Tento článek může posloužit jako návod v době po návratu manžela od milenky, jak mužům, tak i ženám. Dočtete se podrobněji, co muž prožívá v tomto období, a jak se k němu nejlépe chovat. Berte to jako návod, jak v této době po návratu máte postupovat a čeho se máte vyvarovat.

V první řadě musíte být smířená s tím, že manžel se k vám po návratu od milenky nejspíše nebude schopen okamžitě citově připoutat. V mysli vašeho manžela probíhá proces, kdy úplné odpoutání od milenky probíhá ve dvou fázích. První fáze je fyzické odpoutání. Tedy že odejde od milenky a vrátí se k vám. Druhá fáze spočívá v psychickém odpoutání se, kdy se od milenky musí odtrhnout i citově. Teprve v momentě, kdy pomyslně svou milenku uvnitř sebe zničí, se k vám může opět citově začít vracet.

Po návratu od milenky se k vám manžel nemusí ihned citově poutat

Pokud je váš manžel schopen se k vám okamžitě po návratu od milenky citově vrátit, je to ukazatel, že milenku nejspíše nemiloval. Nebyl na ni tedy ani citově navázán. Nebo svou citovou angažovanost vůči milence v sobě popírá. Popírání ovšem škodí procesu, v rámci kterého se k sobě máte vrátit. Manžel  vůči vám pravděpodobně není transparentní. To může způsobit, že vy na manžela začnete tlačit.  Budete se domnívat, že je vše v pořádku. On se od vás ale bude odtahovat, protože na navázání citů nebude připraven. 

Za druhé to může znamenat, že se dopouštíte stejných chyb, jako před nevěrou manžela. Pravděpodobně jste spolu nebyli schopni řešit, co se ve vašem manželovi děje a co ho trápí. Proto je klíčové, abyste návrat manžela od milenky nebrali jako definitivní vyřešení problému. Návratem manžela naopak vše začíná. Je důležité, abyste vedli upřímné rozhovory, kdy vám manžel transparentně popíše, co se v jeho psychice děje. Nejde o to, aby vám vyprávěl, co s milenkou zažil. Naopak, o tom byste mluvit neměli. Měl by vám vysvětlit, jak na tom teď je a čeho je teď vůči vám schopen.

Smyslem těchto rozhovorů je se vyvarovat případného manželova se uzavírání do sebe. Není dobré, aby ve vás viděl někoho, komu se nemůže svěřit. Pokud by vám nevěřil, vycítila byste ihned, že si od vás drží odstup a je otázkou, jak byste si to vysvětlovala. Nejspíše byste si myslela, že vás manžel po návratu od milenky už nemá rád, že je stále zamilovaný do milenky. Dále by vás napadalo, že se vrátil třeba jen kvůli dětem nebo majetku. Sama byste se od něj začala odtahovat a nebo na něj nepříjemně tlačit. To by vedlo k jeho dalšímu odtahování a uzavírání se do sebe.

Po návratu manžela od milenky pracujte na vašem vztahu

Další věcí je, pokud od vás odešel manžel kvůli své nespokojenosti v manželství, nejspíše to znamená, že má strach. Obává se věcí, které mu nevyhovovaly, že se po jeho návratu k vám opět budou objevovat. Z toho důvodu je důležité, abyste začali řešit, jak váš vztah posunout a zlepšit. Čím větší bude mít váš manžel naději a víru, že se posunete, že bude ve vztahu spokojený, o to méně se od vás bude odtahovat. A tím dříve se vše může vrátit do stavu, který vám oběma bude vyhovovat.

Musíte se zabývat příčinami, proč jste se do krize dostali a váš manžel odešel k milence. Za prvé se tím budete s manželem spojovat v tým, neboť budete společně něco řešit a snažit se dát váš vztah do pořádku. Za druhé tím budete uklidňovat manžela, že příčiny jeho odchodu se v lepším případě už nebudou opakovat a on nebude litovat svého návratu k vám od milenky.

Určitě vám doporučuji, abyste se začali společně učit základům komunikace, které najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Dále je nutné se začít učit pracovat s potřebami ve vztahu a mezi partnery. Podrobný návod najdete v článku Partnerská dohoda. V některých případech je také nutné se zabývat novou partnerskou dohodou. To znamená, že manžel mohl odejít k milence proto, že už mu celkově váš vztah nevyhovoval. Například už mu nevyhovovalo to, proč jste se seznámili a byli spolu. 

Po návratu manžela od milenky nastavte i nové dohody

V takovém případě je nutné se s manželem po jeho návratu od milenky opakovaně a trpělivě bavit o nové dohodě. Dohoda se může týkat třeba vašich společných aktivit. Manžel chce začít žít aktivně a chce začít jezdit na výlety a sportovat. Manželce doteď vyhovovalo být s ním doma, na zahrádce a scházet se s nejbližšími sousedy. Nicméně manželka jen tak jednoduše na tuto dohodu nebude schopná přistoupit, protože se cítí bezpečně v domácím prostředí a mezi lidmi, které zná. Naše hlavní dohoda se totiž vždy týká hlubokého pocitu bezpečí, jistoty a sebehodnoty.

Po návratu manžela od milenky je důležitá trpělivost vás obou. Je důležité, abyste si vzájemně opravdu dali co nejvíce informací. Tím zabráníte zbytečným dedukcím, vzájemným útokům a zraňování se. To by manžela jen přesvědčovalo, že udělal chybu s návratem k vám a určitě by se do sebe uzavíral. 

Má smysl po návratu manžela od milenky se dohodnout třeba na 3 měsíčním období, kdy si stanovíte pravidla, která budou zaměřená na to, abyste si mohli dát vzájemně čas. Abyste se nedostávali do situací, které vás od sebe budou jen oddalovat. Důležité je si uvědomit, že fyzický návrat vašeho manžela k vám není  citovým návratem.

Nejste-li si stále jisti, jak se vzájemně chovat a řešit vaše problémy po návratu manžela od milenky, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába