Pokud se potýkáte s tím, že s vámi manžel nekomunikuje, dozvíte se v článku, jaké jsou nejčastější příčiny takového chování a jaké máte možnosti.

Manžel nekomunikuje, protože je z Marsu

První nejčastější příčinou toho, že s vámi vás manžel nekomunikuje, je to, že je prostě – s prominutím – jen natvrdlý chlap. Aniž bych si z toho chtěl jakkoli dělat legraci a nás muže urážet. Bohužel platí, že spousta mužů nekomunikuje zkrátka proto, že jim ženy připadají iracionální. Podle nich často plácají nesmysly, které není potřeba jakkoli komentovat. Je to především proto, že muži jsou opravdu z jiné planety.  Většinou upřednostňují racionální debaty, kdy se věcně a jasně řekne, co se děje, co kdo potřebuje a jak se to bude řešit.

Pokud jste se po letech dostali do situace, kdy muž už nechce nic řešit, často je to proto, že má pocit, že všechny vaše debaty jsou vlastně zbytečné a iracionální. Ze strany vašeho muže jde tedy hlavně o nepochopení toho, že svět žen je jiný. 

Ukřivdila jste mu, a proto z vámi nekomunikuje

Další častou příčinou toho, že muž se ženou nekomunikuje, je to, že se cítí nějak zraněný, ukřivděný. Může mít pocit, že vy sama ho neposloucháte, že se o něj nezajímáte a že chcete něco řešit jenom tehdy, když o to jde vám. To znamená, že muž se vámi cítí být opomíjený. Nezřídka se to také děje ve chvíli, kdy si připadá nedoceněný a jako někdo, kdo je doma jenom proto, aby něco zařídil.  Aby vydělal peníze, aby rodinu někam odvezl. Muž tak žije vlastně v nějakém svém světě křivdy, ze kterého není schopen vystoupit. Mnohdy právě proto, že nevěří, že by to něčemu pomohlo. 

Když manžel nekomunikuje, může být na vině jeho výchova

Frekventovanou příčinou nedostatku komunikace ze strany muže je pasivní agrese.  Muž polyká své frustrace, svoji agresi, nedokáže je projevit věcně, ani třeba tak, že by křičel. Takoví lidé byli mnohdy vychováváni v rodině, kde byli upozaďováni. Byli upozorňováni na to, že projevování se je nežádoucí, že matce nebo otci není dovoleno nic říct. Bylo jim dáváno najevo – ať už přímo, nebo nepřímo -, že jejich názor není kvalitní. Často jsou to lidé, kteří mají pocit, že nemají dostatečnou hodnotu a že jejich názory a požadavky nejsou relevantní.

Manžel rezignoval, proto nekomunikuje 

Poslední častou příčinou toho, že manžel nekomunikuje, je to, že je prostě sám se sebou nespokojený. Je nespokojený se svým životem a přenáší to i do vztahu. Je to rezignovaný člověk. Je zklamán tím, že třeba přesto, že měl velké plány, v životě nic nedokázal. Je to o člověk, který se svojí emoční inteligencí umí pracovat jenom špatně nebo vůbec. To znamená, že nedokáže sám sebe motivovat, nedokáže se sám dostat ze svých horších období, které se pak spojí v jeden celek. A takové smýšlení pak člověku bere hodně energie.Často se jedná o lidi depresivní nebo na pokraji deprese. Takový muž nemá sílu ani energii na to, aby komunikoval, a uzavírá se do sebe. 

Když s vámi manžel nekomunikuje, vysvětlete mu, co potřebujete 

Jaké tedy máte možnosti, když s vámi manžel nekomunikuje? Pokud jde o první variantu, je smysluplné požádat manžela o to, aby si s vámi opakovaně sedl k diskuzi. Jejím hlavním cílem by mělo být to, že mu vysvětlíte, jaké jsou rozdíly mezi mužským a ženským světem.  Tedy to, že muži jsou zaměřeni spíše na faktickou stránku věci, zatímco ženy spíše na stránku emocionální. Musíte mu  vysvětlit, co byste potřebovala jako žena od komunikace. 

Někdy ani to bohužel nepomůže, a pak je potřeba bavit se o tom, jakou kdo z vás má představu o vašem společném soužití. Váš manžel může být opravdu takový, že se nechce posouvat. Nemá zájem se sebou nic dělat, vnímá to tak, že je takový, jaký je. Že vy jste takoví, jací jste. Pak vám nezbývá, než to přijmout a rozmyslet si, jestli v tom chcete zůstat.  Anebo budete uvažovat třeba o tom, že byste od manžela odešla.

Pokud s vámi manžel nemluví, zaměřte se na něho

I v případě ukřivděného manžela, který s vámi nekomunikuje, má samozřejmě smysl se o těchto věcech bavit. Zaměřit se při tom hlavně na to, co trápí vašeho muže. Co vy byste pro něho mohla udělat, v čem jste mu kdy podle něho ukřivdila. 

Pokud se vám otevře, je hodně důležité, abyste se tomu nebránila.  Věci, které vám řekne, nerozporujte a nenegujte. Pokud váš muž – stejně jako je tomu i u vás – něco nějak vnímá, pak je smysluplné brát to vážně. Nejděte proti tomu, nerozporujte to, nereagujte na to svým názorem typu “ale to není pravda, ty to přeháníš, já to vidím jinak, ale ty jsi mi tehdy udělal taky tohle”. 

Je nezbytně důležité, abyste se zaměřila na to, co vám muž říká. Je nutné to brát tak, že pokud to tak říká, tak to tak opravdu i prožívá.  Jedině tím, že se propojíte a budete spolupracovat na tom, co by mu vyhovovalo, aby pak i sám byl schopen s vámi komunikovat.  Jedině tak se můžete někam posouvat. Někdy má tedy význam nejdřív se zaměřit na vašeho manžela, který s vámi nechce komunikovat. Splnit mu to, co by potřeboval, a pak teprve můžete dostat to, co chcete vy. 

Když je za tím, že s vámi manžel nekomunikuje, výchova, jděte za odborníkem

V případě pasivní agrese situaci bohužel často nemůžete vyřešit sami. Je potřeba, abyste s manželem, který s vámi nechce komunikovat, šli do poradny, za odborníkem. Je to proto, že pasivní agrese je většinou propojená s tím, co se u člověka dělo v dětství. A proto opravdu nebudete schopni situaci řešit sami.  Je potřeba třetí neutrální osoba, někdo, kdo tomu rozumí, aby s vámi oběma, respektive s manželem, pracoval na hlubších úrovních jeho mysli, na tom, co se v něm děje. 

Samozřejmě se i sami můžete pokusit mluvit o tom, koho mu v debatách připomínáte. Nicméně tyto věci jsou často tak hluboké a zastrčené někam v mysli člověka, který jimi trpí, že dotyčný není schopen si je vybavit.  Není schopný sám s nimi pracovat a potřebuje odbornou pomoc.

Nemluví s vámi, protože je nespokojený a má deprese? Pošlete ho do poradny

U poslední varianty, ve které je manžel nespokojený se svým životem a rezignoval, je opět důležité bavit se o tom, co se v něm odehrává. Nemá smysl, jak se to bohužel často děje, na muže tlačit. Nutit ho, aby se s vámi bavil, útočit, vyčítat, křivdit, vyhrožovat…, ale naopak se zajímat o jeho svět. 

Je užitečné zkusit ho přimět k tomu, aby vyhledal odbornou pomoc. Protože pokud je váš muž bez motivace a pokud má deprese, pak se z toho nedokáže dostat sám. Potřebuje samozřejmě  odbornou pomoc. Pro většinu mužů bohužel požádat o pomoc znamená přiznat, že nejsme dostatečně „potentní“. Je to přiznání, že  si neumíme poradit sami, takže někdy je třeba překonat i tyto názory.  Snažit se muži dodat odvahu a ujistit ho o tom, že spíše stoupne ve vašich očích tím, že někoho požádá o pomoc,. než když budete stále v tomto marastu, kdy s vámi nemluví, protože je na tom špatně psychicky, uzavírá se do sebe a nemá na to energii.

Samozřejmě se můžete pokusit vytáhnout ho z toho sama, dát mu svoji energii, nicméně často ani toto nepomůže nebo si na to manžel může zvyknout. Pak to od vás může vyžadovat neustále a bez energie budete pro změnu vy a nikam to nepovede.

Manžel s vámi nekomunikuje a vy nevíte, co s tím dělat? Nejste si jistá, jaká z příčin za jeho chováním stojí a tápete, jak mu i vašemu vztahu pomoci? Neváhejte se na mě obrátit a vyberte si některou z konzultací, které nabízím. Rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába