Komunikace je alfou a omegou každého vztahu. Na komunikaci vztah stojí a padá s ní. Když si dva lidé neumí spolu věci vykomunikovat, pak se dostávají do situací, kde můžou mít pocit, že řešení neexistuje. Jak správně s partnerem komunikovat, abyste se vzájemně ve vztahu posouvali? O tom v dnešním článku.

Na začátek bychom si měli vysvětlit dva základní pojmy, které si lidé často pletou.

Komunikace vs. mluvení

Ve své praxi často zažívám, že za mnou přichází lidé s nějakým problémem ve vztahu, který neumí řešit. Říkají: „My spolu komunikujeme, ale pořád se točíme v kruhu“. Proč tomu tak je? Kde dělají chybu, že si myslí, že správně komunikují, ale neposouvají se?

Pokud ve vztahu nastane problém a o problému si lidé vzájemně promluví, může se jim na chvíli ulevit. Mají pocit, že problém vyřešili. Po nějaké době zjistí, že jsou ve stejném bodě, že se nikam v daném tématu neposunuli. Je jim ještě hůř než předtím. Bohužel dělají jednu zásadní chybu. Tito lidé spolu pouze mluví, ale nekomunikují. Pokud by používali komunikaci, v daném tématu by se posouvali, po debatě by se cítili lépe a měli více energie. Tohle by znamenalo, že spolu správně komunikují.

Komunikace má totiž svoje pravidla, která je nutné dodržovat, pokud se chcete v daném tématu posouvat. Jaká pravidla to jsou a jak správně komunikovat se můžete dočíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Partnerská dohoda.

Pokud se svým partnerem řešíte nějaký problém, ale máte pocit, že se v něm neposouváte, každá diskuze vám bere energii, je vám po rozhovoru ještě hůře, pak pravděpodobně jen mluvíme, ale nepoužíváte správnou komunikaci. Zastavte se na chvíli a popřemýšlejte si nad tím, jaké jsou vaše vzájemné rozhovory. Pokud zjistíte, že jen mluvíte, inspirujte se článkem o pravidlech komunikace a začněte je používat.

Chcete správně komunikovat s partnerem? Naučte se pracovat v komunikaci sami se sebou!

Pokud si pokládáte otázku, jak správně komunikovat, tak již víte, že je nutné dodržovat pravidla komunikace. To ovšem není vše. Abyste se dokázali s partnerem dohodnout, pak je nutné umět v komunikaci pracovat sám se sebou.

Postoj v komunikaci

Chcete-li s partnerem správně komunikovat a vyřešit problém nebo se posunout v daném tématu, zamyslete se nad tím, s jakým postojem do komunikace s tím druhým jdete. Budete muset být k sobě upřímní. Skutečně se chcete s partnerem dohodnout nebo si jen ulevit od bolesti či mu oplatit to, co vám provádí? Váš postoj ovlivní to, jaká slova budete volit, jakou energii do rozhovoru budete vkládat, jak na druhého budete působit.

I když si budete vědomě myslet, že se chcete dohodnout, ale podvědomě se budete vnitřně cítit ublížení, ukřivdění, nerespektovaní, pak se tento vnitřní postoj projeví i v komunikaci. Druhý to vycítí a začne na vás reagovat způsobem, který se vám nemusí líbit. A vy se ve vztahu nikam neposunete. Pokud se přes tohle nedokážete přenést, pak bych doporučuji, abyste navštívili odborníka, který vám ve správné komunikaci pomůže.

Ego pryč!

Pokud chcete správně s partnerem komunikovat a dodržujete pravidla komunikace, pak ještě nemáte vyhráno. Partner nám může říci věci, které se nás při rozhovoru mohou dotknout. Věci často nepříjemné dráždí naše ego a my si je bereme osobně. Pokud chcete s partnerem správně komunikovat, pak na chvíli odložte svoje ego a buďte otevřeni tomu, co v komunikaci přichází. Neútočte na partnera, nevyčítejte, nezesměšňujte, nehodnoťte.

Odhoďte strach, sdílejte pocity

Pokud chcete správně komunikovat a chcete řešit nějaké téma, problém či krizi ve vztahu, tak i když budete dodržovat pravidla komunikace, není na škodu sdílet tomu druhému, jak se cítíte. Jak se cítíte v komunikaci s ním. Tohle vám může pomoci v momentech, kdy partner bude na vás nepříjemně tlačit, dostávat se do emocí. Vy se zklidněte, nadechněte se a upřímně druhému řekněte, jak se při komunikaci s ním cítíte, co prožíváte.

Je pravda, že i když se snažíte správně komunikovat, děláte maximum proto, abyste se domluvili, přesto jsou témata, která vás emocionálně rozladí a partner najednou může ztratit kontrolu nad svým chováním. V takových momentech na to partnera upozorněte způsobem, že popíšete, jak se v komunikaci s tím druhým cítíte. Druhý má pak příležitost se zastavit a napravit komunikaci s vámi.

Mějte na paměti, že i když druhému budete sdílet svoje pocity v rámci komunikace s ním, nemusí vás slyšet. Čím více jste emocionálně provázaní, čím více jste si blízcí, tím náročnější bude druhého na nepříjemný stav v komunikaci upozornit, zvlášť když je v emocích. Proto se nebojte a řekněte mu to několikrát, případně s větším důrazem. Pokud ani to nepomáhá, na chvíli komunikaci přerušte a vraťte se opět zpátky ve chvíli, kdy se emoce zklidní.

Pokud jste vyzkoušeli tipy a rady z toho článku, ale nepomáhá to, neposouváte se v daném tématu či problému, nedokážete to sami vyřešit, pak je načase, abyste se na mě obrátili. Objednejte se na konzultaci a objevte, co vám skutečně stojí v cestě za šťastným vztahem.