Jsou si dnes lidé více nevěrní?

Vypadá to, že dnes jsou si lidé daleko více nevěrní ,než tomu bývalo dříve. O nevěrách se píše na internetu, je tématem televizních seriálů, slyšíme, že se známí kvůli nevěře rozvádějí. Je tomu ale skutečně tak?

Je si asi v první řadě nutné uvědomit, že společnost prošla za posledních asi 20 let značnou proměnou, především co se týče elektronické komunikace. Dříve nás ovlivňovala spíše masmédia jako televize, nyní je již v popředí internet. Právě díky internetu je pak jednodušší se dozvědět nejen něco o tom, co se děje v našem městě, ale i na druhém konci republiky či světa. Můžeme se seznámit s lidmi odkudkoliv, omezit nás může jen naše odvaha a znalost cizího jazyka.

Je dnes jednodušší být nevěrným?

Může se tedy zdát, že i k nevěře je jednodušší a rychlejší přístup. Jednak máme daleko více možností k seznámení. Můžeme se seznamovat přes internetové seznamky nebo přes sociální sítě. Snáze tak oslovíme někoho, koho bychom měli obavu v reálném životě oslovit. V takovém virtuálním světě se totiž často můžeme schovat za přezdívku, a také pro nás může být jednodušší komunikace, která neprobíhá tváří v tvář.

V případě odmítnutí se pak jen posuneme k jinému profilu. V opačném, když druhá strana zájem projeví, se můžeme jak chceme dlouho oťukávat, či předstírat, že jen tak nezávazně flirtujeme. Když ovšem navážeme opravdu bokovku, je zase vše dnes jednodušší, než kdysi. S rozvojem mobilních telefonů, je možnost si psát s milencem či milenkou, a přitom být doma se svým zákonitým protějškem, mnohem jednodušší. To by asi v době, třeba před třiceti lety, kdy byla doma jedna pevná linka (to v tom lepším případě) nebo telefon žádný, byl trochu problém.

Nevěra tu byla vždy

Samozřejmě nevěry byly i tehdy (nevěry byly zřejmě od doby, co člověk vymyslel monogamii), jen se spíše šlo o nevěry třeba na pracovišti, kde se lidé znali, či tam, kde se lidé často setkávali. Domlouvat si pak schůzky a nějak organizovat svůj čas tak, aby zákonný partner nepojal žádné podezření, vyžadovalo daleko více snažení se, než kliknutí a odeslání sms zprávy.

Na druhou stranu se zase nevěra tak často neprovalila díky technice, jak je tomu dnes. Mohla se provalit jedině v případě, že třeba žena telefonovala s milencem a manžel se potichu přikradl domů a rozhovor vyslechl. Jinak, kromě přistihnutí “in flagranti”, nebylo možné získat důkaz, a proto se tak často “zatloukalo”. Dnes v době e-mailů, mobilních telefonů, množství záznamové techniky na každém rohu, je někdy nevěra prozrazena i přesto, že po ní podváděný partner třeba nepátrá, ale je prozrazení dílem náhody.

Díky technice – snadnější prozrazení nevěry

Pokud už má pak jeden z partnerů jakékoliv podezření, je zase daleko jednodušší získat důkaz nevěry – mnohdy jako černé na bílem nebo na displeji. A v případě, že se nás pak nějaká ta nevěra dotkne, ať přímo nás nebo někoho blízkého, začneme se na ní zaměřovat. Nacházíme pak nevěru všude. To ale není proto, že by byla tak všude přítomná, ale právě pro to naše zaměření.

Internet a především sociální sítě mají tendenci podle našich preferencí, nám nabízet to, co nás právě zajímá. Předkládá nám pak stále více příběhů, článku, návodů. Na Facebooku se nám pak zobrazují příspěvky a články, které řeší nevěru, začínáme se uzavírat do určitého okruhu či bubliny. Ta nás pak uzavírá do stále většího přesvědčení, že nevěry je víc, než je tomu zřejmě ve skutečnosti. Je dobré si i tuto skutečnost uvědomit. Tento fenomén se pak nemusí týkat jen nevěry, ale čehokoliv dalšího.

Pomíjím nyní a nechci rozebírat morálnost nevěry, a také nehovořím o jejich příčinách a důsledcích. Jen jsem se chtěla zamyslet, jestli je dnes opravdu nevěry více, než kdysi. Možná je jí více, možná je jí stejně. Nevím. Jen je dnes asi tak nějak více vidět.

Zřejmě nevěra asi hned tak z našich životů nezmizí. Proto se musíme i s nevěrou naučit počítat jako s možnou. Co uděláme proto, aby se nám pokud možno vyhla, nebo aby nerozvrátila vztah, je už spíše pak apel na to, abychom se naučili k sobě chovat upřímněji a více se jeden druhému otvírali. A to právě proto, že spoustu věcí dnes dokážeme díky technice sice snadno zatajit i objevit, ale na druhou stranu nedokážeme často navázat partnerský vztah na bázi důvěry a opravdové intimity.

Pokud se nacházíte v situaci, se kterou si nevíte rady, neváhejte se poradit s partnerským poradcem. V sekci konzultace si můžete vybrat tu nejvhodnější právě pro vás.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů