Jak udržet vztah na dálku naživu

Máte krásný vztah? Jeden druhého milujete, chcete být spolu, ale z nějakého důvodu to teď není možné?

Možná jeden z vás tráví velkou část měsíce na druhé straně republiky kvůli studiu. Možná váš partner jezdí pravidelně na dlouhé pracovní cesty do zahraničí.

Ať už je to jakkoliv, je jasné, že udržovat zdravý vztah na dálku je extrémně náročné pro oba.

Statistiky hovoří neúprosně

Bohužel, většina vztahů na dálku moc dlouho nevydrží. Je to zkutečně obtížné. Chybí tolik potřebná fyzická blízkost. Nemůžete se vzájemně dotýkat, nemůžete spolu být, když byste to tolik potřebovali.

Samozřejmě sex a intimnosti jsou velkou vzdáleností omezené. Ano, někdo se s tím sice snaží vyrovnávat vzdáleným sexem po telefonu nebo před web kamerou, ale to je jen chabá náhrada skutečné lidské blízkosti.

Dívejte se na vztah na dálku pozitivně

V první řadě se na to nedívejte jako na konec světa. Vztah na dálku může mít i pár výhod:

● Pokud váš vztah přežije fázi na dálku, přežije už cokoliv

● Váš vztah není založen jen na sexu

● Nestanete se na tom druhém nezdravě závislí

● Aby to fungovalo, musíte ten závazek brát oba vážně

● Nemusíte každý den vypadat na 100 %, když vás ten druhý stejně neuvidí

● Naučíte se perfektně plánovat čas a aktivity, abyste mohli být spolu co nejvíc

Bavte se spolu o vašich životech

Často spolu komunikujte a povídejte si o vašich životech. Vyprávějte jeden druhému, co zajímavého se vám přihodilo, jaký jste měli den a jaké máte plány. Zmiňte i zajímavosti z vašeho okolí. Pomozte tomu druhému, aby si mohl vytvořit co nejživější obraz vašeho života, lidí v něm a nejbližšího okolí.

Zaměřte se na to pozitivní

Snažte se vnímat ty kladné vlastnosti vašeho partnera a vašeho vztahu obecně. Výzkumy prokázaly, že šťastnější jsou ty páry, které si svého partner idealizují spíše více než méně. Samozřejmě není zdravé mít příliš nerealistický pohled na svět, ale vždy je lepší se zaměřovat na to pozitivní než negativní.

Omezte sebekritiku

Nemusíte svému partnerovi neustále připomínat, co se vám na sobě nelíbí, co jste udělali špatně, co se vám nepovedlo. Většina z nás má tendence být k sobě zbytečně hodně kritická. Ale proč dávat zbytečně tomu druhému důvod k tomu, aby začal pochybovat, jestli mu vůbec stojíte za tu námahu?

Udělejte si na sebe čas, když je to možné

Využijte každou možnou chvilku k tomu, abyste mohli být chvíli spolu nebo si alespoň online popovídat. To neznamená, že musíte být neustále online a na příjmu, ale určete si jasný čas, kdy se každý den nebo alespoň několikrát do týdne sejdete u telefonu nebo online a budete se věnovat jeden druhému.

Navštěvujte se

Pokud je to aspoň trochu možné, navštivte se alespoň párkrát do měsíce. Fyzická blízkost milovaného člověka je důležitá. Pokud to takto často nejde, snažte se čas, kdy spolu nejste, zkrátit co nejvíce.

Vztah na dálku není nic jednoduchého a dokáže vám dát pořádně zabrat. Pokud se vám nedaří vztah na dálku udržet při životě, ať děláte, co děláte, nebojte se poradit s odborníkem na partnerské vztahy, který vám ukáže, jak byste měli postupovat právě ve vašem případě. Doporučí vám, co byste měli dělat, abyste dali svému vztahu co největší šanci.

 

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Jak udržet vztah na dálku naživu

  Katka Březen 29, 2017

  Dobrý den. Jsem rok a kousek po rozvodu s alkoholikem a již 5 měsíců prožívám vztah na dálku. Vídáme se o víkendech-pravidelně, každý den si píšeme, občas voláme. Řešíme společně spoustu věcí, oba máme handicapované dítě(každý jinak) já v péči on ne, ale přijali jsme je navzájem a všichni společně dokážeme fungovat. Jen mám strach z oněch mýtů, že tyto vztahy nemají moc šancí…uvažovala jsem o odchodu za ním,ale je to otázka ještě třeba dvou let. Má takový vztah vůbec nějakou šanci? Děkuji za odpověď Katka
   Karel Chába Duben 3, 2017

   Dobrý den, ano, nicméně musíte to aktivně řešit. Plánovat, jak na to, a jít si za tím.
  Adela Červenec 25, 2017

  Dobry den.Mela sem vztah ve veku 50let.Vse bylo fajn i s jeho detma.Fungovali jsme jak rodina.S jeho detmi tyden v mesici.Jelikoz odjizdi mimo pracovne na 14dni jsme zvladali.Najednou je problem a pritel mi oznamil,ze byl dlouho sam ,ze si musi vse srovnat v hlave.Ze to jsou pro nej velke zmeny.Byl to pro me a pro deti sok..I kdyz si nepisem ,stale verim,ze zavola.Nedokazu bez nej zatim vse zvladat.Jsem na dne.Pri setkani s jeho detma me tecou slzy.To objeti deti /ze strany/deti je velmi bolestive.Chybime si.Co delat?Dat mu jak dlouhy cas.?Jina,zena v tom pry neni.Citila sem.nekakou dobu,ze je odtazity.Zasahlo me to.Nedokazu si predstavit zit s jinym muzem.Tamara
   Karel Chába Srpen 1, 2017

   Dobrý den, bylo by věci prospěšné, kdyby vyhledal pomoc a zjistil, co je opravdovou příčinou jeho chování. Bude to strach, nicméně je nutné řešit, z čeho, a pracovat s tím tak, aby se toho zbavil.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů