Jak se připravit na rozchod

Rozchod byste si měli vždy předem opravdu dobře rozmyslet a měli byste si být jistí, že to chcete udělat.

Není dobré se rozcházet v afektu na základě toho, že zrovna teď máte pocit, že už toho všeho máte plné zuby a že vám partner už nevyhovuje. Buď po dlouhodobě neřešené frustraci, která právě vybouchla, nebo po hádce dojdete k pocitu, že rozchod je jediné řešení.

Rozchod v afektu na základě hádky je však jednou z největších chyb, které můžete udělat.

Po takovémto rozchodu v afektu se často stává, že se k sobě lidé po několika dnech či týdnech chtějí vrátit zpět. K rozchodu totiž došlo proto, že si chtěli teď a tady ulevit, ale už racionálně nezvažovali, zda skutečně udělali maximum pro to, aby spolu mohli zůstat. Absolutně nezvažovali, co bude následovat po rozchodu. Co ta změna bude pro oba znamenat. Že budou sami, žádné společné víkendy, žádný sex, intimita a další věci, které spolu sdíleli.

Rozejděte se pokud možno na základě společné dohody

Zde je totiž šance, že se váš vztah třeba ještě podaří zachránit. V průběhu dohody se dozvíte, co je důvodem rozchodu a třeba si ten druhý uvědomí, co bylo špatně, a problém se vyřeší k oboustranné spokojenosti.

Pokud se to nestane, bývají porozchodové tendence vrátit se do vztahu menší než v případě rozchodů na základě afektu. Lidé se s rozchodem na základě dohody vyrovnávají lépe.

Co když rozchod nelze řešit dohodou?

V takovém případě byste si měli vše důkladně rozmyslet sami za sebe.

Věnujte tomu několik dní či týdnů. Prostě si dejte dostatek času, abyste si svým rozhodnutím byli jisti.

Zamyslete se nad všemi širšími souvislostmi. Zvažte všechna pro a proti. Jaký dopad bude mít rozchod na váš život? Jaké změny to pro vás bude znamenat? Na co se musíte připravit, co budete muset udělat?

Ujistěte se, že je rozchod opravdu tím správným řešením, že už jste opravdu udělali vše ve svých silách, abyste vztah zachránili.

Pokud budete mít rozchod důkladně promyšlen a budete si jisti, že to je ta správná cesta, srovná se s tím vaše psychika lépe, než kdybyste se rozešli v afektu. Nebudete mít takový problém se odhodlat a skutečně to udělat. Vaše rozhodnutí bude pevné a nebudete mít tendence se do vztahu vracet jen proto, abyste si ulevili od nepříjemné bolesti z rozchodu.

Uvažujete o rozchodu, ale stále si nejste jisti, zda je to opravdu to správné řešení? Přemýšlíte, jestli se máte opravdu rozejít, nebo jestli je možné pro záchranu vztahu ještě něco udělat? Vyhledejte odbornou pomoc. Kontaktujte odborníka, který vám pomůže zvážit všechny souvislosti a ukáže vám správné řešení vaší komplikované situace.

související články: Rozešli jsme se a teď ho/ji chci zpět

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Jak se připravit na rozchod

    Pavel Prosinec 15, 2013

    Dobrý den, už jsme se několikrát rozešli kvůli hádce a vždy k sobě zase vrátili. Měli jsme oba z předešlých vztahů s jinými partnery zlé vzpomínky. Jenže já se s tím vyrovnal. Dokonce pojedu za mámou, kterou jsem 10let neviděl. Přítelkyně, tedy vlastně už ex (zase), ŽÁRLÍ a to myslím byl hlavní důvod a příčina všech hádek. Je to nejlepší žena, jakou jsem kdy potkal a vím, že bude skvělá máma. Ona nechce přiznat, že je to jen žárlením (prý vlastnost), ale mnou. Je pravda, že se vždy nedokážu ovládat, při hádce, začnu křičet. Ona odjíždí k rodičům a během balení mi ještě stihne říct plno škaredých věcí. Bude možná už těhotná, až se bude možná chtít zase vrátit. Úžasný web tady!Díky moc za něj!
      Karel Chába Prosinec 17, 2013

      Dobrý den, doporučuji vám, abyste si sjednali osobní konzultaci. Dokud totiž budete jeden/oba svádět problém na toho druhého, tak se nemůžete posunout. Potřebujete nezávislou osobu, která vám řekne, kde děláte chyby a jak to vše řešit. Potřebujete, aby vás někdo spojil. http://www.partnerske-vztahy.eu/osobni-konzultace-a-cenik/

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů