Zdálo se, že jste konečně našla toho pravého. Vše vypadalo skoro dokonale. Rozuměli jste si spolu, scházeli se, vztah se začínal vyvíjet tím správným směrem. Jenže on najednou ztratil zájem. Ptáte se sama sebe, proč se tak stalo?

Důvody, proč najednou ztratil zájem

Většina žen jde do vztahu s plným nasazením a se srdcem na dlani. Přitom to mnohdy vypadá, že v samých počátcích, kdy se dva teprve sbližují, je muž na tom stejně. Také je vámi okouzlen, věnuje se vám, dělá si s vámi společné plány. Tím méně je pro vás pochopitelné, že se vám najednou začne třeba vyhýbat, nebere vám telefon či má stále výmluvy, proč nemá čas. Je zřejmé, že najednou ztratil zájem.

Ztratil najednou zájem – připadáte mu jako snadná kořist

Je docela dobře možné, že někteří muži to hned od začátku s vámi nemyslí vážně a prostě se přetvařují, aby na nějakou dobu získali váš zájem. Na druhou stranu jsou takoví, co to myslí upřímně, jen někdy ani netuší, proč za chvíli ztratí zájem, proč ho již dotyčná tolik nepřitahuje. Příčinou může být třeba to, že je žena pro něj snadno dostupná – je „levná kořist“, získat jí je nestojí velké úsilí. V momentě, kdy začne mít muž pocit, že ženu takto snadno získal, mnohdy najednou ztratí zájem.

Ztratil najednou zájem – nejste slučitelní

Důvodem proč muž najednou evidentně ochladne a je jasné, že ztratil zájem může být, že ve vztahu našel něco, co mu vadí. Může se objevit cokoliv (pro vás třeba nepodstatné), co on vnímá jako překážku v případném dlouhodobém vztahu. Ztratí pak najednou zájem, protože mu nepřijde vztah perspektivní.

Takovou překážkou pro něj může být např. to, že máte děti a on si uvědomuje, že chce děti vlastní a vy již ne. Nebo třeba se necítí na to, aby žil společně s vašimi dětmi (někdy muž skutečný důvod ani přímo neřekne, nechce se ženy dotknout, či nechce vypadat jako sobec).

Ztratil najednou zájem – tlačíte příliš na pilu

Velmi mnoho případů, kdy muž ztratí najednou zájem se ovšem týká případů, kdy je ze začátku vztahu vše v pořádku a v rovnováze. Pak ovšem začne zamilovaná žena tlačit na pilu. Muže to mnohdy vyleká a stáhne se. Je možné, že si muž třeba není úplně jistý, že chce  vážný vztah.

Potřebuje k tomu, aby se rozhodl nějaký čas, chce zvážit, jestli je partnerka pro něj ta pravá. Jenže žena mnohdy příliš brzy začne muže tlačit např. do společného bydlení, seznamování s rodiči, ke koupi společného majetku. Není pak mnohdy divu, že muž ztratí najednou zájem, protože cítí, že je s ním manipulováno a že je tlačen tam, kde ještě třeba být nechce.

Ztratil najednou zájem – jste na něm příliš závislá

Někdy nemusí muže, který ztratil najednou zájem žena tlačit do vážného vztahu přímo. Může však přesto svým chováním partnera odradit. Toto se děje třeba pokud si žena již v začátku vztahu začne například příliš nárokovat soukromí partnera. To se projevuje třeba tím, že je bombarduje denně sms zprávami, stále mu volá, kontroluje jej. V případě, že na ní nemá partner třeba některý den čas, okamžitě chce vědět důvody, proč nechce trávit čas s ní.

Žena často nechápe, proč muž potřebuje trávit čas třeba s přáteli, či věnovat se svému koníčku, když ona by chtěla být s ním neustále. Nechápe, že muž se často nedokáže tak rychle citově položit do vztahu a potřebuje k životu i jiné podněty. Žena když cítí, že se partner odtahuje, že ztrácí zájem, místo aby jej nechala v klidu, začne jej stíhat ještě víc. Jenže to je mnohdy přímá cesta k tomu, aby muž ztratil o vztah zájem úplně.

Co dělat, když ztratil najednou zájem

Je dobré si v první řadě upřímně vyhodnotit, jestli se nestala někde na vaší straně chyba, že partner ztratil najednou zájem. Je totiž dost možné, že jste žádnou chybu neudělala, jen partner usoudil, že se k sobě zase až tak nehodíte, že nejste tou pravou. V takovém případě nemůžete nic moc dělat. Nemá smysl ho přesvědčovat, či se jej snažit neustále kontaktovat a žádat vysvětlení. Tady je lepší situace přijmout. Je nutné přijmout fakt, že partner ztratil najednou zájem a že má na to právo.

A jak reagovat, když jde o případ jiný a to, že si uvědomíte, že jste zřejmě na partnera opravdu moc tlačila? Je dobré si připustit, že jeho reakce, že ztratil najednou zájem může být důsledkem takového chování. Zde je dobré si sama pro sebe uvědomit, co způsobilo vaše chování, uvědomit si, jestli je dostatečně naplněn váš život. Pokud tomu tak není, je totiž možné, že veškeré naplnění hledáte ve vztahu, a proto se okamžitě upnete na partnera.

Chcete pak mít v partnerovi co nejdřív a co nejvíc jistoty, máte obavy, aby vás neopustil, Jenže to je naopak paradoxně cesta, jak muž ze vztahu většinou co nejrychleji vycouvá. Někdy si partner uvědomuje, že mu vaše závislost na začátku vztahu na něm vadí. A někdy si vědomě to, co mu vadí uvědomovat nemusí, ale podvědomě v něm vyvoláváte pocit, že by byl ve vztahu pod stálým tlakem dělat vás šťastnou, protože bez něj šťastná být nedokážete. A to je zodpovědnost, kterou je těžké unést.

Nejlepším řešením, když partner ztratil najednou zájem, je tedy věnovat se více sama sobě než se zaměřovat na partnera. Nekontaktovat neustále partnera, nechtít po něm nutně nějaké vysvětlení, nepřesvědčovat ho o tom, že teď již to bude jiné. Lepší variantou je dát mu čas a možnost se nadechnout a rozmyslet si, jestli o vás opravdu stojí nebo ne. Musíte snést nejistotu, že už se k vám možná nevrátí nebo si najde jinou. Je ale také možné, že pokud uvidí, že jste spokojena se svým životem i bez něj, bude se spíše chtít stát součástí vašeho života.

Pokud jste v situaci, kdy váš partner ztratil o vás zájem, nevíte, co dělat, nemůžete se situací vyrovnat, neváhejte se na mě obrátit  v sekci konzultace.