Jak rozlišovat mezi sobectvím zdravým a nezdravým a podle jakých parametrů můžete poznat, že váš partner je nezdravě sobecký, se dočtete v následujícím článku.
Sobecký by měl být každý, v rozumné míře
Na úvod je třeba říci, že v každém z nás by měla být zdravá míra sobectví, tedy egoismu. Bez toho, abychom si uměli sami za sebe uvědomit, co nám dělá dobře, co potřebujeme a kde jsou naše psychické hranice. Nemůžeme vymezit prostor, v němž se cítíme dobře. Jednoduchá a obecná pomůcka k tomu, jak rozeznávat mezi zdravým a nezdravým sobectvím, je to, zda umíme myslet na sebe, ale i na svůj protějšek. Umíme být někdy „já“, ale někdy také „my“, což znamená, že nás zajímá, co potřebuje náš partner a náš vztah.
Je důležité vědět a uvědomovat si to mimo jiné proto, že nezdravé sobectví se vyznačuje často také tím, že vám partner vnucuje, že kdykoliv myslíte sami na sebe, jste sobečtí. Tím už se ale dostáváme k tomu, jak je možné rozpoznat, že partner je skutečný sobec.
Nezajímá ho „my“ a neumí dělat kompromisy? Máte co do činění se sobcem
Sobecký partner neinvestuje do „my“. Takového člověka nezajímá, co chcete a jaké jsou vaše potřeby, zajímají ho jen potřeby vlastní. Sobec nerad dělá kompromisy, někteří lidé jich dokonce nejsou vůbec schopní. Sobecký partner má vždy pravdu. Tedy alespoň si to myslí a bude se vás o tom snažit velmi silně přesvědčit: bude se za svou pravdu bít a jen v minimu situací bude ochoten ustoupit. Jak už jsme si řekli, sobeckému partnerovi záleží jen na jeho vlastních potřebách. Ty si dokáže uvědomit, ty vaše ale ne: některé sobce ani nenapadne, aby se vašimi potřebami zabývali.
Sobec za vás může dokončovat věty, vždy totiž ví, co chcete a co potřebujete. To znamená, že s vámi manipuluje. Snaží se vám vnutit, že je to on, kdo nejlépe zná vaše vlastní potřeby, respektive že to s vámi myslí dobře a jde mu jen o vaše dobro. A vy to nevidíte: za prvé nevíte, co je dobře, za druhé partnera neumíte ocenit za to, jak je úžasný, jak na vás myslí a jak pro vás chce to nejlepší.
K sobeckému partnerovi patří to, že vás za nic nepochválí. Naopak vám svoji pozornost věnuje skrze kritiku, která svým množstvím jednoznačně převyšuje jakákoliv pozitiva nebo pochvaly. Pro sobeckého partnera je jen máloco z vaší strany správně, pro některé sobce dokonce není dobře nic, co uděláte. Oni by to totiž zvládli lépe, rychleji, chytřeji, levněji…
Sobecký partner? Nezajímají ho emoce a má vždy pravdu
Sobce poznáte také tak, že se nezajímá o vaše pocity, emoce, není mu to vlastní. Často se naopak zaštiťuje rozumem a logikou. Sobečtí partneři jsou mnohdy velmi sečtělí, vzdělaní lidé a umí vést komunikaci a argumentaci, aniž by se tomu učili. Proto je těžké vyhrát s nimi jakoukoliv diskuzi. Neberte si to ale osobně. Protože pokud někdo vidí svět tak jako sobec, většinou jako černý nebo bílý, z logiky věci přistupuje k diskuzi tak, že existuje jen jedna verze pravdy, a to je ta jeho. Proto to, co říkáte vy, musí být zákonitě lež.
Toto jsou nejdůležitější parametry, podle kterých můžete poznat sobeckého člověka. Abyste ale mohli s jistotou říci, že je sobecký, měl by těchto parametrů váš partner splňovat několik. Pozor ale: za nezdravou sobeckost určitě nelze považovat například situace, kdy je partner jednou za čas unavený, ve velkém stresu, má problémy v práci… a prochází krátkým obdobím, v němž se ho týká i několik z těchto bodů. Skutečně sobecký člověk se totiž chová víceméně konstantně, dlouhodobě a naplňuje mnohé, respektive všechny charakteristiky, jež jsme si uvedli.
V článku se nebudeme přímo zabývat tím, zda se se sobcem dá nebo nedá komunikovat, nebudeme se pouštět do detailů. Zmíníme se ale o tom, že sobec si většinou to, jak se chová, vůbec neuvědomuje. A to proto, že jeho sobectví často vychází z modelu, ve kterém žil a vyrůstal v rodině. Zároveň je to i další parametr, podle kterého ho můžete identifikovat: sobecký partner bude mít pravděpodobně otce, matku nebo někoho jiného, kdo komunikuje velmi podobně jako on. Sobec má to, jak se k vám chová a jedná s vámi, vnitřně nastaveno. Není si tedy často vůbec vědom toho, že je na jeho chování něco špatně. A i proto se tyto věci řeší velmi složitě.
Bojí se být ovládán a sám manipuluje, proto se s ním špatně žije
Můžete si být jistí tím, že pokud někdo splňuje výše uvedené parametry a chová se tak, že je chytrý, sebevědomý a že mu na vás záleží, je to často jen maska, která má zakrýt to, jak je ve skutečnosti hluboko v sobě nejistý. Sobecký člověk si sám sebe neváží. I když si může myslet, že ano, nebo o tom přesvědčovat vás, není to pravda.
Sobecký člověk je ve skutečnosti velmi slabý, silně o sobě pochybuje a má velký strach z toho, že by se mohlo na to, že není dokonalý, přijít. Obává se, že by ho druzí mohli ovládat a že by s ním mohli manipulovat tak, jak to on dělá s nimi.
Nepřekvapí, že sobecký člověk je někdo, s kým se už po velmi krátké době můžete cítit velmi špatně. A to mimo jiné proto, že vám kromě výše zmíněného bude pravděpodobně vnucovat, že sobci jste vy. Proto o sobě můžete začít pochybovat a věřit tomu (a se sobcem je to skutečně obvyklé), že je chyba skutečně ve vás. Pokud jste si ale dříve jako sobci nepřipadali nebo vás o tom zatím nikdo dlouhodobě nepřesvědčoval, můžete i takto poznat, že proti sobě máte sobeckého partnera.
Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí tím, jestli je váš partner sobec a jak to poznat, nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.
autor článku: Karel Chába
Související články: Komunikace se sobcem
Dobrý den,
mám problém. Pracuji, studuji a chci si zvýšit kvalifikaci a partnerovi to vadí, protože když je zkouškové, nemám na něj čas a moc často nevařím. Zato dostatek jídla je u nás pořád, někdy mu přinesu jídlo z práce, má možnost si uvařit. Je to období krátkodobé, jinak s partnerem trávím plno času, neustále s ním chodím za kulturou, do restaurací, podnikáme výlety, pobyty, ale jakmile mám zkouškové, potřebuji hodně času na studium a najednou mi začne dělat zle, přestane se mnou spát, vyčítá mi, jak na něj kašlu apod. Sám si našel práci daleko od domova, kdy nebude doma často několik dní, a dal mi beze slov na starost svoje zvíře. Jsem sobecká já nebo partner? Děkuji za posouzení.
Dobrý den, nemohu jen z vašich řádků hodnotit, kdo z vás je sobecký. Domnívám se, že za tématem, které zde popisujete, bude něco hlubšího. Je pravděpodobné, že partner se cítí ohrožený a že to projevuje tak, že si myslíte, že mluví o vaření a o tom, že na něj nemáte čas. Mám na mysli to, že se může bát, že budete silnější a samostatnější. Čím více se v životě posouváte, tím více se může bát, že pro vás nebude dost dobrý, že ho nebudete potřebovat atd. Nemusí si to uvědomovat, ale také může, nicméně nechce vám odkrýt karty. Přikládám odkaz, pod kterým najdete článek, kde o tom píši více: https://www.partnerske-vztahy.eu/jak-opravit-nefunkcni-vztah/.