V článku se dočtete, podle čeho můžete přibližně odhadnout, jak rychle se od vás muž odmiluje.

Všichni muži se odmilují ze dne na den: pravda, nebo mýtus?

Na úvod bych chtěl vyvrátit velmi rozšířený mýtus. Ten spočívá v tom, že si mnozí myslí, že když se muži rozejdou se ženou, dostanou se z toho ze dne na den a vlastně nijak netrpí, případně nelitují toho, že vztah opustili. Tenhle mýtus stojí pravděpodobně na tom, že muži neprojevují emoce tolik jako ženy. Snaží se chovat tak, že nejsou tolik citliví, což ale u některých z nich vůbec není pravda: ve skutečnosti jsou totiž ještě citlivější než některé z příslušnic opačného pohlaví. 

Muži neradi dávají najevo své city a někdy se chovají až přehnaně tvrdě. Bezcitně a tak, že je jim spousta věcí ve vztahu jedno a že netrpí, i když se třeba právě rozešli s partnerkou. Pak to opravdu může vypadat tak, že se od ženy odmilovali doslova ze dne na den. Ze své zkušenosti bych ale řekl, že někteří muži trpí rozchodem více než ženy a trvá jim mnohem déle, než se odmilují. 

Uvědomte si, jaký vlastně je, bude vám jasnější, za jak dlouho se odmiluje

Uvědomte si, jaký vlastně je, bude vám jasnější, za jak dlouho se odmiluje

Na čem tedy záleží a jak byste teoreticky mohli poznat, jak rychle se od vás muž po rozchodu odmiluje? Nejvíce vždy samozřejmě záleží na osobnosti daného muže. Tedy na tom, jak pevnou osobnost má, jak si je sám sebou jistý, jaké má sebevědomí a především, jakou prošel výchovou. Pokud se s vámi rozešel nebo rozchází muž, který na vás byl již dlouhou dobu silně závislý, potřeboval velkou blízkost a být s vámi v těsném propojení (a to jak fyzickém, tak psychickém), dá se očekávat, že se s rozchodem bude vyrovnávat poměrně dlouho. 

Naopak v případě, že se jednalo o muže, který na vás působil tak, že měl zdravé sebevědomí, uměl vyrovnávat osobní svobodu ve vztahu s blízkostí (to znamená, že měl rád svou osobní svobodu, ale zároveň vám chtěl být blízko, uměl si užívat intimní čas s vámi, ale zároveň vám byl schopen dávat ve vztahu prostor), rozchod ho přirozeně může (a asi i v nějaké míře bude) bolet. Dost možná se ale odmiluje relativně rychle – v řádu týdnů nebo jednotek měsíců. 

Když odešel on nebo za jinou, pravděpodobně se odmiluje rychleji

Hodně záleží také na tom, zda muž odešel ze vztahu na základě vlastního rozhodnutí (a zda ho prezentoval tak, že bylo už dlouhou dobu promyšlené), nebo jste se naopak rozešla vy s ním. Od toho se pak opět odvíjí to, jak rychle se od vás odmiluje. Pokud se rozchod udál na základě jeho rozhodnutí, je možné, že už k vám cítí opravdu málo. S tím také souvisí to, do jaké míry od vás byl odcizený už v okamžiku, kdy vztah opouštěl. Byl-li od vás již hodně daleko, nepotřeboval s vámi naplňovat emocionální intimitu (tedy trávit s vámi volný čas, objímat vás, povídat si s vámi, starat se o vás) a ve vztahu už nebyla ani touha sexuální, můžeme opět očekávat, že se z rozchodu s vámi dostane rychle. 

Dalším důležitým bodem při uvažování o tom, jak rychle se od vás muž odmiluje, je to, zda odešel za jinou ženou. Pokud odešel za milenkou a je ještě ve fázi silného zamilování, je třeba vidět to tak, že velký problém s tím, že by ještě miloval vás, asi bohužel nemá. Po odeznění zamilovanosti do nové partnerky se ale samozřejmě může stát, že začne mít zase pocit, že vás má rád, nebo vás dokonce miluje. 

V neposlední řadě záleží také na tom, jestli máte děti: v tom případě ho můžete v citové vazbě k vám (většinou prostřednictvím dětí, které mu chybí, protože je už tolik nevídá) držet i po rozchodu.

Při promýšlení toho, jak rychle se od vás muž odmiluje, si tedy můžete hodně pomoci zejména tak, když si uvědomíte, jak je na tom se svou sebehodnotou a jak moc pracuje a pracoval s osobní svobodou a blízkostí. Pokud od vás byl hodně vzdálený, spíše chladný (možná se dokonce jevil i jako emocionálně plochý), je otázka, do jaké míry je vůbec schopen ve vztahu cítit hlubší city a být zamilovaný: takoví lidé se většinou odmilovávají relativně rychle. 

Trápíte se tím, jak rychle se muž odmiluje? Možná je problém ve vás

Kombinací je mnoho a nedá se tedy říci, že by existoval jeden univerzální klíč, podle kterého byste se měli řídit. 

Pokud si ale lámete hlavu s tím, za jak dlouho se muž po ukončení vztahu s vámi odmiluje, dost možná je to proto, že vy sami trpíte pocitem méněcennosti: minimálně z toho důvodu, že jste se rozešli. V nějaké míře je samozřejmě přirozené pro každého z nás, že nás rozchod zraní a my se cítíme opuštění. Je-li to i váš případ, doporučoval bych vám, abyste se pokusila zaměřit hlavně sama na sebe.

Čím více myšlenek a energie budete věnovat přemýšlení o tom, zda vás ex partner ještě miluje, tím déle a hůř se s bolestí budete vyrovnávat. Věnujte se proto sama sobě, zaměřte se například na svůj osobnostní rozvoj. Čím více energie budete směřovat k sobě a čím více posílíte svoji sebehodnotu, tím rychleji se od partnera odmilujete. 

Ženy, které se po rozchodu až nepřiměřeně zaměřují ne na sebe, ale na svůj, teď už bývalý protějšek, jehož prostřednictvím se chtějí ujistit, že mají stále ještě dostatečně velkou sebehodnotu, si neuvědomují, že dávají energii něčemu, co jim ale ve skutečnosti nemůže vůbec pomoci. Více informací najdete v článku Jak se vyrovnat s rozchodem.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak si ulevit po rozchodu s partnerem? Neustále přemýšlíte o tom, zda vás ještě miluje, případně jak dlouho mu bude trvat, než se od vás odmiluje? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě, rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába