Jak změnit vzorce chování?

Vzorce chování jsou v podvědomí uložená pravidla, která nám pomáhají zvládat životní situace bez potřeby vědomého zamyšlení. Naprostá většina vzorců chování vznikla v průběhu dětství do 7. roku života a náš mozek je používá zcela automaticky v závislosti na vnějších podnětech.

Původní účel vzorců chování má být usnadnění života. Vzorce chování by nám měly umožnit rychle a bez přemýšlení zvládat situace, které jste již zažili a nějak se s nimi vyrovnali v minulosti. Tato rychlá podvědomá reakce pak dává naší mysli příležitost a především čas věnovat se důležitějším věcem a novým situacím. Měly by také chránit naši mysl před subjektivními problémy, které jsme vyhodnotili jako škodlivé. Často nám však místo pomoci přinášejí řadu problémů.

Vzorce chování rozdělujeme na pozitivní a negativní. Negativní vzorce nám komplikují život a brzdí náš úspěch v osobní i profesní rovině.

Podrobný článek o vzorcích chování najdete zde.

Co to znamená změnit negativní vzorec chování?

Negativní vzorce chování je možné odstranit. Nejprve je však potřeba konkrétní negativní vzorec najít a rozpoznat. Tento proces je někdy obtížný a neobejde bez pomoci odborníka - kouče. V podstatě je nutné analyzovat váš pohled na sebe sama. Identifikovat vaše přesvědčení o tom, co vám brání v dosažení vašich cílů. Je velice důležité správně definovat negativní vzorec chování, protože jinak je jeho odstranění v podstatě nemožné.

Jak může vypadat negativní vzorec chování?

 • Nikdy nebudu mít tolik peněz, abych si mohl dovolit vše, co chci
 • Lidem se nelíbím, nemají mě rádi
 • Jsem hloupý

Negativní vzorec chování lze nahradit vzorcem pozitivním. Ten však musí být minimálně stejně tak emocionálně silný, jako byl původní negativní vzorec. Pozitivní vzorec musí být reálný, musí být možné mu uvěřit. Není možné dosáhnout extrémních nereálných výsledků.

Příklad pozitivních vzorců, které mohou nahradit negativní

 • Vím, že svou pílí si vydělám, kolik peněz budu chtít
 • Beru jako plus, že mám za přátele jen ty lidi, kteří mě respektují
 • Pracuji na sobě a jsem s tím spokojen

V poslední fázi je třeba dostat nový pozitivní vzorec chování do podvědomí. To lze opakovaním aplikace tohoto vzorce. Tento proces je často zdlouhavý a budete potřebovat velkou trpělivost, než se vám vzorec skutečně nahraje až do podvědomí.

Jak změnit negativní vzorec chování?

Odstraňování negativních vzorců chování a jejich následné nahrazování vzorci pozitivními je proces, který užívá několik různých metod k dosažení svého cíle. Jednou z často používaných metod je vymazávání negativních vzorců pomocí energetické psychologie (EFT). EFT odstraňuje bloky a emoce spojené s negativním zážitkem.

Další metodou je mentální trénink, který úspěšně používají například sportovci v rámci dušení přípravy na výkon a konfrontaci se soupeři. Tato metoda spočívá v soustředění celé mysli na jeden jediný bod a objevení nové skutečnosti. Výsledkem je změna vnímání sebe sama a reakcí na okolí.

Metody je možné aplikovat i odděleně. Každému vyhovuje jiný způsob práce.

Chcete se i vy zbavit svých negativních vzorců chování a objevit cestu k úspěšnějšímu a šťastnějšímu životu? Napište mi či zavolejte a domluvíme se na osobní konzultaci či kurzu, který vám pomůže odstranit překážky a vyřešit váš konkrétní problém.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

12 komentářů u „Jak změnit vzorce chování?

