Pokud jste v situaci, kdy začínáte nový vztah a lámete si hlavu nad tím, jak se správně chovat, abyste měli co největší šanci, že své namlouvání s partnerem, správně zvládnete, pak si přečtěte tento článek, kde popíši pár tipů, jak se chovat na začátku vztahu.

Začátek vztahu si prostě užívejte plnými doušky

Na úvod tohoto článku bych chtěl především říci, že byste si začátek vztahu měli hlavně užívat. A to hlavně proto, že mnoho věcí, které se na začátku vztahu dějí, se už nikdy opakovat nebudou. Jsou to jedinečné zážitky a jedinečné chvíle. Pokud to tedy jen trošku lze, tak na začátku vztahu neřešte nic, čím byste si tyto první dny a týdny kazili.

Začátek vztahu je o především o idealizaci

Většina vztahů je na začátku o zamilovanosti. Každá zamilovanost používá jako nástroj idealizaci. Idealizace nám slouží k tomu, abychom v našem protějšku vytvářeli pocit, že jsme lepší, než jak se zdá na první pohled.  Stejně se chová i náš partner. Je potřeba si uvědomit, že je naprosto přirozené, že na začátku vztahu se všichni chceme ukázat v lepším světle, protože se bojíme, že bychom partnera nezískali (nemusíme si toho být ani vědomi).

Je tedy prospěšné se na začátku vztahu chovat tak, že partner má možnost o vás zjistit, co nejvíce. Zároveň a s jistou dávkou uvědomění přijměte, že je naprosto přirozené, že svého partnera na začátku nemůžete poznat v plné míře. Každý se na začátku vztahu potřebuje trochu „vylepšovat“ a ukazovat v lepším světle. Není to ale nic, co by vás mělo pohoršovat nebo znepokojovat, pokud to bude ze strany partnera i vás v přirozené míře. 

Co rozhodně nedělat na začátku vztahu

Na začátku vztahu byste neměli rozhodovat žádné vážné věci. Například, že si pořídíte dítě, hypotéku nebo něco společného, co je závazek na roky nebo „navždy“. Začátek vztahu poznáte podle toho, že je ohraničen zamilovaností. V tomto období není tedy moudré rozhodovat a řešit důležité a zavazující věci. Důležitá rozhodnutí byste měli začít dělat, až ve chvíli, kdy vám spadnou růžové brýle a jste schopni uvažovat opravdu reálně a rozumově, ne jen citově.

Na začátku vztahu se snažte být vůči druhému upřímní a otevření. Není na škodu si přiznat některé své slabosti, opět pokud to bude v přirozené a přiměřené míře. Tím je myšleno, že byste o svých slabostech neměli mluvit každý den, ale pouze pokud vycítíte, že je k tomu příhodná atmosféra. Není na škodu přiznat i to, že si v něčem třeba nevěříte, nebo že máte z něčeho strach.

Jak se na začátku vztahu bavit o budoucnosti?

Pokud se na začátku vašeho vztahu budete bavit o budoucnosti a o důležitých věcech, pak se snažte všechny formulovat co nejpozitivněji. Konkrétně to znamená, abyste říkali a popisovali to, co chcete a ne to, co vám vadí nebo vám nevyhovuje či co nechcete. Co nejvíce konkrétně znamená, abyste neříkali jen obecné fráze typu: „chci, abychom se spolu měli dobře“, ale snažte se konkrétně popsat, v jakých oblastech, v jakých situacích a v jakých věcech, se chcete mít dobře. Co to pro vás přesně znamená „mít se dobře“.

Na začátku vztahu nehrajte s partnerem hry

V neposlední řadě je nejlepší, když na začátku vztahu nebudete s partnerem hrát žádné hry, aby vás partner mohl co nejdříve a co nejlépe poznat a vy jeho. Neměli byste řešit, kdo komu musí napsat jako první nebo co to znamená, když nezavolal půl dne a podobně. Pokud chcete svému partnerovi napsat, napište mu. Pokud chcete něco projevit, projevte to. Pokud mu nechcete zavolat, nevolejte mu. Je to až takto jednoduché.

Pokud se na začátku vztahu budete snažit neustále spekulovat a budete si myslet, že vidíte druhému do hlavy, že víte, co chce nebo naopak co nechce, aniž byste se ho na to zeptali, budete si jen zbytečně vytvářet domněnky. Osobně se domnívám, že je nejlepší se snažit ukázat partnerovi, kdo doopravdy jste, a to i se svými slabinami a nedostatky. Ostatně na tyto se stejně dříve nebo později přijde.

Pakliže jste si přečetli článek a stále máte pocit, že nevíte, jak se chovat na začátku vztahu, neváhejte mne kontaktovat, společně můžeme vaši situaci i obavy probrat. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába