Pokud se nacházíte v situaci, kdy si lámete hlavu s tím, jak vypadá vážný vztah, přečtěte si následující článek.  

Jsou dva nejčastější důvody, proč lidé přemýšlí, zda jejich vztah je vážný nebo nikoliv

  • Problém s partnerem a forma vztahu

Pokud někdo přemýšlí o tom, jak vypadá vážný vztah, může se nacházet v situaci, kdy má zrovna problém s protějškem. S druhým polemizuje o tom, jaký mají vztah. Každý z nich prosazuje jinou formu vztahu a vznikají kvůli tomu problémy. Je to často vztah kamarádský, vztah na dálku a tento partner si často prosazuje volnější typ vztahu. Někdo zase tvrdí, že vztah je podle něj vážný, i když s tím druhá strana nesouhlasí.

  • Partner nechce vztah posouvat

Druhým nejčastějším důvodem, proč lidé přemýšlí o tom, jak vypadá vážný vztah, je ten, že s partnerem již žijí, nicméně druhý vztah nechce nikam posouvat. Většinou jsou to ženy, které si s tímto problémem, jak vypadá vážný vztah, lámou hlavu. Vážný vztah pro ně znamená, že by chtěly mít děti, někam ten vztah posunout, ale muž tvrdí, že vážný vztah mají, ale zároveň ho nechce nikam dále posouvat.

Co je tedy vážný vztah a jak vypadá?

Na začátku je důležité zmínit, že vážný vztah bude každý vnímat trochu jinak, jak je patrné z předcházejícího textu. Neberte tedy body, které budu zde zmiňovat zcela dogmaticky, že takto vypadá vážný vztah.

Tento článek vám má posloužit k tomu, abyste otevřeně diskutovali s partnerem o tom, co je to vážný vztah, co pro vás znamená, kde se shodujete a kde už je to za vašimi hranicemi únosnosti. Pojďme si tedy přiblížit obecné body, jak vypadá vážný vztah.

VĚRNOST

Pro mnohé páry je důležitá ve vážném vztahu věrnost. S partnerem počítají, nechtějí nebo si nepřejí, aby ten druhý měl jiné sexuální partnery. Věrnost je pro mnohé důležitým aspektem, že se jedná o vážný vztah.  

PLÁNOVÁNÍ SPOLEČNÉ BUDOUCNOSTI

Dalším ukazatelem pro mnohé páry o tom, že jsou ve vážném vztahu, je jejich společné plánování budoucnosti. Baví se spolu o tom, co chtějí, kam společně směřují. Plánují další kroky tak, aby se vzájemně sladili. Pokud si 100 % nevyhoví, snaží se najít kompromis pro sladění svých potřeb.

SPOLEČNÉ ZÁVAZKY

Důležitým bodem, od kterého se často odvazuje, že vztah je vážný, jsou společné závazky. Jedná se např. o stavbu domu, hypotéky, příp. jiný společný majetek, který si spolu pár pořídí. Společná vize a také velmi zásadní i společná rodina.

Děti mnoho lidí vnímá tak, že se skutečně již jedná o vážný vztah. Děti vás s partnerem nejvíce prováží, protože se musíte začít chovat jinak a brát věci skutečně odpovědně. Začnete podřizovat vše rodině a dětem, místo abyste si jen sobecky dopřávali. Ve vážném vztahu se snažíte budovat něco, co poslouží další generaci.

ROLE VE VZTAHU

Vážný vztah je také i o tom, že jsou ve vztahu rozděleny role. Nemusí to nutně znamenat klasický model, kdy žena byla doma s dětmi a starala se o domácnost a muž vydělával a zabezpečoval rodinu. V dnešní době se mohou páry domluvit i na tom, že s dětmi může zůstat muž a žena pracuje, pokud má vyšší příjem. Pokud to oběma vyhovuje, pak je to v naprostém pořádku.

ZACHÁZENÍ S PENĚZI

Důležitým bodem, že se nacházíte ve vážném vztahu, je i to, jak dokážete jako pár zacházet s penězi. Jak se dělíte o náklady a výdaje, jak s nimi dokážete společně hospodařit. Jak se podílíte na financování chodu domácnosti či společných aktivit, atd.  

DĚLÁTE KOMPROMISY

Vážný vztah může vypadat i tak, že se snažíte dělat ve vztahu kompromisy. Netrváte na své pravdě, na svých názorech, ale jste schopni respektovat svůj protějšek a dokážete v určitých chvílích dávat přednost názorům a potřebám svého protějšku. Učíte se hledat zlatou střední cestu k tomu, aby byly spokojeny obě strany.

OCHOTA NA VZTAHU PRACOVAT

Pokud utváříte vážný vztah, může to vypadat i tak, že jste ochotni na vztahu a na své osobnosti pracovat, a díky tomu vztah i posouvat. Pokud se dostáváte do problémů a nejste schopni se posunout, pak vážný vztah znamená to, že chcete přijmout za tuto situaci odpovědnost. Znamená to, že „nehážete“ vinu na druhého, že se nevykašlete a nemávnete nad problémem rukou, ale aktivně hledáte řešení ve vaší situaci, abyste se mohli společně posunout.

Ochota pracovat na vztahu také znamená dávat energii druhému. Neutíkáte při vážnějším problému ze vztahu, ale přijímáte, že problémy a krize jsou přirozenou součástí vztahu a ty se snažíte řešit.

SEZNÁMENÍ S RODINOU A PŘÁTELI

Dalším bodem, jak může vypadat vážný vztah, je i to, že pokud začnete cítit, že váš vztah je podle vás vážný, přivedete partnera do rodiny a představíte svůj protějšek přátelům s tím, že tohle je váš partner/partnerka, s kterým/kterou plánujete svůj život.

TRÁVENÍ SPOLEČNÉHO ČASU

Dalším takovým bodem, kdy se může vztah rozvinout do vážného vztahu, je to, že s tím druhým máte tendenci trávit více času. Díky společnému času jej poznáváte, plánujete volnočasové aktivity a objevujete jeden druhého mnohem více do hloubky. Díky tomuto se můžete mnohem více propojit.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy přemýšlíte, zda váš vztah je vážný nebo nikoliv či přemýšlíte o tom, zda vztah, v kterém se nacházíte, je pro vás ten pravý, který chcete, pak se neváhejte obrátit na mě v sekci konzultace. Rád s vámi vaši situaci proberu, abyste si mohli sami za sebe ujasnit, kde se ve svém vztahu nacházíte a co můžete dělat.

Autor: Karel Chába