  angelika jaskova Únor 7, 2013

  Dobrý den žiji v cizině potřebuju pomoc. Nemám kam jít koho se optat je mi23 a jsem vdaná za araba. Milujeme se ale ja mám chyby. Nevěřím si a to me přijímá zarlim a vyvolává hádky. Jak se naučit věřit si a od naučit zarlit? Moc ocenil vaši pomoc zda by to šlo . Manželova matka jej prozvani kazdy den apon3x a o i jeho sestra . Nikdy přesto. To nedělaly. Jsou v jiné zemi, manžel jim vola kazde 2 týdny což také nedělal jen poslední 4 mesice . Začíná me to vrtat hlavou také. A pak se hadame. Někdy myslím na rozvod jelikož hádky nechci a cítím se nešťastná. Bez chutě do zivota . Manzel pracuje 50 hodin tydne. s mnoha dívkami nevadilo me to do teď. Děkuji za odpověd předem. Odpověd na emaiprosím
   Karel Chába Únor 12, 2013

   Dobrý den, je možné pracovat pomocí Skype. Pokud tedy máte zájem, tak mi napište na email a dohodneme podrobnosti. Rád vám pomohu se změnou vašich vzorců tak, abyste se cítila dobře.
  Barbora Únor 7, 2014

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat na konkretny pripad zmeny vzorcov spravania.
  Mala som komplikovane detstvo, tazky vztah s matkou, dnes mam nedostatok sebavedomia a hlavne strach. Vzorce spravania a traumy z minulosti mi komplikuju, vlastne znemoznuju, vztahy s partnermi. Prave som o jedneho prisla, opustil ma po niekolkomesacnom postupnom citovom odputavani sa, ktore som sice vnimala, ale nedokazala som nic zmenit. Vzorce boli silnejsie ako ja. Som v zahranici, dostala som sa do komplikovanej situacie a rada by som vas poziadala o vasu pomoc, ak mi mozete venovat nejaky cas a pracovat napriklad cez Skype. Dakujem. Bara

  Monika Březen 31, 2015

  Dobrý den,
  potřebuji poradit. Můj problém je ve zvládání emocí, když nastane problém nedokáži se vůbec ovládnout. Přirovnala bych to k úplnému zatmění v mé hlavě. I když se snažím napočítat do deseti nebo přejít danou situaci nakonec stejne vybouchnu a říkám věci, které mě později mrzí a nedokáži pochopit jak jsem je mohla vyslovit. Můj otec je přesně takový vždycky jsem jeho chování odsuzovala a teď jsem naprosto stejná. Je mi 24 let s přítelem jsem 5 let a mám strach, že mě kvůli tomu jednou opustí já osobně bych to udělala. Děkuji Monika
   Karel Chába Duben 3, 2015

   Dobrý den, je nutné hledat, co je pod tím vztekem. Čeho se bojíte a s tím pracovat. Najděte si vzorce, které jsou za vašimi reakcemi a převraťte si je na pozitivní. Pokud si s tím nebudete vědět rady, tak vám rád pomohu na konzultaci.
  Marlena Říjen 28, 2016

  Dobrý den,
  mám problém zvládat pláč. I když jsem si kolikrát racionálne vedoma, ze se nic vazneho nedeje a hlavne si chci normalne VKLIDU promluvit, tak to nelze a vzdy se rozbrecim, coz mi brani vyladat sebevedome a nad veci. Nejdriv jsem to mela ve skole kvuli znamkam, i kdyz se jednalo treba jen o dvojku, pak hadky s mamkou…oboji preslo, ale u partnerskych hadem nebo jen neshod je to tu zas…
   Karel Chába Říjen 31, 2016

   Dobrý den, problém je mimo jiné v tom, že se snažíte vypadat nad věcí. Proč byste měla tak vypadat? To je popírání vaší přirozenosti, vaší negativní části. Každý máme své dvě části. Nikdo není dokonalý a je to přirozené. Začněte tedy u toho, že si přiznáte, že jste jen člověk.
  Jana Září 17, 2017

  Dobrý den,jak je možné najít a rozpoznat vzorce z dětství,když si z dětství nic nepamatuji? Aspoň mám tento pocit a obavu,že nebude jak a s čím pracovat.
   Karel Chába Září 18, 2017

   Dobrý den, na to, abyste se v sobě opravdu vyznala, většinou potřebuje druhého člověka, a to nejlépe odborníka, který je schopen s vámi ty věci zvědomit.
  Zlatka Leden 11, 2019

  Dobry den,potrebuji vasi pomoc pres skype kolik je cena?kazdy partner me opousti a neumim si sama najit vzorec chovani mela jsem hrozne detstvi
  Karel Chába Leden 14, 2019

  Dobrý den, všechny informace máte v přiloženém odkazu: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/skype/

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů