Dobrou zprávou může být, že tato krize většinou skončí, nejpozději v době, kdy vám bude 60. Pokud budete stále duševně zdraví, vaše pohoda a pocit štěstí se zřejmě opět zlepší. Budete stejně šťastni, jako když vám bylo 30. Snad…

Článek Muži a krize středního věku část 1 najdete zde.

Ženy často nedokáží pochopit, proč muže zasahuje jakékoliv omezení jejich výkonu. Výkon, který ženy podávají není pro ně tak důležitý, jako pro muže. Jenže muž to má prostě jinak. Výkon je pro něj to, co z něj dělá muže. Pocit, že vám vaše výkonnost klesá je pro muže velmi frustrující a klidně ho to pošle do silné krize.  Zde ale také velmi záleží na tom, jak je muž již dříve sebevědomý a sebejistý.

Pokud si muž až tak jistý sám sebou není, dotkne se jej krize středního věku daleko více než muže, který má vysokou sebeúctu sám k sobě. Takový sebejistý muž ví, že mu i přes přibývající křížky a přibývající vrásky i klesání výkonnosti zůstává stále dost jiných kvalit. V žádném případě nemusí být na škodu, když se takový muž bude sám sebe ptát, na některé otázky. Jako např. kdo vlastně jsem, co v životě chci, co je pro mne důležité a co ne?

Jak zvládnout krizi středního věku

Zkuste si odpovědět třeba na otázku, jaké jsou vaše životní cíle? Řekněte si, které jste již dosáhli, a kterých ještě chcete dostáhnout. Co je pro vás opravdu důležité? Je dobré věnovat určitý čas zodpovězení si těchto otázek, a upřímně si je vyjasnit sám v sobě. Pak se ptejte na to, co vám chybí, abyste se opět cítil spokojený a překonal krizi středního věku. 

Vytvořte si seznam – jaké možnosti máte k dosažení větší spokojenosti. Hledejte cesty, přestože máte třeba původně pocit, že žádnou nevidíte. Vždy existuje způsob jak přeorganizovat svůj život k vaší větší spokojenosti a dostat se z krize. Mobilizujte svůj skrytý potenciál. Téměř každý někdy dojde do bodu, kdy neví, jestli je dobré jít dál nebo změnit cestu.

Hledejte nezávislý názor na svou krizi

Pokud máte pocit, že se točíte v kruhu a nenacházíte řešení krize, zkuste požádat o nestranný názor někoho, komu důvěřujete. Někdy bohužel ani dobrý přítel nemá nestranný názor nebo vám nedokáže zkrátka říci pravdu, aby vás neurazil, či vám neublížil. V takovém případě si najděte odborníka, se kterého budete mít dobrý pocit a tomu zkuste důvěřovat. At již jde třeba o psychologa, kouče či partnerského poradce.

Krize středního věku a stereotyp

Odstraňte či zmírněte rutinu z vašeho života. Každodenní stereotyp je značně ubíjející. Vždy máte nějaké možnosti ke změně. Můžete si najít nové pracovní místo nebo začít s novým koníčkem. Pokud stereotyp naplnil i váš vztah, zkuste také do změny zapojit svoji partnerku. Zkuste nové věci, cestujte tam, kde jste nikdy nebyli, učte se novým věcem, hledejte nový společný cíl a z krize se dostanete.

Je faktem, že právě často muž v krizi středního věku si najde a mnohdy i odejde k většinou mnohem mladší milence. Důvodem ovšem není vždy pouze stárnoucí partnerka a jeho chuť omládnout vedle mladší ženy. Často je důvodem to, že jeho partnerka nikterak nechce změnit stereotypní život, nemá žádné plány do budoucna. Často je také nevšímavá k potřebám svého partnera.

Krize středního věku znamená příležitost

Krize středního věku může být pro vás nebezpečná především v případě, když začnete zpochybňovat vše, co jste doposud dosáhli a jak jste žili. Pokud začnete provádět neuvážené radikální změny, můžou vám i vašemu okolí tyto změny způsobit více bolesti než získání šťastnějšího života. Uvědomte si, že jste v tomto období krize náchylnější ke zkratkovitému jednání. Není vhodně si po měsíční známosti pořídit dítě s milenkou, ani prodat dům a odstěhovat se přes půl zeměkoule.

Zkuste se vždy zamyslet nad svými rozhodnutími, abyste z krize středního věku neudělal krizi na vždy.  Proč se chcete zrovna rozhodnout takto? To, co vypadá nyní jako dobrý nápad bude i dobrým nápadem za 5 let? Chcete opravdu vše hodit za hlavu? Bylo vše tak špatné, jak se vám nyní zdá? Je možné, že za pár let zjistíte, že vaše rozhodnutí bylo ovlivněno chutí cítit se mladý a plný sil více než tím, co jste doopravdy v životě chtěl.

Naproti tomu krize středního věku vám dává šanci pochopit, co je pro vás skutečně důležité a co není. Můžete si tak nastavit v životě nové priority, které vám přinesou více naplnění a spokojenosti. Krize středního věku vám může zkrátka něco říci o vás. Můžete z krize středního věku vyjít jako silnější, zralejší a šťastnější osobnost.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.