Oznámil vám váš partner či partnerka, že uvažuje o rozchodu? Nebo dokonce vyhrožuje?

Možná jste to tušili, možná to přišlo jako blesk z čistého nebe. Každopádně se pokuste zachovat klid a neunáhlujte se. Já vím, je to těžké, ale je lepší to vyřešit s chladnou hlavou.

V první řadě si to neberte osobně. Nevyčítejte si, že už vás nemá rád, že už s vámi nechce být.

Uvědomte si, že když už se váš partner rozhodl vám takovou věc říci, neříká to jen tak, aby vás rozhodil. Má k tomu nějaký svůj důvod, i když to možná nechápete a nerozumíte, co se to vlastně děje.

Často se ve vztazích stává, že až do toho náhlého oznámení se zdálo být vše v pořádku. A teď najednou partner říká, že to tak nebylo. Že už se delší dobu necítil dobře a rozhodl se pro takovéto řešení.

Bývá za tím déle trvající krize vztahu, kterou ale mohl vnímat jenom jeden z partnerů. Ten, který se chce rozejít. Druhý partner problém třeba vůbec neviděl, nebo ho podceňoval a vytěsňoval ze své mysli.

Jak postupovat po tomto náhlém oznámení?

Když vám toto partner oznámí, vyhněte se časté chybě a neomezujte svoji reakci na prosté sdělení, že to je problém toho druhého a měl by si ho vyřešit sám, protože sám nevidíte žádné náznaky, že by bylo ve vztahu něco špatně. Že nevidíte žádné důvody k rozchodu.

Rozhodně se nenechte zmást, že situace není vážná. I když se k vám možná do této doby choval stejně jako dřív tedy projevoval lásku, dotýkal se, trávil s vámi volný čas atd. mohl být vnitřně nespokojen a snažil se předstírat, že je vše v pořádku. Snažil se negativní pocit ze vztahu popřít. To však nelze dělat do nekonečna a jednoho dne to prostě nevydržel. Pokud váš partner myslí na rozchod, má k tomu velice dobrý důvod.

Jak problém vyřešit a předejít rozchodu

Musíte si uvědomit jednu důležitou věc. To, že vám partner oznámil své myšlenky na rozchod, není suché a konečné oznámení faktu. Je to ve skutečnosti volání o pomoc. Je to výzva, abyste s tím spolu něco udělali. Váš partner je ve vztahu nešťastný a má strach, že to skončí rozchodem.

Nevracejte to partnerovi protiútokem ve stylu, že se tedy raději rozejdete hned, že by se měl tedy hned odstěhovat, nebo naopak že by se měl okamžitě začít chovat jinak.

Cílem jednání není souboj o to, kdo vyhraje, ale abyste problém řešili společně. Aby se předešlo tomu, že se jeden či oba dva se svými problémy uzavřete do sebe.

Společně se zamyslete, co vám dříve ve vztahu fungovalo, co jste spolu dělali rádi, na co jste se těšili. Zkuste se k tomu společně vrátit a nastartujte pozitivní energii, která je potřebná k obnově pošramoceného vztahu.

Najděte příčinu

Je možné, že váš partner není schopen přesně popsat, proč byste se podle něj měli rozejít. Není si jist, proč na něj váš vztah takto působí. V tomto momentu je důležité, abyste svého partnera jen tak neodbyli s tím, že o nic nejde. Právě naopak, pokuste se najít pravou příčinu, proč se váš partner takto cítí.

Za každou cenu objevte a pojmenujte příčiny, které způsobily, že se váš partner cítil ve vztahu nešťastný. Snažte se co nejméně hádat a důsledně konstruktivně hledejte důvody problémů a jejich nápravu.

Pokud se vám navzdory snažení nepodaří objevit prapůvod partnerových myšlenek na rozchod, nenechávejte tento problém ležet ladem jako pouhé přechodné období. Samo od sebe to nepřejde a chcete – li váš vztah skutečně zachránit, vyhledejte odbornou pomoc.

Udělejte s partnerem dohodu

Jakmile již znáte příčiny neshod a nespokojenosti ve vztahu, udělejte se svým partnerem dohodu. V této dohodě se domluvte, co konkrétně uděláte pro to, aby jste příčiny problému odstranili a předešli jejich vzniku v budoucnu. Tuto dohodu pak oba dva důsledně dodržujte.

Pokud si navzdory výše uvedenému nebudete vědět rady nebo se vám nebude dařit objevit příčiny a najít jejich nápravu, vyhledejte odbornou pomoc. Pravděpodobnost, že se vám podaří s pomocí odborníka vztah zachránit je skutečně vysoká u vztahových krizí, které se zachytí hned v prvopočátku. Úspěšnost bývá až 80 %.

autor článku: Karel Chába