Jak se po rozchodu opět otevřít lásce

Prošli jste si náročným a bolestivým rozchodem? Člověk, kterého jste nadevše milovali, se kterým jste chtěli strávit zbytek svého života, vás opustil, odešel a nechal vás samotné? Je naprosto pochopitelné, že se teď cítíte hrozně. Máte pocit obrovské zrady, připadáte si na světě úplně sami, máte pocit, že na vás nikomu nezáleží. Mnozí mají pocit, že emoční bolest z rozchodu je nejhorší bolestí, kterou za celý život zažijí. Vůbec se nelze divit, že se nechcete hrnout do nových vztahů, že zanevřete na vztahy a na lásku.

To je naprosto normální. Po bolestivém rozchodu se málokdo hrne do nového vztahu. Zlomené srdce a nešťastná duše nechtějí riskovat, že tím peklem hrozných pocitů budete muset projít ještě jednou.

Je tak snadné zanevřít na lásku. Ale to by přece byla obrovská škoda. Ano, vztahy jsou často zdrojem nepříjemných pocitů, stojí nás hodně energie a starostí. Ale přinášejí do života také nespočet krásných chvil, radostí a potěšení.

Nezavírejte tedy vrátka a otevřete se možnostem nové lásky, přestože se tím otevřete také Nnovým rizikům.

Co dělat, abyste mohli opět milovat a být milování?

Prožijte tu bolest svoji bolest nepřekonáte tak, že se ji budete snažit potlačovat a zuřivě se jí bránit. Přijměte tu bolest, která je v takové situaci naprosto přirozená. Prožijte si tu bolest a pokud je to potřeba, klidně si poplačte, vypište se ze své bolesti do svého soukromého deníku nebo se o ni podělte se svými přáteli či rodinou, kteří vám jistě rádi pomohou.

Přestaňte vinit ostatní po rozchodu je tak snadné vinit ze všeho toho druhého. Mnoho lidí viní ze svého zlomeného srdce ostatní, přestože na tom také nesli svůj podíl viny. Pokud se nechcete neustále točit na místě a přemýšlet, kdo za co může, začněte tím, že odpustíte. Jedině tak se můžete posunout dál.

Nebuďte zahořklí propadnout hořkosti po těžkém rozchodu je lákavé, ale ničemu tím nepomůžete. Váš bývalý nebo bývalá není zlý ani nenávistný člověk. Prostě to ale nebyl ten správný člověk pro vás. Místo toho, abyste se neustále pitvali v jeho chybách a přešlapech, mu odpusťte a jděte dál.

Přestaňte se srovnávat s ostatními žádný vztah není dokonalý. Ničeho nedocílíte tím, že budete svůj vztah nebo sami sebe porovnávat s ostatními, ať už se na povrch mohou zdát jakkoliv dokonalí. Každý má své chyby, i ty zdánlivě bezchybné a úžasné vztahy občas přepadne nějaká ta bouřka. Pokud se musíte srovnávat, srovnávejte se se svým minulým já. Všimněte si, co jste se nového naučili a v čem jste se zlepšili.

Vykašlete se na přehnaná očekávání zvykli jsme si očekávat, že se věci vyvrbí tak, jak by se nám líbilo, že se lidé budou chovat tak, jak předpokládáme. Ale stejně jako předpovědi počasí se často mýlí, tak se i naše očekávání velmi často výrazně odlišují od reality. Pokud nechcete žít život neustále vyplněný zklamáním, že se někdo chová jinak, než jste očekávali, zbavte se přehnaných očekávání, jak bude příští vztah úžasný a dokonalý.

Nesnažte se být silní za každou cenu mnoho lidí se s bolestí po těžkém rozchodu snaží bojovat tím, že se ještě více zatvrdí. Snaží se být za každou cenu silní, aby nebylo vidět, jak trpí a jaké negativní emoce je trápí. Pokud se takto chováte, pouze se tím uzavíráte před ostatními. Ano, možná se tím vyhnete některým bolestem, ale stejně tak se uzavřete možnostem štěstí a spokojenosti. Snažte se být sami sebou, buďte k sobě i ostatním upřímní a neskrývejte se za falešným pláštěm přehnané síly.

Nepoddávejte se strachu já vím, po rozchodu se bojíte, že ten příští vztah taky ztroskotá. Že opět budete muset prožívat tuto silnou bolest. Tento strach vám ale brání prožít naplno váš život. Uznejte svůj strach. Je legitimní. Ale nenechejte se jím ubít. Co nejhoršího se může stát, kdyby se vaše strachy naplnily? Tu bolest jste zvládli jednou, zvládnete ji i podruhé, bude-li to nutné. Jak pravděpodobné je, že se vaše strachy naplní? Překonejte svůj strach, protože jedině tak dáte sami sobě šanci na šťastný a spokojený vztah.

Máte-li pocit, že jste po rozchodu úplně na dně, že nevíte jak dál, protože se vám rozsypal celý svět, nezoufejte. Ano, rozchod bolí, a to velmi, ale není to konec světa. Nestyďte se požádat o pomoc odborníka. Není to žádná ostuda, každý občas potřebuje pomoc. Nechte si poradit a neutápějte se v porozchodovém smutku déle, než je nezbytně nutné. Kontaktujte mě a já vám ukáži, že ještě máte pro co žít, že na vás v životě ještě čeká ten pravý člověk, se kterým budete mít úžasný vztah.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Jak se po rozchodu opět otevřít lásce

  anita javorska Červen 19, 2015

  Přeji pěkný den. V březnu letošního roku jsem se rozešla po 3 letech s přítelem. Byl o 12 let mladší a bohužel celé to je pro mě zlé z toho důvodu, že jsem vdaná. Manžel je o 12 let starší. Máme spolu syna, kterému je 9 let. Nedokázala jsem opustit hlavně syna.S manželem je vztah v naprostém rozkladu. Bez komunikace bez citu a bez jakéhokoliv naplnění manželství. Nemohu na přítele zapomenout. A on mě už nekontaktuje a je mi jasné, že si hledá asi partnerku sobě rovnou, se kterou bz mohl vést život podle jeho představ. Manžel podal žádost o rozvod a v současné době žijeme tak nějak vedle sebe. Hrozně ráda bych přítele kontaktoval,ale bojím se odmítnutí. Vlastně jsem prohrála sama se sebou.
   Karel Chába Červen 23, 2015

   Dobrý den, pokud se bojíte to udělat a chcete to udělat, což vám doporučuji jen v případě, že pominuly důvody vašeho rozchodu, tak je nutné pojmenovat ty strachy, které se týkají toho, že se bojíte a nebude to jen to odmítnutí. Vše si vypište na papír a pak otevřeně a nahlas sama se sebou si o tom povídejte. Jde o to říci úplně vše, co vás k tomu napadne. Jde o to si ty věci přiznat a smířit se s nimi. Dělejte to x krát týdně 30min. Pokud si sama s tím neporadíte, tak vám rád pomohu na osobní konzultaci.
  Pája Červen 29, 2015

  Dobrý den, loni v říjnu se se mnou rozešel přítel způsobem, že jsem se zhroutila a skončila na psychiatrii a následně v Dobřanech.Nejedla jsem,nemyla jsem se, začala kouřit. Myslela jsem,že život skončil.Teď jsem s přítelem pár měsíců.Seznámili jsme se v Dobřanech. Byl tam taky po rozchodu.Bála jsem se vztahu, ale opět jsem uvěřila.Říkal, že chce rodinu a žít spokojený život.Nevím co se stalo,opět začal kouřit trávu,2x do měsíce si koupí balíček.Mě to vadí hlavně,že chceme mimčo.Co dělat, aby přestal?Rozchodu se bojím.Miluji ho a po tom co jsem si prožila mám strach, že to nedám.Je mi 38 a jemu 28.Mám syna19,dceru15.Syna mi ukradla sestra,dcera v září jede na intr,uvidíme se 1x/14dní.
   Karel Chába Červenec 2, 2015

   Dobrý den, můžete ho poprosit a vysvětlit mu, jak se cítíte. Mluvte jen o svých pocitech a nic mu přitom nevyčítejte. Uvidíte, jak na to bude reagovat. Bohužel to je asi vše, co můžete udělat, ostatní je na něm.
  Klára Květen 22, 2018

  Dobrý den, s přítelem jsme se rozešli před cca 8 měsíci po 4 letech. On si již našel novou, ale mě to nějak nejde. Takhle si říkám že bych chtěla někoho poznat, ale když se někdo objeví. Najdu plno důvodu proč ne! Mám v sobě blok, že to bude stejně špatné jako poslední rok vztahu s bývalým.
   Karel Chába Květen 25, 2018

   Dobrý den, na nový vztah se nejdříve musíte dostat emocionálně z toho starého. Na to se nedá tlačit. Mysl se potřebuje zregenerovat po zranění stejně jako fyzické tělo. Musíte být trpělivá. Pokud byste měla pocit, že se to nelepší, vyhledejte psychoterapii a začněte s pomocí odborníka pracovat na své psychice.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů