Zdálo se, že jste našla toho pravého. Vše vypadalo skoro dokonale, rozuměli jste si spolu, scházeli jste se, vztah se začínal vyvíjet tím správným směrem…, jenže on najednou ztratil zájem. Konečně jste potkal ženu podle vašich představ: trávili jste spolu čas, sdíleli jste hodnoty, plánovali jste společnou budoucnost…, ale ona z ničeho nic ztratila zájem. Možná se ptáte, proč se tak nadějný partner náhle stáhl a přestal vás milovat. Zjistíte to v následujícím článku.

 Jak poznám, že ztratil(a) zájem?

Většina žen jde do vztahu s plným nasazením a se srdcem na dlani. Přitom to mnohdy vypadá, že je na tom muž úplně stejně: je vámi okouzlen tak jako vy jím, věnuje se vám, dělá si s vámi společné plány. Tím méně je pak pochopitelné, že se najednou ztratí zájem, přestane se snažit, začne se vám vyhýbat, nebere telefon či má vždy po ruce nějakou výmluvu. 

To stejné se ale může stát i u žen: z milující partnerky se po pár týdnech změní v lhostejnou dámu, které už být víc jedno snad ani nemůžete. Ať už jste žena nebo muž, je zřejmé, že protějšek najednou ztratil zájem. Proč ale? 

Možná jste příliš snadná kořist, proto ztratil(a) zájem

Je dost dobře možné, že to s vámi muž hned od začátku nemyslel vážně a zkrátka se přetvařoval jen proto, aby na nějakou dobu získal váš zájem. Takoví ale určitě nejsou všichni, někteří to myslí upřímně, i tak ale po čase ztratí zájem. Příčinou může být třeba to, že je pro ně žena lehce dostupná – je „snadná kořist“, získat ji nestojí velké úsilí. V okamžiku, kdy muž začne mít pocit, že ženu získal až příliš snadno, mnohdy o ni ztratí zájem.

Ženy dost často vyžadují mnohem více emocionální pozornosti než muži (a ti je na tomto poli někdy hodně zanedbávají, jak si ještě řekneme), jsou ale i takové, kterým se protiví, když jsou na nich muži příliš závislí a dávají jim to nepokrytě najevo. Problém snadné kořisti se tedy může určitě týkat obou pohlaví. 

Když se muž nebo žena stáhne, protože jste neslučitelní

Důvodem, proč muž ztrácí zájem a přestává ženu milovat, může být také to, že ve vztahu našel něco, co mu vadí. Může se objevit cokoliv (pro vás třeba nepodstatného), co on vnímá jako překážku v případném dlouhodobém vztahu. 

Takovou překážkou pro něj může být například to, že máte děti a on si uvědomuje, že chce děti vlastní, vy ale již máte „hotovo“. Zůstaneme-li ještě na chvíli u rodiny, možná se muž necítí na to, aby žil společně s vašimi dětmi, a proto se stahuje a ze vztahu odchází. Někteří muži vám pravý důvod své ztráty zájmu nikdy neprozradí: nechtějí se vás dotknout nebo vypadat jako sobci. Pravdou ale je, že (zdánlivě) nepřekonatelná nekompatibilita je častou příčinou toho, že muž přestane ženu milovat.

Ani na tomto poli si jednotlivá pohlaví nemusí nic vyčítat. Může se stát, že po skončení zamilovanosti žena zjistí, že jí vztah tolik nevyhovuje, a rozhodne se, že do další fáze vztahu nepřejde. Některé ženy se stáhnou poté, co přijdou na to, že muž není takový, jakého si jej představovaly. To samozřejmě nemusí být chyba muže: dost často je to způsobeno tím, že žena měla o vztahu představy, které jsou obecně nenaplnitelné nebo neslučitelné s tím, jaký je muž.

Žena o muže mnohdy ztrácí zájem proto, že si s ním zkrátka nerozumí: po nějaké době ve vztahu prozře a uvědomí si, že mají s mužem rozdílné představy či životní cíle, případně že muž ve skutečnosti není takový, jak se na začátku tvářil. V neposlední řadě jsou ženy, které si prostě myslí, že mají na víc a zaslouží si lepšího muže, o toho stávajícího tak velmi rychle ztrácí zájem. Často jsou to ženy, které jsou se sebou v hloubi duše nespokojené a řeší to, tak, že jdou ze vztahu do vztahu a bez přestání pátrají po svém princi na bílém koni. 

Netlačte na pilu. Riskujete, že ztratí zájem

Velmi mnoho případů, kdy muž najednou ztratí o ženu zájem a přestane ji milovat, se týká vztahů, v nichž je zpočátku vše v pořádku a v rovnováze. Pak ovšem zamilovaná žena začne tlačit na pilu a „vše“ pokazí. Muže, který si možná ještě není stoprocentně jistý tím, že chce vážný vztah, to vyleká a on se stáhne do sebe. Někdy muž potřebuje čas, aby zvážil, jestli je partnerka pro něj ta pravá. Jenže žena často příliš brzy začne muže tlačit například do společného bydlení, seznamování s rodiči, koupě bytu a jiného majetku. Mnohdy pak není divu, že muž se najednou přestane snažit a ztratí o ženu zájem: cítí, že je s ním manipulováno a že je tlačen někam, kde ještě třeba být nechce.

Jste na něm příliš závislá, proto vás přestal milovat

Když muž přestane milovat ženu, je to nezřídka kdy proto, že ta ho odradila svým chováním. Toto se stane třeba tehdy, když si již v začátku vztahu začne žena příliš nárokovat soukromí partnera. Projevuje se to například tak, že ho denně bombarduje nespočtem SMS zpráv, stále mu volá a kontroluje ho. V případě, že na ni muž zrovna nemá čas, okamžitě ho napadá a žádá o vysvětlení, proč nechce být s ní.

Žena často nechápe, proč muž potřebuje trávit čas s přáteli či se věnovat svému koníčku, když ona by s ním chtěla být neustále. Nerozumí tomu, že muž se často nedokáže do vztahu tak rychle citově položit a k životu potřebuje i jiné věci, než je ona. Když žena cítí, že se partner stahuje a ztrácí zájem, místo aby ho nechala v klidu, začne ho stíhat ještě víc. Jenže to je mnohdy přímá cesta k tomu, aby ji muž přestal milovat úplně.

Nedáváte jí emociální pozornost, proto o vás žena ztrácí zájem

Jak již bylo zmíněno, ženy ve srovnání s muži většinou potřebují více emocionální pozornosti. S tím má spousta mužů skutečně problém: myslí si, že jejich úkolem je ženu zajistit hmotně a finančně, jí ale nemusí chybět peníze nebo střecha nad hlavou, ale spíše zájem a pozornost partnera. 

Chyba je ale dost často u nich samotných: s mužem tyto věci ve většině případů vůbec nekomunikují a myslí si, že by je měl vědět sám od sebe. Pro ženy je tohle bohužel velmi specifické: chtějí, aby měl muž křišťálovou kouli, uměl z ní věštit a věděl vždy a za všech okolností, co žena chce a potřebuje. 

Když to ví, aniž by mu to řekla, je to pro ženu často důkazem, že ji má rád a že je pro ni ten pravý (což ale bohužel nemá nic společného s realitou). Když to muž naopak neví a pozornost jí nedává, ztrácí o něho žena dříve nebo později zájem a odchází se poohlédnout jinam. 

Jak získat zpět partnerův zájem? Buďte k sobě upřímní

Když cítíte, že vás muž nebo žena přestává milovat, upřímně vyhodnoťte, zda není chyba na vaší straně. Je dost možné, že jste žádnou chybu neudělali, protějšek jen usoudil, že se k sobě nehodíte, že pro něj nejste ti praví, a proto o vás ztratil zájem. V takovém případě bohužel nemůžete moc dělat. Takového muže či ženu nemá smysl přesvědčovat, či se je snažit neustále kontaktovat a žádat o vysvětlení. Lepší je situaci a fakt, že ztratil zájem (na což má samozřejmě právo), přijmout a posunout se dál.

Jak ale reagovat, když si uvědomíte, že se partner přestal snažit proto, že jste na něj moc tlačili? Základem je připustit si, že jeho reakce a to, že ztratil zájem, může být důsledkem takového chování. Jděte ale dál a pokuste se přijít na to, co vaše chování způsobilo, co bylo jeho příčinou: je váš život dostatečně naplněný? Pokud tomu tak není, je možné, že veškeré naplnění hledáte ve vztahu, a proto se vždy okamžitě upnete na partnera. Chcete v něm mít co nejdříve maximum jistoty a máte obavy, aby vás neopustil. Jenže to je naopak důvod, proč většina mužů (ale někdy i žen) ze vztahu rychle vycouvá. Někdy si druhý uvědomuje, že mu vaše závislost vadí, někdy v tom jasno sice nemá, podvědomě v něm ale vyvoláváte pocit, že by byl ve vztahu pod tlakem, protože bez něj nedokážete být šťastní. A to je zodpovědnost, kterou je těžké unést, mnohem jednodušší je přestat se snažit a ze vztahu odejít

Stahuje se? Čas začít se soustředit na sebe

Nejlepším řešením, když partner najednou ztrácí zájem o vás a váš vztah, je (možná paradoxně) věnovat se více sami sobě. Máte-li pocit, že se stahuje a přestává vás milovat, neustále ho nekontaktujte, nechtějte po něm vysvětlení, nepřesvědčujte ho o tom, že od teď už to bude jiné. Mnohem lepší variantou je dát mu čas a možnost nadechnout se a rozmyslet si, jestli o vás ještě stojí, nebo už ztratil zájem úplně. Musíte snést nejistotu a přijmout riziko, že už se k vám možná nevrátí nebo si najde jiného partnera. Pokud ale uvidí, že jste spokojení i bez něj, bude se součástí vašeho života chtít stát pravděpodobněji, než když ho budete „uhánět“.

Jste v situaci, kdy o vás partner ztrácí zájem a ve vztahu se už vůbec nesnaží? Nejste si jistí, jak poznat, že muž nebo žena ztrácí zájem, případně jak zájem partnera znovu získat? Nevíte-li si rady ani po přečtení článku, nevěšte hlavu a objednejte se na některou z konzultací, rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Má o mě zájem a Jak zjistit, jestli zůstat ve vztahu