Trápíte se poslední dobou, máte neblahé tušení, že svého partnera už nepřitahujete? Jak se říká, ženy mají vyvinutý šestý smysl a mnohdy se jejich tušení po čase ukáže jako pravdivé. Nicméně, abyste si mohla být jistá, existuje několik možných ukazatelů. Pojďme se dnes podívat na možnosti i jak situaci řešit.

Potřeba intimity ne vždy přímo ukazuje na míru přitažlivosti

V první řadě je potřeba si vysvětlit, že schopnost intimity a sexuálního styku s protějškem je pro každého jiná. Každý má jinou potřebu, jak hodně, a jak často se druhého dotýkat a mít s ním intimitu nebo sex. Navíc jsou i lidé, u kterých se toto v průběhu vztahu mění. Tím mám na mysli potřebu, jak intenzivně, a jak blízko potřebujeme být intimně k druhému, jak hodně jsme druhým přitahování. Někteří lidé mají tuto potřebu neustále stejnou a nic se u nich časem nemění. U některých lidí, a není jich málo, dochází po stavu zamilovanosti k velkému poklesu přitažlivosti partnerem.

Tuto skutečnost, že to každý z nás má jinak, byste měli vzít na vědomí, abyste předešli případným zklamáním a sebeobviňováním. Je to přirozené a navíc je pro vás i prospěšné, abyste si toto nebrali osobně. V průběhu vztahu může dojít k tomu, že jste teoreticky přestali partnera přitahovat, oproti tomu jak to bylo dřív. Často to opravdu není vámi ale základním nastavením partnera, jak to má s intimitou a sexualitou on.

Tyto věci se formují už v ranném dětství a v dospělosti se tato nastavení už dále nemění, respektive jen velmi málo. V prvních letech našeho života jsme nastaveni výchovou našich rodičů a také standardy společnosti a prostředím, ve kterém vyrůstáme. V dospělosti pak už není tak jednoduché naše původní nastavení změnit. To i z důvodu, že si mnohdy ani neuvědomujeme, že takto nastaveni jsme a že tato nastavení jsou v nás hluboce zakořeněna již z dětství.

Naše nastavení z dětství ovlivňují, jak nás někdo přitahuje

Tím chci říci, že každý z nás v oblasti intimity a sexuality reaguje především automaticky, bez přemýšlení. Toto se děje na nevědomé rovině dle toho, jak to máme přednastaveno. O těchto věcech moc nepřemýšlíme. Tudíž pokud máte problém s tím, že svého partnera už nepřitahujete, neberte to jako nějaký naschvál z jeho strany. Nejdříve s ním tuto situaci a vaší domněnku zkuste probrat osobně. Pokuste se zjisit, co se opravdu děje.

Samozřejmě, že chyba může být i ve vás. Můžete partnera něčím odpuzovat, můžete něco dělat špatně nebo tak, že mu to nevědomě vadí. Ale i tak by celou vaší situaci zásadně zhoršovalo, pokud byste si to brali osobně a uzavírali se do sebe. Ještě horší, pokud byste na svůj protějšek útočili. Nic takového rozhodně nedělejte, protože tím byste v něm vyvolávali ještě větší odpor a váš partner by se od vás ještě více oddaloval. Případně byste v něm mohli vyvolat pocity viny, že vám nedává, co potřebujete. To by dále vedlo jen k většímu prohlubování problému s intimitou a s přitažlivostí mezi vámi.

Nepředjímejte, zda partnera stále přitahujete, komunikujte!

Záměrně jsem ve svém článku zatím neuváděl a ani nebudu uvádět nejčastější příčiny, proč partnera nepřitahujete a jak to poznat. Nejhorší věcí, co můžete v této situaci totiž udělat je, snažit se na vlastní pěst dedukovat a zjišťovat, zda-li partnera přitahujete. Dále si pak dělat závěry na základě svých a jen svých domněnek. Tím byste celou situaci opět jen více zhoršovali a problém mezi vámi by narůstal.

Otázka totiž nezní, jak poznám, že ho nepřitahuji, ale jak se spolu začít bavit o tomto tématu. Je třeba s partnerem na toto téma konstruktivně debatovat, abyste se někam posunuli. Ve vaší situaci, kdy si lámete hlavu, jestli ho stále přitahujete, je jednoznačně nejlepším způsobem o věci komunikovat. Jedině tak máte šanci se to po pravdě dozvědět a dále pak máte i možnost tuto situaci začít řešit.

Buďte trpělivá. Netlačte na svůj protějšek. Nenuťte ho k něčemu, co by sám nechtěl udělat. Nevyhrožujte mu a uvědomte si, že věci mohou být často opravdu velmi složitější, než se zdají na první pohled. To se netýká jen samotné intimity, ale i jiných problémů vašeho protějšku. Například osobních problémů, psychického nastavení, o kterém jsem psal a také možných problémů mezi vámi. Je nutné vytvořit atmosféru mezi vámi dvěma, kdy si opravdu budete věřit, že si můžete jeden druhému svěřit citlivé informace. Kdy vám bude zřejmé, že je proti sobě nebudete používat a naopak budete ochotni si pomoci a respektovat slabiny jeden druhého.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába