Krize středního věku často u mužů nastává v období mezi 40. a 50. rokem jejich života. Každý z nás v zásadě tuší, co krize středního věku znamená, je však nutné podotknout, že  vědecky  nikdy nebyla prokázána.

Faktem ovšem je, že krize středního věku postihuje mužem po celém světě. Někoho postihne více, někoho méně, ale svým způsobem se podle mého názoru dotkne téměř každého muže.

Kdy přichází krize středního věku?

Krize středního věku většinou přichází v období života, kdy již muž dosáhl svých profesních, rodinných i finančních cílů. Svým způsobem se může zdát, že se nachází v jednom z nejlepších období ve svém životě. Bohužel právě v takovém okamžiku si muži mnohdy uvědomují, že ze samotného vrcholu už není kam stoupat. Cesta vede už jen směrem dolů. Muž si mnohdy uvědomuje, že od nyní může jít směrem dolů jak zdraví, fyzický výkon, vzhled.

Není výjimkou, že takový muž začne propadat mírné panice. Muž cítí zavírání zadních vrátek, uvědomuje si, že v životě nestihl vše, co třeba chtěl. Začne mnohdy cítit určitou nespokojenost v různých oblastech života, včetně partnerského vztahu. Má pocit, že nyní má poslední možnost něco se svým životem udělat. Muži navíc nemají tendenci se s nepříjemnými pocity a obavami komukoliv svěřovat. Tak ani jejich partnerka často netuší, co se v jejím muži odehrává, že její muž má krizi.

Jak se projevuje krize středního věku?

Někdy se tak stane, že takový muž se svým způsobem trochu zblázní a začne dohánět vše, co dle jeho názoru doposud zanedbal. Může jít o úlety, kdy se najednou navleče do koženého obleku a začne se prohánět na silné motorce či v novém sportovním autě, začne chodit na diskotéky, kde balí dívky ve věku své dcery. Muži tím dokazují sobě i okolí, že uvnitř jsou stále velmi mladí, nepatří v žádném případě do starého železa a vlastně žádnou krizi nemají. 

Muže, kteří procházejí krizí středního věku trápí nejčastěji tyto myšlenky:
• Moje nejlepší roky jsou nenávratně pryč

• Splnil jsem si vše, co jsem chtěl?

• Vše jsem dělal pro rodinu, teď si chci užívat já

• Nejsem v rodině dostatečně oceňován

• Měl jsem svůj život žít zcela jinak

• Dusím se ve stereotypu a v omezeních

• Kdo jsem?

• Můj život je plný nudy

• Chci mít znovu pocit, že žiju

• Nevím, kolik let mi zbývá, chci naplno žít

Jaký může mít krize středního věku vliv na partnerství

Muž v krizi středního věku pak začne často projevovat v partnerství značnou nespokojenost, podrážděnost. Co mu dříve vyhovovalo, je najednou málo nebo mu to nevyhovuje. Mnohdy si svoji zlost vylévá na partnerce. Cítí vnitřní prázdnotu, má strach z budoucnosti. Své pocity a obavy ovšem ve většině případů své partnerce nesdělí.

Naopak často své pocity a obavy skrývá. Začne se navíc třeba chovat jinak, měnit své zvyky, může i přestat brát ohled na rodinné příslušníky. V krizi středního věku muži často stoupá jeho ego a sebestřednost. Mnohdy se utvrzuje v názoru, že rodina a především partnerka jej dostatečně neoceňuje, nebo oceňuje rozhodně méně než by si zasloužil. Navíc má pocit, že se své rodině část svého života obětoval a nyní má právo si užívat.

Muž v krizi středního věku pak mnohdy mění své koníčky a zájmy, styl oblékaní. To vše může mít za následek, že svoji partnerku nechává takový muž v krizi zcela stranou. Hledá si nové přátele, a to mnohdy i mezi ženami. S tím souvisí právě i jeho nové zájmy, kterým se najednou začne věnovat.

Ovšem často ne proto, že by taková záliba byla vždy jeho snem a nějak zvlášť jej naplňovala, ale někdy proto, že je to zkrátka zrovna moderní a věnují se takové zálibě jeho noví přátelé a ženy na které chce zapůsobit. To vše samozřejmě vede k postupnému odcizování ve vztahu a k osobní krizi muže se přidává krize vztahová.

Pak už je samozřejmě jen krůček k nějaké vzpouře. Když k tomu přidáme zároveň silnou touhu po dobrodružství (kdy žít, když ne teď) nabízí se mnohdy nevěra, jako možný důsledek postoje takového muže v krizi středního věku. Někteří muži i po mnohaletém manželství se v krizi středního věku překotně odstěhují k milence, či si s ní pořídí dítě.

Proč se muži dostávají do krize středního věku?

Určitou roli, proč přicházejí muži do krize středního věku hrají příčiny jak fyzické, tak emocionální. Co se týče fyzické stránky právě v tomto věku klesá u mužů znatelně hladina testosteronu. Muži pak samozřejmě pociťují fyzické změny, jako je pokles potence, úbytek vlasového porostu, přibývání na váze a naproti tomu ubývání svalové hmoty.

Muži se začínají v tomto období také objevovat vrásky, začíná jim slábnout zrak a mohou potřebovat brýle, mohou se začít objevovat zdravotní problémy. Muž si začíná uvědomovat ubývání fyzických sil a tím i možné snížení jeho výkonu. Muži jsou přitom zaměřeni právě na výkon. Je jasné, že cokoliv má na jejich výkon jak pracovní, sexuální či jiný má na ně, co se týče psychické pohody značně negativní vliv.

Pokračování najdete v článku Muži a krize středního věku 2 aneb jak se vypořádat s krizí středního věku?

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.