Máte s manželem krizi a nevíte si rady, jak s touto situací naložit? Nevíte, jak nejlépe se chovat? V dnešním článku se dozvíte, co určitě nedělat a jak postupovat, abyste vaší manželskou krizi mohli co nejrychleji překlenout.

V manželské krizi jde především o rozdílnosti názorů, co kdo chce a jak to každý chce řešit. Váš vztah je plný nedorozumění, vzájemného zraňování se a hromadění nevyřešených situací, které vás stále více tlačí do sebestřednosti. Sebestředný člověk se chová tak, že si chce obhájit své, zajímají ho hlavně jeho priority a není schopen druhého pochopit, přijmout nebo mu vyhovět.

V manželské krizi se předně vyhněte sebestřednosti

Sebestřednost v manželské krizi je určitě největším nepřítelem vašeho vztahu. Může vás bohužel dostat až do takové fáze, že se s manželem vzájemně odcizíte natolik, že už spolu nebudete schopni ani intimně žít. Váš partner vás nebude zajímat a nebudete schopni se na něj spolehnout.

Z toho důvodu je v manželské krizi klíčové zastavit vzájemné odcizování se, resp. vaši sebestřednost. Každý to musíte chtít udělat sám od sebe a nesmíte se dopouštět té chyby, že budete čekat, až se ve svém chování a naplňování vašich potřeb zlepší váš manžel. Zkuste tedy manželovi navrhnout, že chcete se situací a s vaším vztahem něco dělat. Vysvětlete mu, že byste ráda zastavila destruktivitu vašeho vzájemného chování. 

Řekněte mu, že byste s tím chtěla začít hned a že necháte na něm, zda a kdy se k vám chce přidat. V manželské krizi je více než kdy jindy důležité, abyste se vzájemně do ničeho nenutili. Oba dva byste měli mít pocit, že to co děláte, děláte sami od sebe a dobrovolně. Rozhodně nesmíte partnera k ničemu nutit nebo mu vyhrožovat. Tím bohužel nic nezískáte, jen byste mohli druhého odradit.

V krizi je předně nutné zklidnit atmosféru mezi vámi

V první fázi vaší manželské krize se hlavně nesnažte chovat nějak lépe. Tím myslím, zásadně nezlepšujte vaše chování, nepřetvařujte se. Spíše se přednostně snažte „zklidnit atmosféru“ mezi vámi dvěma. Jde primárně o to, aby se situace dále nezhoršovala. Vypadá to sice jednoduše, ale provedení může být už horší. Zklidnění atmosféry můžete dosáhnout tím, že přestanete požadovat vyřešení toho, co vás do krize dostalo. Přestanete očekávat, že druhý se změní dříve, než vy.

Přestaňte tedy očekávat, že při manželské krizi ten druhý začne dělat něco ve váš prospěch. Pokuste se zastavit iracionální diskuze, které jsou iracionální i z důvodu, že spolu jako manželé nebo partneři neumíte správně komunikovat. Komunikovat se můžete naučit podle článku  Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Teprve až bude atmosféra opravdu klidnější, tzn. oba dva budete ochotní sedět u jednacího stolu a budete spolu umět správně komunikovat, pak má smysl se začít vracet k vážným tématům vaší manželské krize. Všimněte si zde, že vám doporučuji se nejdříve zastavit a zklidnit sebe i situaci. Poté  se něčemu novému naučíte, tedy komunikaci, a teprve pak se vrátíte k vážným tématům vaší manželské krize.

V manželské krizi je nutné změnit některé vzorce chování

Je opravdu velkou chybou si myslet, že z vaší manželské krize se můžete dostat díky stejným dovednostem, návykům a stejnému chování, které jste až doposud používali. Bohužel tak to v manželské krizi nefunguje a je třeba do nápravy investovat čas i energii. 

Pravda je taková, že manželská krize je vlastně ukončení jedné etapy vašeho vztahu. Aby váš vztah mohl opět začít fungovat, musíte si společně nastavit novou etapu. Toho můžete dosáhnout díky dovednostem jako je správná komunikace nebo práce s potřebami, o kterých se dočtete v článku Partnerská dohoda. Půjde i o to, že se musíte společně bavit o nové podobě vašeho vztahu. Ukončení každé etapy vztahu ukončí minimálně pro jednoho z vás to, co mu zásadně vyhovovalo a bude třeba si nastavit něco nového. Např. doteď jste s partnerem nechodili mezi lidi a váš partner se chce začít socializovat.

Ten z vás, kdo se tomuto brání a nechce změny, bude muset být ochoten pracovat na dohodě nové podoby vašeho vztahu tak, aby ve vztahu mohl fungovat i novou podobu vztahu naplňovat a žít. Bez takových změn nejde vztah z manželské krize posunout do nové fáze. Bude nutné se dohodnout na tom, že budete mít dva dny v týdnu v pravidelný čas pro sebe vyhrazenou hodinku, kdy se budete věnovat jen těmto tématům a ničemu jinému. Bez takového přístupu nemůžete vaší manželskou krizi nikdy vyřešit a pokořit. Žít ve vztahu totiž také znamená najít si čas, věnovat se mu a budovat ho.

Pokud si stále nevíte rady, jak se správně chovat ve své manželské krizi, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába