Nevěra ve vztahu je vždy extrémně nepříjemná situace. O to horší je nevěra v manželství poté, co si dva lidé slíbili věrnost. Pokud vám byl váš manžel (nebo manželka) nevěrný, je naprosto pochopitelné, že se teď cítíte hrozně. Máte pocit obrovské zrady. Člověk, který vám měl být do konce života oporou a který vás měl milovat, se rozhodl upřednostnit svoje potřeby a touhy před těmi vašimi a vašeho vztahu.

Ovšem je třeba podotknout, že v tom nejste sami. Bohužel, nevěra v manželství není nic až tak vzácného. Jak se dočtete v článku Jak běžná je nevěra v manželství , s nevěrou se v průběhu manželství setká zhruba 30 60 % lidí.

Je mi jasné, že to vás teď moc neuklidní, ale je třeba ukázat, že nevěra v manželství se prostě stává. A to i tam, kde by to člověk nečekal.

Co dělat, když je vám partner v manželství nevěrný?

Nejprve si sami ujasněte, co to pro vás znamená. Ano, bez ohledu na důvody toho druhého, ten člověk zradil vaši důvěru, dal přednost sobě před vámi, nehleděl na vás ani na vaše city. Zamyslete se, jestli i přesto chcete s tím člověkem v manželství zůstat i nadále. Věříte, že má váš vztah ještě šanci a jste ochotni pro jeho záchranu něco udělat a něco změnit?

Pokud je pro vás nevěra v manželství nepřekonatelný problém a máte pocit, že váš vztah již nezachrání žádné množství snahy, pak bude zřejmě rozumné začít uvažovat nad rozchodem a potažmo i rozvodem.

Zde je třeba říci, že ač je to dosti paradoxní, i nevěra může vašemu manželství pomoci, může ho svým způsobem posílit a posunout dále. Ale jedině za předpokladu, že to budete řešit oba dva a vhodným způsobem. Více o tom si přečtěte v článku Může nevěra pomoci vztahu?

Jak po nevěře zachránit manželství?

Pokud se tedy chcete pokusit manželství po nevěře zachránit, nejprve si se svým partnerem či partnerkou v klidu sedněte a pokud možno v klidu si vyříkejte, co kdo vlastně chcete. Zjistěte, jestli i on chce v manželství zůstat a snažit se ho zachránit. Zda je ochoten pro to také něco udělat.

Pokud se jedná o nevěru dlouhodobou, nenuťte ho do žádných velkých rozhodnutí. Nesnažte se ho přimět, aby milenku okamžitě opustil. Tím ho od sebe budete pouze odhánět.

Ať už se jedná o nevěru jednorázovou nebo dlouhodobou, je naprosto zásadní, abyste zjistili důvody, proč k nevěře vlastně došlo. Člověk, který je v manželství naprosto spokojen jen tak nevěrný nebude. V naprosté většině případů je nevěrník ve svém manželství s něčím dlouhodobě nespokojen. Něco mu chybí. A to něco nalezl u jiné osoby. Společně se snažte přijít na to, co bylo ve vašem vztahu špatně a pokuste se to napravit. Jedině tím, že sami sebe a své manželství změníte, se můžete posunout dál a být spolu spokojení.

Je naprosto pochopitelné, že v tom přechodném období, kdy to budete řešit, budou trochu jiná pravidla hry. Nenechte si od toho druhého všechno líbit a vytyčte si jasné mantinely, co se ve vztahu a potažmo ve vaší domácností smí a co nesmí.

O různých kategoriích nevěry a jak tyto případy řešit jsem již napsal zde na webu mnoho článků. Pokud některý z nich platí i pro vaši situaci, klikněte na odkaz a přečtěte si více, jak řešit tento konkrétní případ:

● Nevěra s ex

● Nevěra s kolegou

● Manžel odešel k milence

● Dlouhodobá nevěra

Vyzkoušejte výše uvedené postupy a postupy ve zmíněných článcích a pamatujte si, vaše manželství zachráníte jedině společnou prací vás obou.

Pokud vám nebude něco jasné, pokud budete mít pocit, že nevíte jak dál, jak to řešit, nebojte se požádat o pomoc. Místo toho, abyste sami marně hledali to nejlepší řešení, poraďte se s odborníkem, který již pomohl úspěšně vyřešit a napravit mnoho manželství, ve kterých se objevila nevěra.

autor článku: Karel Chába