Pokud jste zrovna ve fázi namlouvání si nového partnera nebo se jen zamýšlíte, jak začíná vážný vztah, pak je tento článek právě pro vás.

Moje osobní zkušenost s klienty, kteří se mě ptají, jak začíná vážný vztah, je taková, že často tito lidé neví, co chtějí. Nejsou ukotveni ve své osobní představě a neví, co by chtěli od partnera, od vztahu. Tím, že se neznají, neví na začátku vztahu, co svému protějšku trpět a co už ne.

Pokud se v této situaci nacházíte, resp. zajímáte se o to, jak začíná vážný vztah, pak se zamyslete nad tím, zda nepatříte do této skupiny lidí. Pokud do této skupiny lidí patříte, pak by bylo vhodné nejdříve zapracovat na sobě. Vezměte si tužku a papír a vydefinujte si, co od vztahu chcete, co je pro vás vážný vztah a kam svého partnera chcete pustit a kam už ne. Budete tak lépe vnímat svoje hranice, co je pro vás přijatelné a co už ne.

Stává se, že za mnou přijdou klienti a říkají, že partner, se kterým se seznámili, tvrdí, že by se chtěl vídat 1-2x týdně. Oni často nevědí, jestli je to dobře, jestli takto začíná vážný vztah. Vzájemně se s partnerem dohadují, co je to ten vážný vztah. On tvrdí, že vídat se 1-2x týdně je pořád pro něj vážný vztah, druhá strana o tom pochybuje. 

Co je vážný vztah?

Vážný vztah začíná jako každý jiný vztah. Vážný vztah totiž nemá pevnou definici. Jak bylo popsáno výše, každý má o vážném vztahu svoji představu. Pro někoho je vážný vztah to, že budete společně bydlet, mít společný dům, budete mít děti, budete mít rozdělené role, budete se podílet na všem společně, budete všechno dělat spolu a budete chtít spolu zestárnout.

Pro někoho jiného je vážný vztah např. to, že vydrží se svým protějškem 2 měsíce a bude mu věrný, protože do té doby toho ten dotyčný nebyl schopen. Více si užíval života, než aby se soustředil na to, aby s dotyčným budoval vážný vztah.

Pojetí vážného vztahu je tedy u každého různé. Pro někoho je to to, že si budou ve vztahu věrní a budou se vídat 5x týdně, pro někoho to bude s věrností to samé, ale nebude se vážný vztah opírat o to, jak často se s partnerem budou vídat.

Jak začíná vážný vztah?

Jsou dvě základní možnosti, jak začíná vážný vztah, které si více podrobněji popíšeme.

  • Ze začátku neberete vztah jako vážný

Jednou z možností je, že na začátku první dny a týdny svůj vztah jako vážný neberete, užíváte si vztahu. Nezamýšlíte se nad vztahem a berete ho tak, jak je. Zaprvé kvůli tomu, že partnera berete takového, jaký je, nikam ho netlačíte. Za druhé proto, že sami nevíte, co od vztahu či od partnera chtít.

Čím více spolu trávíte čas, tím více se spolu provážete, začnete společně více plánovat a zjistíte, že byste chtěli s tímto partnerem propojit i svůj život a mít potomky. V lepším případě si řeknete, abyste si vzájemně byli věrní, že spolu budete něco budovat a někam spolu směřovat.

Ve vašem vztahu se začínáte radit o penězích, o investicích, začnete se radit, jak budete trávit spolu volnočasové aktivity, aby to nebylo takové, že až si jeden na druhého vyšetří čas, tak se uvidíte. Partner bude pro vás na prvním místě a budete cítit, že začínáte vážný vztah.

Tohle se nejčastěji děje lidem do 25 let, kteří nemají takovou touhu se na někoho vázat a s někým něco vážného budovat. Nebo naopak lidem, kteří mají 50 a více let, kteří jsou většinou rozvedení, mají za sebou 25 až 30leté manželství, mají velké děti, jsou vyřádění a klidní. Když někoho potkají, neberou to vážně, prostě si jen užívají života. Pak se to překlopí do vážného vztahu.

  • Jdete do vztahu s tím, že je vážný

Druhou nejčastější variantou, jak začíná vážný vztah, je, že do toho vztahu jdete s nastavením, že vážný vztah chcete. Zde nerozhoduje tak věk jako to bylo v prvním případě, ale touha po jistotách, hodnotách typu rodina, zázemí, pocit, že se chcete usadit. Tohle může chtít jak mladý člověk, tak i člověk po 50tce, který je rozvedený.

Tento partner má nastaveno od začátku, že chce vážný vztah. Teoreticky ví, co od vztahu, od partnera chce, co je ochoten dát. Tímto způsobem to druhému i komunikuje. Vyjadřuje se v tom smyslu, co od vás očekává, co to pro něj znamená. Může vám i říci, za jakých podmínek je pro něj vztah akceptovatelný, což je důležité.

Pokud si dva rozumí a oba dva chtějí vážný vztah, ví, co od vztahu a partnera očekávají, může se stát, že se i po měsíci k sobě sestěhují a začnou se chovat jako partneři. Společně začnou vytvářet všechno, co pro ně, v rámci jejich dohody, znamená vážný vztah.

Nyní jsem vám popsal dva nejčastější modely, jak začíná vážný vztah. Pokud stále ještě pochybujete o tom, co vlastně chcete, nevíte si s tím rady, nebo se s partnerem nemůžete shodnout na tom, jaký vztah chcete mít a máte každý jinou představu a nemůžete se posunout, pak se neváhejte na mě obrátit v sekci konzultace. Rád vám s tím pomůžu.

Autor: Karel Chába