Zachraňovat vztah v krizi ve skutečnosti znamená posouvat ho do další vztahové etapy. Z toho důvodu není nutné se na krizi vztahu dívat jen jako na absolutní zlo, může totiž být i příležitostí. 

Jak zachránit vztah v krizi? Přijměte, že krize ke vztahu patří

Není otázkou, zda krize ve vztahu bude, ale kdy nastane. Chci tím říct, že krize ke vztahu patří jako k sobě patří den a noc. Každý vztah má své krize očekávatelné a neočekávatelné. 

Chcete-li tedy zachránit vztah v krizi, je dobré si nejprve uvědomit, že se děje něco, co se svým způsobem dít má. Pomůže vám to nezlobit se tolik na protějšek.  Nebudete tolik trpět a tolik se bát. Nebudete také dávat tolik energie do zvládání vlastního strachu. Své úsilí budete moci zaměřit na opravdovou změnu a záchranu vztahu v krizi.

Krize ve vztahu jako příležitost posunout se dál 

Každý vztah prochází svými krizemi. Očekávatelné krize se nejčastěji váží ke změně zaměstnání či bydliště, stavbě domu, narození dětí. K tomu, že děti jdou do školy nebo opustí domov (takzvaný syndrom prázdného hnízda). Pak jsou tady samozřejmě i krize neočekávatelné. Spojené s vážnými událostmi, které se nedaly předvídat, jako jsou třeba náhlá ztráta zaměstnání. Na to navazující finanční problémy nebo osobní krize jednoho z vás, spojená případně i s psychickými problémy.

Všechno jsou to věci, které do života a do vztahu patří. Některé bychom samozřejmě nejradši nezažili, některé jsou tady proto – zvlášť krize očekávatelné –, aby nás posouvaly. Očekávatelné krize ve vztahu musíte brát tak (bude se vám lépe dýchat a se situací budete lépe zacházet), že jste došli na konec jedné etapy.  Na konec svých schopností, které vám doteď stačily k tomu, abyste byli ve vztahu spokojení. Zachránit svůj vztah z krize pak dokážete nejlépe tak, že svou krizi budete brát právě z tohoto úhlu pohledu. Tak, že jde hlavně o to, abyste se rozvíjeli a posouvali.

Krize je součást vztahu. Chápejte ji tak a vztah zachráníte 

Jak byste tedy měli postupovat, abyste zachránili svůj vztah v krizi? V ideálním případě, který je ale prakticky nezbytný k tomu, abyste se z krize mohli dostat, je, abyste oba krizi chápali, že je to něco, co k životu ve vztahu patří. Je nutné, abyste krizi oba pojali tak, že musíte chtít – a to je podstatné – začít u sebe. To znamená, že každý z vás by se měl snažit dělat to, na čem se dohodnete.  Co si načtete, co vám poradí odborník atd. 

Smyslem je, abyste po několik týdnů neodvozovali, nepodmiňovali svou snahu při záchraně vztahu v krizi tím, že se musí nejprve zlepšit ten druhý. Že si počkáte na to, až vás přesvědčí váš protějšek, nebo že budete tvrdit, že vy jste se snažili, ale druhý ne.  Tak vy to také dělat nebudete. Doba hájení je nezbytná. Po nějakou dobu se oba musíte snažit dávat co nejvíce do procesu záchrany vztahu. A to  aniž byste svoje úsilí a snahu podmiňovali snahou protějšku. 

Jak zachránit vztah v krizi? Musíte se chovat teamově

I když je to těžké, protože jste v krizi, zranění a zklamaní, přidejte ke snaze, která by se měla odvíjet od každého z vás, také pomoc druhému. Nestavte se k záchraně vztahu tak, že jste si své udělali, odpracovali, zlepšili se a teď musí ten druhý. Ideální bude, když začnete působit jako tým, který si chce pomáhat.  Chce spolupracovat. Představte si situaci jako týmovou hru. V té jsou sice špičkoví hráči, protože se každý sám vypracoval, ale když mají začít hrát proti jinému týmu, prohrají. Prohrají proto, že nespolupracují a chovají se jako individuality. 

Abyste tedy krizi mohli vyřešit a svůj vztah zachránit, musíte navzdory tomu, že jste unavení, že je to těžké a vyžaduje to odvahu, chtít spolupracovat. To je základní předklad, bez kterého nemůžete svůj vztah v krizi zachránit.

Dokud budete hrát hru na slepici a vejce, budete se dohadovat, kdo s negativním začal a kdo by se tedy měl jako první měnit, pak vězte, že se neposunete. Protože oba dva jste přesvědčení, že máte pravdu.  Že vám začal škodit, ubližovat a nenaplňovat vaše potřeby váš protějšek. Většina z nás to cítí tak, že reagujeme až na to, co dělal nebo nedělal náš partner. Takto uvažovat znamená krizi vztahu jen prohlubovat. Je to první předpoklad, který musíte změnit, abyste se z krize dostali.

Jak zachránit vztah v krizi? Krize má své příčiny. Najděte je a vztah zachráníte 

Dalším předpokladem záchrany vztahu v krizi je, že budete chtít oba dva společně zkoumat příčiny toho, proč jste se do krize dostali. Obecně se příčiny vždy týkají špatné komunikace.  Nenaplněných potřeb a očekávání, vy byste se nicméně měli snažit najít konkrétně, co se mezi vámi událo. Nepospíchejte, pojmenujte si tyto věci a pak spolu začněte projednávat, jak byste je chtěli napravit. 

K tomu bude potřeba, abyste každý chtěl začít u sebe. Musíte chtít vytvářet kompromis, respektovat to, jak situaci prožívá a vidí protějšek. Pokud chcete svoji krizi vyřešit, nezaměřujte se na pravdu. Na to, který argument je silnější a komu by se mělo vyhovět. Takto byste se nikam neposunuli.

Jak zachránit vztah v krizi? Přestaňte hledat pravdu 

Přijměte naopak to, že každý máte svoji subjektivní realitu, že každý vidí svůj film. Když půjdete do kina a shodnete se na tom, že se vám film líbil, rozeberete-li konkrétní důvody, uvidíte, že se každý budete zaměřovat na něco jiného. Stejná je situace s vaším vztahem. S tím, jak jej vidíte a jak vnímáte, co se dělo a proč jste se do krize dostali.

Nepracujte tedy s pravdou, ale s tím, jak druhého lépe respektovat.  Jak přijmout to, že má svůj vlastní úhel pohledu. Zároveň se snažte na druhého neútočit, nesvádět krizi na něj, ale mluvte o sobě. O tom, co jste prožívali, co vás bolí, jak se vám ve vztahu žije, jaké máte slabiny apod. Neobviňujte partnera. 

Toto jsou základní předpoklady, které musíte dodržovat, pokud chcete svůj vztah zachránit a dostat ho z krize. Bez těchto návyků nemá cenu, abyste řešili jednotlivé problémy, které vaše krize generuje, protože se budete stále točit v začarovaném kruhu. 

Dostal se váš vztah do krize a vy si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak ho zachránit? Rád vám s tím pomohu: vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába