logicky a jako první krok při sbírání odvahy k rozchodu se to nabízí, klienti, kteří za mnou s tímto problém přicházejí, k tomu takto velmi často nepřistupují. Když se mě tedy ptají na to, jestli mají najít odvahu a ze vztahu odejít, první věcí, kterou od nich zjišťuji, je právě toto.

Než začnete sbírat odvahu k rozchodu, všechno si sepište

Než tedy k rozchodu přistoupíte, vezměte si tužku a papír a spočítejte si náklady. Pak si napište, co všechno byste museli zařídit, a pokud stále budete mít pocit, že máte opravdu odejít a rozejít se, začněte tyto úkoly postupně řešit. Jde totiž o to, že když se začneme chovat tak, že svoji hlavu nasměrujeme na naplnění svého cíle, začneme postupně plnit jednotlivé dílčí úkoly, začneme sami sebe postupně přesvědčovat, že to dokážeme. Je to velmi jednoduchý trik, který je ověřený a který funguje. Nejhorší je vždy, když máme pocit, že je před námi obrovský balvan, představující všechny problémy, které nás při rozchodu čekají. Takový velký balvan sami samozřejmě nedokážeme odvalit. Ale když ho rozbijeme na malé kusy, pak si s ním už poradit dokážeme.

Naplánujte si den po dni, na týden a měsíc dopředu, jaké úkony při sbírání odvahy k rozchodu uděláte, a pak tuto situaci s největší pravděpodobností dokážete vyřešit.

Kde vzít odvahu k rozchodu, když se bojíme, že zůstaneme sami

Velmi frekventovaným důvodem toho, že se nemůžeme odhodlat k rozchodu, je strach z toho, že už si nikoho nenajdeme, že zůstaneme sami. Často k tomu ještě přidáváme to, že se bojíme, že si někoho najde partner a nás to bude mrzet, budeme litovat, že jsme odešli.
V tomto případě jde hlavně o naši hodnotu. O to, jak sami sebe vnímáme. Je pravda, že jsou lidé, kteří se vztahy mají problémy. Nicméně pokud za sebou už máte vztah nebo více vztahů, pak je předpoklad, že budete mít i vztah další, že vztahy mít umíte a že si umíte najít partnera.

Pokud jste i přes toto ujištění plni strachu nebo byl vás vztah ve vašich očích spíše ojedinělý, a proto se bojíte, že pokud se rozejdete, budete zase roky sami, je to bohužel jedna z věcí, se kterou se laikovi pracuje samostatně úplně nejhůře. Pokud jste tímto strachem zabrzděni a nedokážete kvůli němu sebrat odvahu k rozchodu, doporučuji vám, abyste vyhledali pomoc psychoterapeuta, a začali pracovat na svojí osobnosti, na svém sebevědomí.

Nebo si najděte někoho, jako jsem já, kdo pracuje s partnerskými vztahy, a nechte se celým rozchodem provést. Využijte služeb člověka, který vás bude motivovat a držet na vaší cestě a podporovat v tom, abyste dokázali najít odvahu k rozchodu. Člověka, který s vámi rozebere všechny vaše strachy a pokusí se společně s vámi najít nějakou cestu, jak je zdolat a jak se den po dni blížit k vašemu cíli a tomu, že najdete odvahu ze vztahu odejít.

Chybí vám odvaha k rozchodu? Nechte si poradit

To jsou tedy tři nejčastější strachy, které nám brání v tom najít odvahu odejít ze vztahu, rozejít se. Samozřejmě existují i jiné, pro všechny z nich ale platí buď to, že je třeba si celou věc dobře naplánovat a jít po malých kouscích kupředu, den po dni, týden po týdnu, nebo vyhledat pomoc a podporu.

Sbíráte odvahu k rozchodu a nedaří se vám to? Nevíte si ani po přečetní článku rady? Pak se na mě neváhejte obrátit. Nabízím celou řadu konzultací a rád vám pomohu v rámci té, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába