Máte pocit, že vám váš protějšek ve vztahu lže? Nevíte, jak to poznat? Pak si přečtěte následující článek, kde se dozvíte víc.

V úvodu bych rád řekl, že v mnoha případech nikdy nedostanete jasnou odpověď na to, zda vám váš protějšek ve vztahu lže nebo říká pravdu. Proč tomu tak je? Má to hned dva důvody:

Partner vám nelže, ale vy si to myslíte

Ve vašem vztahu se domníváte a myslíte si, že vám partner lže, ale ve skutečnosti to pravda není. Bohužel, naše mysl věří domněnkám. Jako příklad bych uvedl žárlivé lidi, kteří dokáží žárlit na takové úrovni, že trpí bludy. Věří svým pocitům a myšlenkám, že je druhý podvádí a lže jim. Trvají na svém i v případech, kde je jasně prokázáno, že to tak není, že to, co si myslí, opravdu není pravda.

Partner vám pravdu nikdy nepřizná

To, proč se nedočkáte jasné odpovědi, že vám druhý ve vztahu lže nebo ne, je tím, že vám partner svoji lež nikdy nepřizná. Bude mlžit, vyhýbat se odpovědi, stále to bude nejasné. Chápu, že je velice nepříjemné žít ve vztahu s někým, o kom se domníváte, že vám lže, nicméně je vždy otázkou, abyste se zamysleli nad tím, k čemu vám pravda, o kterou usilujete, ve skutečnosti bude.

Setkávám se velmi často ve své praxi s klienty, kteří se příliš zaměřují ve vztahu na pravdu, ale nezaměřují se na ten skutečný problém, na skutečnou příčinu toho, co je zdrojem hádek, krizí a nedůvěry ve vztahu. Otázka také je, co je a není pravda.

Příklad z praxe – lež ve vztahu

Uvedu jeden příklad za všechny. Partnerka se dožaduje toho, aby jí partner přiznal, jestli se viděl s jistou ženou. Má podezření, že jí je s onou ženou partner nevěrný. Partner jí říká, že to tak není. Snaha ženy zjistit, zda se v jejich vztahu objevila lež a partner je s onou ženou nevěrný, je natolik velká, že se v té chvíli partnerka vůbec nezaměřuje na to, že jejich vztah nefunguje, ale chce za každou cenu zjistit pravdu.

U této partnerky jde ve skutečnosti o to, že jim s partnerem vázne natolik komunikace, že se díky tomu od sebe vzdálili, odcizili. Začali podezřívat jeden druhého ze lži ve vztahu a již se k sobě nedokáží přiblížit. Můžeme to tedy nazvat, že pravda je soukolí toho, co je důsledkem jejich vztahu. Chybou tedy je, že se páry zaměřují na pravdu, místo toho, aby začali hledat to, proč jim vztah nefunguje, proč mezi nimi mizí důvěra a blízkost.

Neustále se podezřívají, útočí na sebe, chtějí se o sobě dozvědět pravdu, a tím se od sebe ještě více vzdalují. Pravá příčina toho, proč jim vztah nyní nefunguje, je nezajímá. „Honí“ se za pravdou. Za důsledkem, ne příčinou problému.

Příčina v tomto případě není lež či pravda ve vztahu, nýbrž problém v komunikaci, nedostatečné blízkosti, ve strachu si něco sdělit. Často se bojíme, že nás druhý odsoudí, nepochopí, zesměšní, zkritizuje, atd. Příčinou můžou být i naše vlastní strachy, které nedokážeme sami překonat, pokud slepě chceme vědět pravdu a utvrdit druhého ve lži.

Jak řešit lež ve vztahu

Pokud se nacházíte v podobné situaci, doporučuji se zabývat tím, co je příčinou toho, že si vzájemně nevěříte. Pokud tohle neuděláte, je velmi pravděpodobné, že se v problému budete neustále cyklit jako v začarovaném kruhu.

Honit se za pravdou se velmi často nevyplácí. To, že tu pravdu zjistíte a objevíte ve vztahu lež, rozhodně váš vztah nezlepší, naopak to bude ještě horší. Budete zranění, začnete si mezi sebou věci vyčítat a tím i narušovat atmosféru ve vztahu. Mnoho párů i poté, co odhalí lež ve vztahu a zjistí pravdu, spolu zůstává, ale podepíše se to na atmosféře ve vztahu, která je velice narušená.

Má tedy smysl se zabývat tím, co je příčina. Zeptejte se sami sebe, jak byste se k sobě mohli oba dva přiblížit natolik, abyste se nemuseli vzájemně podezřívat, abyste si měli odvahu věci říci. Svoji pozornost ze lži ve vztahu přeneste na to, jak se opět můžete naučit věřit.

Stává se, že se dostanete do situace, kdy potřebujete pravdu vědět a tím pádem odhalit možnou lež ve vztahu, abyste se mohli posunout, ale partner vám ji nechce říci. Pokud jsou takové indicie, že se partner začal choval jinak, máte pocit, že vám druhý něco skrývá, pak bohužel často ta pravda opravdu může být taková, jak si myslíte.

Lež ve vztahu? Možná to jen zkresluje vaše hlava!

Vždycky si dejte pozor na to, co vaše hlava zkresluje či přidává, než svůj protějšek odsoudíte. Vždy se zamyslete nad tím, jak tu pravdu přibarvujete, jak se podílí vaše mysl na tom, že si myslíte, že vám druhý lže.

Pokud dochází k tomu, že se protějšek změnil, že se chová jinak, pokud vám opakovaně řekne, že někde byl a vy zjistíte, že byl někde jinde, pokud se změní jeho zvyky, změní se nějaké jeho např. docházení domů, kdy dochází po x letech domů najedou o 2 hodiny později, pak můžete mít pravdu a možná se skutečně něco děje.

Skutečnost je taková, že svojí snahou se zaměřit na pravdu a odhalení lži, vám ve vztahu nepomáhá. Má smysl se zamyslet nad sebou. Uvědomte si, jak působíte na svůj protějšek, že vám tu pravdu nechce říci, že vám něco zatajuje. Vždy je lepší začít u sebe. Vezměte si tužku a papír a dejte si zpětnou vazbu, jak vy se můžete zúčastňovat na tom, že vám protějšek lže. Pak se snažte svoje chování změnit.

Pokud vám partner nevěří, protože má s vámi podle sebe špatnou zkušenost, pak mu musíte zprostředkovat novou zkušenost, kdy zjistí, že vám věřit může, že jste něco změnili. Např. pokud se vám váš partner dříve svěřil s tím, že ho něco trápí a vy jste reagovali na to tím, že jste řekli, že je to hloupost nebo že vás to nezajímá, pak se partner může stáhnout do sebe a nic vám neříká.

Pokud vám partner pravdu říci nechce, pak vám ji neřekne. Pravda je důsledek, důležitá je příčina. Pokud je tou lží ve vztahu nevěra, pak problém je někde mezi vámi. Je potřeba se zabývat tím, jak přesvědčit partnera k tomu, že vám věřit může, že se ve vztahu můžete společně posunout.

V dnešní době není problém si získávat důkazy. Lidé si dávají odposlouchávající zařízení do kabelky, do auta, používají sledovací zařízení či využívají služeb sledovacích detektivů. Zkušenost je ovšem taková, že pokud se odhalí lež ve vztahu a přijde se na pravdu, tak ti lidé se ještě více rozhádají, nic nevyřeší a je to ještě horší. Odhalení pravdy nepomáhá k tomu, abyste k sobě přistupovali jinak, více si věřili a lépe spolu komunikovat.

Pokud si nevíte rady, zda vám protějšek lže, nebo jen máte podezření a nechcete udělat zbytečné chyby, obraťte se na mě a domluvte si konzultaci. Rád vám s vaším trápením pomůžu.

Autor: Karel Chába