Co máte čekat a jak máte vědět, kdy vás přebolí nevěra, abyste tak svoji situaci zbytečně ještě nezhoršovali? To, kdy přebolí nevěra, záleží na dvou hlavních faktorech, na které se podíváme na následujících řádcích. 

Provalení nevěry, respektive zjištění toho, že vám byl partner nevěrný, je samozřejmě velmi bolestivé. Nicméně každého člověka zasáhne jinak hluboko a jinak intenzivně. Otázka, kdy přebolí nevěra, se tak nedá zobecňovat. U každého člověka je to čistě individuální záležitost. Někoho přebolí nevěra doslova za pár dnů, někoho za pár měsíců, někoho nikdy.

Vždy přitom záleží na dvou rovinách: tou první je vaše osobnost, druhou pak to, jak se situací po nevěře pracujete.

Kdy přebolí nevěra? Záleží na vaší osobnosti

Asi nejčastějším časovým obdobím, za které přebolí nevěra (to samozřejmě neznamená, že na ni úplně zapomenete), je období několika měsíců, většinou od 3 do cca 6 měsíců. Je to období, kdy se situace, pokud nevěra neprobíhá dál, zklidní, bolest se zmírní a život se vrací do normálu. 

V některých případech ale nevěra nepřebolí nikdy. Často se to děje lidem, kteří jsou na partnera velmi fixovaní a kteří od něho čekají, že jim pomocí vzájemného vztahu zaručí psychické bezpečí a velkou lidskou hodnotu. Jsou to lidé, kteří mají problém s důvěrou k lidem obecně.

Často jsou to introverti, lidé úzkostní, lidé, kteří se těžko prosazují a fixují se na vztah, lidé, kteří se pro partnera velmi obětují. Těmto lidem se pak nedaří s nevěrou vyrovnat a nepřebolí je, protože ji partnerovi nemůžou zapomenout. Podle nich je protějšek svojí nevěrou zklamal natolik, že už mu nikdy nemůžou věřit. Nemůžou se zbavit bolesti, neustále na nevěru myslí a často se na ni partnera opakovaně vyptávají.

Aby takové lidi přebolela nevěra, měli by v ideálním případě jít do terapie a pracovat na své psychice. To ale bohužel často odmítají. Tvrdí, že oni nic neudělali, že nemůžou za to, že jim byl partner nevěrný, a že tedy nevidí důvod k tomu, aby něco napravovali. 

Problém u těchto lidí je, že je nevěra nemůže přebolet proto, že si neuvědomují, že mají nastavenou osobnost tak, že je nevěra příliš zasáhla. Dotkla se nějakých jejich slabin. Proto se točí v začarovaném kruhu, kdy vyčítají, doufají, že se své bolesti zbaví, a ono se to nedaří.

Pracujte s nevěrou, přebolí dřív

Druhou rovinou, na níž záleží, kdy vás nevěra přebolí, je to, jak se situací pracujete. Je podstatné, zda si jenom řeknete dobrá, byla tady nevěra, už není, jedeme dál, anebo jestli se rozhodnete se vztahem něco dělat. Bez ohledu na to, jestli patříte mezi ty, které přebolela nevěra za pár dnů, měsíců nebo nikdy, nevěra je vždy zásahem do vaší osobnosti.  Vždy vás bude minimálně mrzet, bolet, zraní vás, vždy nějakým způsobem naruší váš vztah. Z toho důvodu hodně záleží na tom, jestli se budete nevěru snažit využít k tomu, abyste svůj vztah někam posunuli, nějak ho zlepšili. 

Pokud se o to snažit budete, nevěra vás samozřejmě může přebolet dříve. Nebudete se jí do budoucna tolik bát, a tudíž nebudete svůj vztah ničit tím, že byste partnera nepřiměřeně podezírali.

Nemůžete nic zkazit tím, když se pokusíte po nevěře svůj vztah posunout. Když se pokusíte spolu lépe komunikovat, když si pojmenujete, jaké kdo máte potřeby a budete se je snažit naplňovat lépe než dosud. Čím více se spolu spojíte, tím snáze vás může nevěra přebolet. Čím lépe spolu budete pracovat jako tým, který chce krizi využít k tomu, aby svůj vztah zlepšil, tím dříve vás nevěra přebolí. O to více si budete do budoucna důvěřovat, o to více může být naplněný váš vztah.

Nechce nevěra přebolet? Vyhledejte odbornou pomoc

Existuje jednoduché měřítko: pokud se v řádu týdnů po provalení nevěry budete cítit stále stejně zle (nebo dokonce ještě hůř) jako na začátku, pak něco děláte špatně. Buď nedostatečně (nebo vůbec) pracujete na svém vztahu.  Nebo se nevěra bohužel dotkla takovým způsobem vašich slabin a vaší osobnosti, že potřebujete terapii.

Pokud ani po několika týdnech nemůžete spát, jíst, na nic se soustředit, vaše myšlenky neustále směřují jen k tomu, že vás partner podvedl, pak byste měli vyhledat odbornou pomoc. Nepodceňujte to. Není vůbec výjimkou, že se setkávám s lidmi, kteří mě kontaktují měsíce, nebo i rok či dva poté, co přišli na nevěru svého partnera, a situace není stále stabilizovaná. Tito lidé měli přijít dávno a začít svůj problém řešit s odbornou pomocí 2 měsíce poté, co se nevěra provalila a začalo být zjevné, že se jejich situace nelepší.

Na závěr bych rád zmínil, že není dobré spoléhat na to, že vás nevěra přebolí, když ji budete zajídat nebo zapíjet. To jsou způsoby, které jsou jako smlouva z Ďáblem: vedou do slepé uličky.

Nejste si jistí, kdy by vás nevěra měla přebolet a zda na to jdete správnou cestou? Nezoufejte a vyberte si některou z konzultací, které nabízím. Rád vám s vaší situací pomohu.

autor článku: Karel Chába