Jak poznáte, že jste v toxickém vztahu

Máte pocit, že ve vašem vztahu není něco v pořádku? Není vám v něm úplně špatně, nejste tak docela nespokojení, ale intuice vám radí, že ani nejste tak docela spokojeni a že to nespěje k ničemu dobrému?

Ne vždy lze špatný vztah poznat na první pohled. Občas se ve vztahu vyskytnou toxické zvyky, které ho pomalu ale jistě otravují a vztah spěje ke konci. Jak ale poznat, že je ve vašem vztahu něco špatného? Jak poznat, že váš vztah něco pomalu nahlodává, abyste s tím mohli včas něco udělat a vztah napravit, nebo abyste mohli ze vztahu odejít dřív, než se věci zhorší?

Všímejte si těchto známek toxického vztahu:

Často se hádáte

Ano, diskuze a vyjasňování neshod pochopitelně do vztahu patří. Na tom není nic špatného. Jedině tak je možné nalézt kompromisy, na kterých se shodnou oba dva. Pokud se ale každá debata s vaším partnerem mění v hádku, kdy si pomalu nemůžete přijít na jméno a je jen s podivem, že jste si zatím nevrazili facku, pak to skutečně v pořádku není. Neustálé a agresivní hádky, které nikdy nevedou ke kompromisu a pouze ve vás zanechávají pachuť zmaru, jsou jasným znamením, že váš vztah není tak docela v pořádku.

Nikdy není po vašem

Vždy, když s partnerem něco řešíte nebo se rozhodujete, co dělat dál, nikdy není po vašem. Vůbec nevíte, jak to partner dělá, ale vždycky to nakonec skončí tak, že je po jeho. Děláte to, co chce dělat on, díváte se na to, na co se chce dívat on, cestujete tam, kam chce on. Ze začátku nemusí být vůbec jednoduché si toho všimnout. Zručný manipulátor vás zamotá tak, že v tom okamžiku ani nevíte, že je vámi manipulováno. A jakmile pozná, že je možné si na vás věci vynucovat takovýmto nátlakem, pravděpodobně to bude využívat i nadále a ještě častěji.

Máte pocit, že mu nejste do dobří

Ať už ze slov nebo činů partnera máte dojem, že ať už uděláte cokoliv jakkoliv, nikdy mu to nebude dost dobré. Vždycky bude mít pocit, že to nedosahuje jeho vysokých standardů. Váš partner nerespektuje vás ani vaše úsilí. Nesnaží se vám nijak pomoct. Pouze vás sráží, vyčítá vám neúspěch a vmetá vám do očí vaše zdánlivé nedostatky.

Necítíte se s tím druhým dobře

Neumíte to přesně popsat, ale z nějakého důvodu se s partnerem necítíte moc dobře? Vždy, když jste s ním, máte takový zvláštní pocit nepohodlí? Připadá vám, že když jste s ním, nemůžete říkat to, co máte na mysli. Zdá se vám, že abyste mohli s partnerem být, musíte se jakoby změnit v jiného člověka, kterého ale potom sami nepoznáváte, protože to už nejste vy.

Počítáte si body

Ať už jeden z vás nebo dokonce oba dva si počítáte plusové či minusové body ve vztahu. Počítáte, kdy jste co udělali pro toho druhého. Ať už jen vnitřně nebo dokonce na papír si zaznamenáváte, kdy a jak vám ten druhý ublížil. Vedete si záznamy a porovnáváte, kdo dává do vztahu více a kdo naopak jen a pouze bere.

Přehnaná žárlivost

Žárlivost je do jisté míry pochopitelná a někdo mírnou žárlivost dokonce považuje za zdravou. Pokud se ale dostanete do fáze, kdy jeden druhého začíná omezovat a pronásledovat, je to jasné červené znamení, že něco je špatně. Pokud se vás partner neustále vyptává kde a s kým jste, pokud chce kontrolovat s kým chodíte ven, pokud vám prohledává email či mobil a když není spokojen, tak je oheň na střeše, je čas se nad tím zamyslet a hledat řešení.

Narazili jste na některé z výše uvedených znamení ve vašem vztahu? Pokud ano, tak se hned nelekejte. Neznamená to automaticky, že váš vztah brzy skončí. Ještě nemusí být vše ztraceno. Ale jasně to naznačuje, že je ve vaše vztahu něco špatného, co pracuje proti vám. Není postaven na dobrých základech.

Pokud chcete svůj vztah zachránit a zbavit se těchto toxických známek, přečtěte si články zde na webu o tom, jak správně budovat vztah a jak bojovat s častými problémy. Případně mě kontaktujte a já vám pomohu váš vztah napravit a ukáži vám, jak pokračovat dále tak, abyste byli spokojeni.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

7 komentářů u „Jak poznáte, že jste v toxickém vztahu

  Yvona Svrckova Červen 11, 2016

  S partneren jsme s nekolika rozchody 5 let.Trpi nem oci zavislosti na automatech.V ruznych casovych frekvencich zacne byt agresivni nervozni. Stale bez financi neumi samozdrejme setrit v 50 leech nema nic. Jsme oba pracujici v cizine ja mam jiz dve vnoucatka svuj byt a setrim na automobil a domacnost. Vzdy ho opoustim vydrzim pet mesicu sama dam se do klidu a znovu se nejakym zpusobem setkame chci to utnout na porad ale nechapu Co me tak magneticky pritahuje Snad naivita ze se neco zmenil.Citim se ne stastna.
   Karel Chába Červen 13, 2016

   Dobrý den, na nevědomé úrovni vám ten vztah něco iracionální dává. Nějaký důvod to má. Je jediné smysluplné řešení a to vyhledat odbornou pomoc a pracovat na své situaci a psychice. Rád vám pomohu.
    Yvona Svrckova Červen 13, 2016

    Děkuji Vám velmi za odpověď,jen si myslím, že to je vážnější stávám se při nem agresivní a vyčerpána, jako bych ztrácela sama svou pravou tvář.Stoji za tim to jeho chování kdy intuicne cítím, že je v tom opet automat.Nikam se s nim dal neposouvam pouze dolů. Vysava mi mou pozitivní energií. Jsem s nim a vždy přijde pozvolna ten samy scénář, přestávám se těšit zapomínám na plány uzaviram se i v práci. …Proste ziju v napětí.Žárlí i na mou rodinu když věnují čas na skype jelikož domu jezdím jednou za rok na tři týdny.Myslím si ze jsem s nim i proto že jsem zde velmi sama a on je těch pět let jediny kdo me zná Co si o tom myslíte, nemarnim čas a energii?Děkuji Vám velmi
  Jitka Říjen 20, 2016

  Dobrý den mám ten problém.
  Hádky vznikaly právě proto, že bylo a je vše spíše jeho životem, mrzí ho, že všechny data našich svátků narozenin výročí a dovolených se vždy křížily z akcemi jeho koníčků a známých.
  Nemám pocit že bych nebyla mu dost dobrá ale že se věnuje raději cizím lidem víc než mě, že dokáže koketovat se ženskými v mé přítomnosti, musí být středem pozornosti všude kam přijdeme, ze mě dělá přinejmenším tu druhou na kterou myslí ale hlídá si mě
  Body to ne spíše pocit na mé straně, že se mnou manipuluje a využívá mé dobroty.
  Žárlivost ano máme oba přístup ke všemu, kvůli důvěře, už ani sama nikam nechodím ale i já žárlím když koketuje z jinými. Nic už neřeším,ale vracím vše.
  Alena Leden 26, 2017

  Dobrý den. Koncem roku jsem náhodou zjistila, že můj manžel měl 20 let vztah s jinou ženou – jeho bývalá přítelkyně. Ona vyhledala jeho před 20 lety, když se rozváděla. Občas se sešli na kafe, psali si, talafonovali. Přišla jsem náhodně na jejich korespondenci loni na podzim. Manžel se dožadoval setkání s ní. Ona je 10 let znovu vdaná, její manžel o mém ví. Já jsem se to neměla dozvědět nikdy. Manžel tvrdí, že je to jen kamarádka. Jak mu mám dál věřit?
   Karel Chába Leden 31, 2017

   Dobrý den, důvěra se jen velice obtížně vrací tím, že si řeknete „už se to nestane nebo uděláme tlustou černou čáru“. Tady vyřešíte jen důsledek. Je nutné řešit příčiny. Začít se o nich bavit, neb se také může jasně ukázat, že problém nejde vyřešit tak, abyste dál spolu byli spokojení. Doporučuji tedy se nejdříve ze všeho dohodnout, že budete na vztahu pracovat, zda to oba chcete. Pracovat na vztahu znamená, že se oba chcete osobně vyvíjet, že se chcete učit komunikaci a naplňování potřeb https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/ a https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/. Učit se vztahovým principům. Pokud se budete oba snažit, zlepšovat, bude se důvěra posilovat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů