Jak nebýt stíhačkou na začátku vztahu

Jak nedostat nelichotivé označení stíhačka na začátku vztahu a co dělat, když se třeba potenciální partner neozývá anebo si nejste jistá, jestli má o vás zájem?

Být stíhačkou vztahu neprospěje

S výjimkou mužů velmi nesmělých a v lásce nezkušených, kde může být vaše aktivita žádoucí, se být stíhačkou moc nevyplácí. Především proto, že to muži chtějí přesně naopak. Pokud chtějí být loveni, tak pouze „jako“. Tedy cítí ve vás silnou ženu a lov je hrou a zábavou. Jestliže to ale tak nezažíváte, což se pozná právě podle označení „stíhačka“, znamená to, že si nevěříte, a že suplujete aktivitu, která by měla pocházet od muže. Pokud ovšem chcete muže, který ví, co chce.

Má-li o vás opravdu muž zájem, dá to najevo způsobem, který ve vás nezanechá žádné pochybnosti, že jste tou, na které mu opravdu záleží. Ne vždy si je ale muž jistý, jestli vás opravdu chce, jestli se mu natolik líbíte, jste pro něj až tak přitažlivá, aby s vámi šel do vážnějšího vztahu.  V takovém případě je lepší dát mu prostor, aby si mohl vše v klidu srovnat.

Tím, že nebudete stále k mání, nebudete lehce dostupná , se bude muž muset více snažit o to, aby vás získal. Navíc to může být pro něj nejen vzrušující, ale tím více jej můžete přitahovat. Proto si také často ženy stěžují, že největší a téměř neodbytný zájem o vztah s nimi mají ti muži, o které ony naopak nestojí.

Proč se o vztah snaží ten, kterého ani moc nechcete?

Možná právě proto, že vám na dotyčném až tak moc nezáleží, chováte se více uvolněně, nijak na něj netlačíte, nečekáte hodiny na telefonu, jestli vám zavolá. Pokud se totiž vy necítíte jistě v tom, že s dotyčným máte zájem navázat vztah, klidně to dáváte najevo a do ničeho se nenutíte.

Když vám takový muž, na kterém vám zase až tak moc nezáleží zavolá, tak neměníte kvůli němu plány, jen abyste s ním mohla být, nedolujete z něj po dvou schůzkách odpověď, kam směřuje váš vztah. Takže nejde o žádný zákon schválnosti, ale je to spíše přirozená reakce muže na to, že nejste lehce k mání. Právě to, že on není pro vás středobodem vesmíru, ho více láká si vás získat.

Když se žena příliš snaží muži zalíbit, muž nemá pocit určitého odstupu, který potřebuje, aby se o ní mohl ucházet.

Když se muž odtahuje, nemá smysl ho stíhat

V čase prvních schůzek, má často muž sklon ptát se sám sebe, jestli chce ve vztahu s tou určitou ženou pokračovat a rozvíjet jej. Žena když pak vycítí, že se muž odtahuje, dělá tu  chybu, že chce hned  vědět, kam vztah směřuje. Začne na muže tlačit, aby získala co nejdříve jistotu.

Mnohdy se má pak žena tendenci muže na vztah vyptávat, anebo ho uhánět, jenže obojí většinou k ničemu nevede. Jediné, čeho tím dosáhne je, že se muž začne odtahovat ještě více. Na obou stranách, jak u muže, tak u ženy, pak mohou vznikat různé domněnky,  nejistoty a negativní pocity.

Když se muž na začátku vztahu stáhne, tak si žena většinou  začne klást otázky typu: Snažím se dost? Co jsem udělala špatně? Zavolá mi ještě? Má nějakou jinou?

Někdy se opravdu může stát, že muž ztratí zájem vytvořit s vámi vztah. Potká třeba jinou ženu, která mu přijde vhodnější, může mít pocit, že se k sobě až tak  nehodíte, anebo prostě  není ještě  připraven na vztah, ale může to mít i spoustu dalších příčin. V takovém případě s tím prostě nejde nic dělat a je dobré to jednoduše akceptovat. Není to ničí vina a je to třeba takto brát.

Pokud ale tomu tak není a muž si jen potřebuje utřídit myšlenky a pocity,  je stejně kontraproduktivní se snažit za každou cenu zjišťovat, co se stalo. Ženy mají hned nutkavou tendenci si domýšlet spoustu scénářů, které se mohly přihodit a snaží se někdy všemožně muže okamžitě „vrátit do hry“, což nemusí být nejlepší nápad.

Je dobré, v době, kdy se muž odmlčí, se raději zaměstnat něčím jiným, vyplnit čas jinými vztahy, ať přátelskými nebo rodinnými, svými zájmy a podobně. Především se nesnažit za každou cenu zaujmout znovu muže. Dát si v takovém případě prostor je to, co může být ku prospěchu dalšímu pokračování vztahu.

Volat nebo nevolat jako první na začátku vztahu?

Pokud muž nevolá po nějaký čas, mnoho žen přemýšlí, jestli je vhodné, aby zavolala jako první ona sama. Je jistě možné, aby žena jako první zavolala. Neměla by ale volat proto, aby jej uháněla nebo se dotazovala, co bude s jejich vztahem. Také by neměla volat proto, aby muži něco vyčítala nebo si stěžovala, jak se cítí osamocena a jak moc se trápí, že on stále nevolá.

Pokud už má potřebu mu volat, je vhodné se spíše ozvat jen tak mimochodem, aby jej ujistila, že je vše v pořádku, popřípadě se zeptala na nějakou praktickou věc, ke které se on může vyjádřit. Mělo by spíše jít o krátké přátelské zavolání. Někdy se prostě stane, že ve stadiu poznávání se muž neozve a na ženu i na nějakou dobu může zapomenout.

Po nějaké době, kterou někdy mohou být i týdny, si muž najednou uvědomí, že mu schází,  že ji má rád a že o ni stojí. Musí mít ovšem šanci, aby mu to došlo. Teď je jasné, že pokud si myslíte, že tím, že ho budete ujišťovat o tom, jak moc o něj stojíte, každou chvíli mu volat a snažit se zbavit vaší nejistoty tím, že ho budete uhánět,  vaše šance, s ním mít vážný vztah, paradoxně naopak klesnou.

Nepřebírejte aktivity za partnera

Nechte v počátku randění aktivitu na muži. Nechte jej, ať vás zve on na schůzky, ať je to on, kdo vymýšlí program a vybírá například restauraci. Pokud mu začnete hned v počátku vztahu vše organizovat vy, vezmete mu tím vítr z plachet a on se vlastně nebude mít proč snažit. Je pak klidně možné, že se chvíli poveze, ale za čas ho to stejně přestane bavit. Samozřejmě pokud nepůjde o muže, který je nejraději, když mu vše spadne do klína.  V tom případě ale počítejte s tím, že snažit se pak nebude ani ve vašem vztahu. Takže  zvažte, jestli by vám pak vztah s takovým mužem vyhovoval.

Není od věci se pokusit přirozeně přijímat  různá galantní gesta a komplimenty od vašeho partnera  a myslet na to, že on nečeká, že mu je budete vracet. Není vaší povinnosti mu ani  být v období prvních schůzek nikterak zavázaná, ale na druhou stranu vždy muže potěší, když upřímně oceníte jeho snažení. Když muže nějaká žena přitahuje, je pro něj vzrušující představa, že jí muže udělat šťastnou, a že se vedle ní může cítit opravdu dobře. To vše  je cestou, jak mít od začátku našlápnuto na opravdu dobrý vztah.

Pokud se přece jen dostanete do situace, u které máte pocit, že jí nedokážete správně vyhodnotit, že tápete, že si nejste jistá jestli a jak v začínajícím vztahu pokračovat, obraťte se na partnerského poradce, který s vámi váš problém rozebere a rád vám poradí co dělat dále. Kontakt na partnerského poradce.

autor článku: Svatava K.

studentka kurzu partnerských vztahů

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů