V článku se dočtete, kdy je přirozené se nevěry bát a měli byste svůj strach poslechnout a mobilizovat se, a kdy byste naopak svůj strach poslouchat neměli a měli byste se proti němu postavit.

Strach přirozený a patologický: který je ten váš? 

Na úvod článku je důležité si říci, že je důležité rozlišovat mezi strachem, který je přirozenou reakcí na nebezpečí, a patologickým strachem, fantaziemi, jež s realitou nemají nic společného.  

Máte-li strach z nevěry v situaci, kdy zjistíte informace o tom, že vám váš protějšek nevěrný může být, je přirozené mít strach. Takový strach máme mimo jiné proto, abychom vytvořili dostatek energie k tomu, abychom se pomyslně rozpohybovali. Tedy abychom na nastalou situaci reagovali a mohli ji co nejlépe vyřešit: překážku, v tomto případě nevěru, která se nám staví do cesty, odstranit, tak abychom se co nejdříve cítili zase spokojeně, bezpečně a hodnotně.

V opačném případě, kdy jde o naše fantazie, se bojíme něčeho, co se ve skutečnosti neděje a nenasvědčují tomu ani žádné indicie. Zatímco v první variantě bychom se měli zabývat tím, co se děje mezi námi a naším partnerem, ve druhé se musíme zabývat hlavně sami sebou. 

Existují lidé, kteří mají problém rozeznat, co je realita a kdy je možné, že je jim partner opravdu nevěrný, a co si svým způsobem vytvářejí jen v rámci svých fantazií. Lépe zorientovat se v tématu můžete v článku Jak poznat, že je mi nevěrný.

Jak se nebát nevěry, když je jen ve vaší hlavě? Svěřte se partnerovi

Na následujících řádcích se budeme zabývat tím, jak se nebát nevěry v případě, že jde pouze o vaše fantazie.

V první řadě bych vám doporučil, abyste svůj strach z nevěry před svým protějškem netajili. Čím lépe budete partnerovi schopni popsat, co se ve vás děje, tím méně budete muset svůj strach z nevěry maskovat. Čím méně se budete svému strachu z nevěry vyhýbat, tím větší prostor máte pro to, abyste ho mohli řešit. 

První věc, jak se přestat bát nevěry, je tedy získat si partnera na svoji stranu. A to proto, abyste mu o tom, když budete mít špatný pocit, mohli říct. To ale ne způsobem typu: „Dnes mám nějaký špatný pocit, že děláš nebo se chystáš dělat něco, co bys neměl.“ Nebo: „Mám pocit, že jsi dnes přišel z práce později, protože jsi byl někde, kde jsi mi neřekl, pravděpodobně s nějakou ženou.“ Takto ne, tím byste svůj protějšek jen podezírali a obviňovali a strach z nevěry by ve vás narůstal. Takhle se nevěry bát nepřestanete. 

Naopak: důležité je bavit se o tom, co se děje ve vás, jaké máte pocity. Abyste se nebáli nevěry, nemůžete mluvit o svém protějšku, o tom, co dělá nebo nedělá. 

Pracujte se sebou, přestanete se bát nevěry

Další zásadní způsob, jak se nebát nevěry, je pravidelně pracovat sám se sebou. To znamená, že abyste se nevěry přestali bát, musíte se podívat na pozadí vaší mysli a zjistit, jaké jsou opravdové příčiny toho, proč máte strach. Je důležité zamýšlet se hlavně nad sebou a nesoustředit se na protějšek, kterému byste dávali energii a obviňovali ho. To by vám bránilo v tom, abyste sami sebe co nejlépe poznali. 

Abyste se přestali bát, když vám nebude dobře, musíte si klást otázky typu „Čeho se teď konkrétně bojím, co by se stalo, kdyby se potvrdilo, že je mi partner nevěrný?“, a to hlavně ve smyslu vašich fantazií, protože jsou to ony, co vás ovlivňuje. Odpovědi budou samozřejmě různé, například: „Bojím se, že bych zůstal sám“. Tady ale nekončete a klaďte si otázky dál. „Co by se stalo, kdybych teoreticky zůstal sám?“. A takhle pokračujte dál až do doby, dokud budou otázky a odpovědi přicházet.

To, co se o sobě budete dozvídat, vám samozřejmě nemusí být – a pravděpodobně nebude – příjemné. Nicméně jde o to, abyste od odpovědí neutíkali, abyste je nepopírali. Nemůžete se přestat bát nevěry, když budete popírat, co se ve vás ve skutečnosti děje.

Strach z nevěry je možné překonat: prací na sobě

Obecně platí, že když se bojíme nevěry, myslíme si, že nejsme dost dobří, že budeme nahrazeni, že zůstaneme sami, že se o sebe dostatečně dobře nepostaráme, že se něco potvrdí, že to, co v sobě popíráme, naše slabiny, vyjde najevo. Když budete dobře pracovat se svou myslí, musíte se dostávat do stavů, které vám nebudou příjemné, protože budete pojmenovávat pravdu o sobě. A pokud se s touto pravdou budete sbližovat, nebudete ji od sebe odhánět, budete se postupně přestávat bát nevěry. 

Ne na vše samozřejmě laik přijde sám. Pokud tedy i po týdnech práce sami na sobě a za pomoci partnera zjistíte, že se neposouváte a nevěry se stále bojíte, doporučuji vám, abyste vyhledali odbornou pomoc.

Strach z nevěry je samozřejmě možné minimálně zmírnit, nebo dokonce úplně odstranit, a to za předpokladu, že v sobě najdete své slabiny a že je pojmenujete. V případě, že vám reálně opravdu nic nehrozí, partner vám nevěrný není a vy vlastně nemáte důvod si to myslet, a přesto se bojíte, jde jednoznačně o to, že problém, slabost je ve vás. 

Být v něčem slabý je lidsky přirozené a neměli byste se za to odsuzovat ani se bát říct o tom partnerovi. Někteří klienti mi tvrdí, že to už udělali a že partner s nimi nezacházel vůbec dobře. Je-li to i váš případ, měli byste si rozmyslet, jestli s takovým člověkem vůbec chcete být. Když mu řeknete, že vás něco trápí a že se něčeho bojíte, a on se k vám nechová dobře a nepodpoří vás, možná žijete s někým, kdo za to nestojí. To je ale přirozeně něco, co si musí každý rozhodnout sám.

Nevíte-li si ani po přečtení článku rady s tím, jak se nebát nevěry, nezoufejte. Vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.  

autor článku: Karel Chába

Související videa: Jak poznat a vyřešit nevěru