Jak se bránit verbálnímu zneužívání

V článku Jak poznáte, že vás verbálně zneužívá? jste se dozvěděli, jaké jsou nejčastější příznaky verbálního zneužívání ve vztahu.

Pokud jste tedy po důkladném rozmýšlení dospěli k závěru, že vás váš partner verbálně zneužívá, otázka zní, co teď? Vztah s tímto člověkem ještě úplně vzdát nechcete, ale zároveň nechcete prožít zbytek života ve strachu, kdy přijde další verbální útok. Uvědomujete si, že takový život by vás pouze ubíjel a neprospělo by to nikomu.

V dnešním článku vám ukáži, jak se můžete verbálnímu zneužívání bránit. Dozvíte se, jak to začít řešit a jak se dobrat k uspokojivému řešení, se kterým budete moci opět žít šťastný a spokojený život.

Uvědomte si, že vy partnera či partnerku nezměníte

Za jeho verbálním napadáním pravděpodobně stojí nějaké hluboké příčiny ukryté v jeho podvědomí. Možná je to způsobenu něčím, co se mu stalo v dětství, možná je to výchovou, možná jeho nízkou sebedůvěrou. To vy nemůžete s jistotou vědět a nemůžete za něj udělat nutné terapeutické kroky k nápravě. Pokud se má změnit, musí chtít především on. Musí si svůj problém uvědomit a udělat konkrétní kroky k tomu, aby se toho zbavil. Pokud je váš partner ochoten to řešit, doporučte mu návštěvu odborníka.

Nesnažte se mu ve verbálních útocích vyrovnat

Pokud vás partner slovně napadá, pokud vám nadává a dělá si z vás srandu, nesnažte se mu v těchto útocích vyrovnat. To k ničemu nevede a spíše to v něm ještě posílí potřebu na vás verbálně útočit. Zároveň mu v jeho mysli potvrdíte, že to vy se tady chováte iracionálně a nikoliv on. Místo toho se k problému snažte přistupovat v klidu a prostě mu oznamte, že s ním nesouhlasíte a nepřejete si, aby s vámi takovýmto způsobem komunikoval. Oznamte mu, že ho milujete příliš na to, abyste mu takto nadávali.

Nastavte si vlastní hranice

Jasně partnerovi řekněte, že si nepřejete, aby s vámi komunikoval agresivně, aby vám nadával, aby vás shazoval, vtipkoval o vás atd. Řekněte mu, že pokud v tom bude pokračovat, nebudete se s ním vůbec bavit. Pokud nepřestane, prostě s ním přestaňte mluvit a odejděte z místnosti. On zároveň bude mít čas o tom popřemýšlet.

Zajistěte se sami

Partneři, kteří se uchylují k verbálnímu zneužívání, mají často tendence kompletně kontrolovat život a finance svých partnerů. Snaží se je dostat do pozice, kdy jsou na nich závislí. Proto byste měli udržovat kontakty se svou rodinou a přáteli, abyste se v případě, že nebude možné vztah zachránit, měli kam uchýlit. Zároveň je rozumné dávat si vlastní peníze stranou pro tento případ.

Pokud to přesáhne do fyzické roviny, odejděte

Pokud se z verbálního zneužívání stane fyzické napadání, ze vztahu odejděte. Nebuďte s někým, kdo si vás neváží natolik, že je schopen vám fyzicky ublížit. Pokud sami odejít nedokážete, kontaktujte některou z mnoha institucí, které obětem domácího násilí pomáhají.

Je-limožné vztah zachránit, navštivte odborníka

Pokud váš partner uznává, že tento problém existuje a je ochoten to nějakým způsobem řešit, kontaktujte odborníka na partnerské vztahy a domluvte si u něj konzultaci. Odborník vám pomůže nalézt pravé příčiny jeho jednání a ukáže vám, jak to můžete odstranit tak, abyste spolu mohli žít opět spokojeně. Pokud partner není ochoten odborníka navštívit, běžte alespoň sami. Získáte podporu a rady, které teď potřebujete.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Jak se bránit verbálnímu zneužívání

    Radek Říjen 25, 2017

    Jsem v situaci,kdy partnerka na mne často vyjíždí,pro nic za nic,jsme spolu tři roky a rok bydlime spolu, už se mi to zdá opravdu neúnosné, párkrát mne už fyzicky napadla,facky poškrábání atd.Bydlim v jejím bytě.Jsem vdovec a nikdy v bývalém vztahu jsem nic takového nezažil,je mi 55 let partnerce 51 pořád ji miluji, vlastně nevím ani proč, určitě mám míň sebevědomí než jsem míval, musím si hodně dávat pozor na slova,ale i na činy, poslední dobou, všechno co udělám je špatně.Poslední dobou hodně změnila své chování a takovou jsem ji nikdy předtím neznal.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů