V předchozím článku jsem vám dal 12 nejčastějších důvodů, proč lidé nechtějí navštívit partnerskou poradnu.
Možná jste je slyšeli od vašeho partnera, když jste se ho snažili přesvědčit, že váš vztah bude potřebovat pomoc odborníka.

Možná jste je dokonce sami použili.

V tomto článku se dozvíte, že to ve skutečnosti žádné důvody nejsou a jedná se o pouhé výmluvy, které je třeba překonat, pokud vám na vašem vztahu skutečně záleží a chcete ho zachránit.

1. Návštěva poradny je známkou slabosti je tomu právě naopak. Když se konečně rozhodnete poradnu navštívit, dáváte tím najevo vaši sílu a odhodlání váš vztah zachránit. Naopak slabostí je, když jenom dále pokračujete v tom, co jste dělali dosud. Bez aktivní snahy napravit problémy ve vašem vztahu. Nic nedělat je sice snadné, ale také zbabělé a k ničemu dobrému to nevede.

2. Proč se o svých problémech svěřovat někomu cizímu ano,
problémy ve vašem vztahu jsou čistě vaše věc. Ovšem jak se ukázalo, sami už na jejich vyřešení nestačíte. Nemáte dostatečný nadhled, znalosti nebo zkušenosti k tomu, abyste nalezli správné řešení vaší situace a vztah zachránili. Odborník na partnerské vztahy již pomohl stovkám párů vyřešit podobné potíže. Ví, jak se cítíte. Ví, co budete muset pro váš vztah oba dva udělat.

3. Partnerské poradenství nefunguje to je pouze vaše domněnka, nebo prokázaný fakt? Jak byste to vysvětlili všem těm dnes již opět spokojeným párům, které se v těžké partnerské krizi rozhodli navštívit moji poradnu a požádat o pomoc?

4. Už nemá smysl vztah zachraňovat pokud by nemělo smysl vztah zachraňovat, tak už spolu nejste a nečtete tento článek. Očividně vám na vašem vztahu ještě záleží. A přestože se vám mohou zdát vaše problémy jako nepřekonatelné, věřte mi, že to tak není a váš vztah ještě rozchodem nebo rozvodem končit nemusí. Je jednoduché a pohodlné to vzdát. Bojovat za záchranu chce vůli a odhodlání.

5. Nechcete se bavit o soukromých věcech s někým jiným ano, možná to zpočátku bude divné. Možná hned nebudete vědět jak říci, co si vlastně myslíte, co cítíte a co od vztahu očekáváte. Ale nebojte se, dobrý poradce to chápe a je na to zvyklý. Pomůže vám tento počáteční strach překonat a ukáže vám, jak správně komunikovat o vašich potřebách.

6. Na partnerskou poradnu nemáte čas a na co jiného byste si chtěli udělat čas, když ne na snahu o záchranu vašeho partnerského vztahu? Skutečně je vaše práce důležitější než vaše partnerka či partner? Skutečně jsou koníčky či sport na vašem žebříčku priorit výše než váš vztah či manželství? “Nemám čas.” neexistuje. Pravá podoba zní “Nechci
si udělat čas.” Je to pouze o tom, jak máte nastaveny priority.

7. Partner návštěvu odborníka odmítá přečtěte si článek, jak přesvědčit partnera k návštěvě partnerské poradny. A pokud se vám nepodaří ho přesvědčit, ještě to přeci neznamená, že hodíte flintu do žita a vzdáte to. Buďte aktivní, kontaktujte odborníka sami a získejte aspoň malou šanci, že se vám problémy ve vztahu vyřešit podaří.

8. Za problémy může partner/ka. Já za nic nemůžu. buďte
si jisti, že takhle to nikdy není. Vždy za problémy ve vztahu mohou oba dva. I když to nemusí být na první pohled vůbec zřejmé. Postavte se k tomu čelem, uznejte, že na tom možná máte také svůj díl viny a pokuste se o záchranu, dokud je to ještě možné.

9. Lidé vás za to odsoudí neodsoudí. Někteří se možná podiví, že jste navenek vypadali jako spokojený pár bez problémů. Ale žádný pár není dokonalý. Věřte, že i ty zdánlivě nejšťastnější páry mají sem tam nějaké ty konflikty. Každý rozumný člověk uzná, že je lepší problémy včas řešit, než je nechat dlouhodobě vřít a postupně vztah zničit.

10. Stydíte se ostych je naprosto přirozenou záležitostí. Obzvláště, když se jedná o takto intimní záležitosti. Ale neobávejte se, partnerský poradce vás nebude odsuzovat, nebude se vám posmívat, nebude hodnotit, co kdo udělal. Partnerský poradce je tu od toho, aby vám pomohl nalézt cestu, jak váš vztah zlepšit a navést opět na správnou cestu. Překonejte svůj ostych a poradnu navštivte.

11. Proč poradci, když může pomoci kamarád/ka jak je na tom partnerský život vaší kamarádky? Má sama kvalitní vztah a mnoho zkušeností s řešením problémů, abyste se mohli spolehnout na její rady? Kamarádi jsou skvělí, když se potřebujete někomu svěřit, když se potřebujete vypovídat. Pokud ale hledáte ověřené a fungující rady, navštivte raději zkušeného odborníka. Když se vám v bytě porouchá elektrika, také si ji nenecháte spravovat od sice ochotného kamaráda, který ovšem nemá nejmenší tušení, jak správně zapojit elektrickou zásuvku.

12. Na to nemáme, to si nemůžeme dovolit poradna vás skutečně finančně nezničí. Stejně jako tomu bylo u nedostatku času, i zde je to záležitost priorit. Co je důležitějšího a cennějšího než váš vztah? Šetřili jste si na dovolenou a je vám líto část těchto peněz dát za poradnu? Abyste pak nezjistili, že už nemáte s kým na tu dovolenou jet.

Stále ještě máte pochyby? Přestaňte hledat výmluvy, proč se nepokusit váš vztah zachránit. Navštivte partnerskou poradnu a konečně udělejte ten první krok na obtížné cestě k lepšímu vztahu a partnerskému soužití.

autor článku: Karel Chába