V článku se podíváme, na co se můžete zaměřit a jaké to bude mít důsledky v situaci, kdy chcete zachraňovat vaše manželství.

Proč lidé zachraňují manželství? Mají k tomu několik důvodů

Každý člověk je jedinečný, a proto nelze dát jednoznačný návod, na co přesně se zaměřit, abyste si sami za sebe mohli co nejlépe rozmyslet, jestli pro vás má skutečně smysl vaše manželství zachraňovat. Nejčastější důvody, proč lidé zůstávají v manželství, i když mají krizi, jsou následující: za prvé jsou to děti, za druhé samotný vztah k druhému, za třetí sociální jistoty, mezi něž patří snaha udržet si nějaký životní standard (týká se to tedy peněz a majetku). Toto jsou důvody, se kterými se nejčastěji setkáváme a které stojí na pozadí toho, proč lidé v manželství zůstávají, i když to již neplní takovou funkci jako dříve.

Pokud jste zůstali v manželství primárně proto, že vám záleží na vašem protějšku (a stejně tak to má i partner), a můžete zachránit city mezi sebou, bude vaše manželství fungovat se vším všudy. Ale právě proto, že ne každý zůstává jen kvůli citům, má smysl si na následujících řádcích říci, jaký bude mít potenciálně dopad, když ve vztahu bez citů zůstanete.

Manželství bez citů není pro každého

Pokud dáte přednost jiným věcem než vašemu vztahu a zůstanete spolu kvůli dětem, sociálním jistotám nebo čemukoliv jinému, musíte se připravit na to, že půjde spíše o technický vztah. Jednat se bude o jakousi dohodu na tom, proč spolu jste, ve které ale nebudou obsaženy city. I takhle se dá žít a někteří lidé tak žijí, není jich přitom málo. Je ale třeba upozornit na to, že někomu to jde lépe a dokáže v takovém nastavení být poměrně snadno. Pro někoho je to vykoupeno skutečně velkým výdejem energie na to, aby něco takového vůbec vydržel. 

Když se lidé zamýšlí nad tím, jestli zůstat v manželství, je jejich rozhodování velmi často spojeno s dětmi. Existují lidé (a opět jich není málo), kteří řeknou, že nechtějí dětem brát kompletní rodinu. Některé matky pak tvrdí, že si nejsou jisté, zda by dětem dokázaly zachovat stejný standard života, jaký mají, když žijí s manželem, s otcem dětí.

Mnozí lidé si myslí, že když spolu zůstanou i bez citů, nějak to zvládnou. Jak už ale bylo řečeno, někteří to zvládají lépe, někteří hůř. Vztahovat se k druhému totiž není důležité jen proto, že je to příjemné, ale i proto, že nám to pomáhá k tomu, abychom byli psychicky zdraví. Psychika se samozřejmě promítá i do fyzického těla. Takže bez dlouhodobých uspokojivých citů někdo začne psychicky strádat a kvalita jeho života je tím velmi ovlivněna. 

Zachraňujete manželství? Pozor na vliv na děti

Když se ale nebudeme dívat jen na to, že žít bez citů má pro někoho velmi negativní dopad na jeho psychický i fyzický stav a celkové rozpoložení, je třeba si uvědomit, že vaše city jsou něco, co velmi ovlivňuje i vaše děti. Tím narážím na to, že spousta lidí se domnívá, že když spolu s partnerem nebo manželem zůstanou, dětem to prospěje. 

To je ale samozřejmě velmi diskutabilní. Pokud totiž děti byly dosud zvyklé na to, že jste se k sobě nějakým způsobem vztahovali, že jste se pohladili, obejmuli, že jste spolu diskutovali, a teď už to mezi vámi není, samozřejmě změnu vidí. Dokonce i velmi malé děti, které se ještě nenaučily mluvit, vaši úzkost vycítí. Změnil-li se tedy psychický stav matky a ona dlouhodobě není v pořádku, má strach, co s ní a dětmi bude, prožívá stres, úzkosti a možná i deprese, nemůže dětem emocionálně dávat to, co by v ideálním případě potřebovaly. 

Takže děti, i když zatím nemusí rozumět tomu, co se mezi vámi děje, to i tak cítí. Starší děti si umí odvodit, že mezi vámi není něco v pořádku, a i je to psychicky ovlivňuje. Zvažujete-li tedy, jestli vaše manželství zachraňovat, zkuste se velmi dobře zamyslet na tím, jestli by vašim dětem nebylo ve skutečnosti lépe, kdybyste s manželem nežili v jedné domácnosti. 

Někdy jsou atmosféra a chování lidí, kteří k sobě už nic necítí, natolik toxické, že to děti ovlivňuje negativněji, než kdyby se takový pár rozvedl a děti žily buď ve střídavé péči, nebo více s jedním z partnerů. Nebudete-li totiž v pohodě vy dospělí, dříve nebo později to musí vaše děti pocítit. 

Co dalšího zvážit, když chcete zachraňovat manželství 

Rozhodujete-li se, zda zachraňovat vaše manželství, zvažte kromě dětí a možného dopadu na ně také to, zda si sami za sebe myslíte, že zůstat spolu stojí za to i přesto, jak vysoký účet za to budete platit. Tím přirozeně nemyslím finance, ale hlavně váš psychický život. 

Při rozhodování, jestli vaše manželství zachraňovat, hraje důležitou roli i to, zda se na tom chcete podílet oba dva. Pokud k sobě stále něco cítíte a máte pocit, že byste se k sobě mohli ještě emocionálně a sexuálně vztahovat, a navíc máte oba dva motivaci a zájem na vašem manželství pracovat, máte velkou naději, že se situací můžete něco pozitivního udělat. V případě, že jeden z vás už k druhému vůbec nic necítí a ví, že s ním už emocionálně ani sexuálně nechce být provázán, vaše manželství už na úrovni vztahu zachránit nemůžete.  

To stejné se pak týká i toho, že i kdybyste si mysleli, že k sobě teoreticky můžete něco cítit, ale jeden z vás nebyl ochotný udělat pro změnu vůbec nic. Opět platí, že vaše manželství nemůžete na úrovni vztahu zachránit. Můžete spolu zůstat, můžete spolu dál žít, otázkou ale je, jakou daň za to všichni budete platit.

Nenechte se tedy při rozhodování, zda manželství zachraňovat, ovládnout svým vlastním strachem (pokud ho tedy máte), ale dobře si rozmyslete, co vše vás může čekat a jaké to může být, když zůstanete, nebo naopak odejdete. Nebojte se svých myšlenek, dovolte si je rozvíjet, nedovolte naopak, abyste je hned někam zasunuli, protože jsou vám nepříjemné. Rozumím tomu, že to, abyste se takovým tématem zabývali, vyžaduje odvahu, nejhorší ale je, když myšlenky na řešení problému, zda v manželství zůstat, neustále zaháníte hluboko do sebe. Pak se nemůžete posunout, nemůžete si rozmyslet, co chcete udělat a co by pro vás bylo nejlepší nebo správné.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, zda zachraňovat vaše manželství? Nevěšte hlavu. Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související články: Co dělat, když to ve vztahu neklape a Kdy má smysl zachraňovat vztah