Často za mnou chodí klientky s tím, že jim manžel říká:
“Potřebuju změnu. Už si s tebou budoucnost neplánuju. Chci něco nového, jiného. Doteď jsem si nic neužil. Jen jsem se pro tebe a pro rodinu obětoval. Vydělával jsem peníze a myslel jsem jen na vás. Nevím, co chci. Nevím, jak to mám řešit.”

Je vám to povědomé? Taky jste se už s podobnými větami setkaly? Většinou je pronáší muži mezi 40 a 50 lety, na které padla krize středního věku. Tyto případy jsou často stejné v tom, že jejich děti jsou již pryč nebo jsou v pubertě a pomalu se osamostatňují. Obvykle to bývá mezi 15. a 22. rokem vztahu.

Proč se muži tak často v tomto věku dostávají do krize? Proč si často touto dobou najdou mladší milenku?

Muži jsou naprogramovaní tak, aby si stanovovali cíle, aby neustále za něčím šli. Aby měli vizi, čeho chtějí dosáhnout. Aby neustále něco dobývali, neustále se v něčem zlepšovali.

V tomto věku si začínají silně uvědomovat, že jsou na vrcholu sil a že jim síly brzy začnou ubývat a kila přibývat. Ve své rodině mají pocit, že jsou tam jen od toho, aby ji materiálně zabezpečovali. Nemají žádnou radost ze života.

Muži od přírody potřebují být chváleni, obdivováni. Potřebují vědět, že jsou pro rodinu důležití, že se bez nich žena ani rodina neobejdou. Bohužel ale po této době manželství jim to již od jejich ženy zevšední nebo jim ona dle jejich subjektivního vnímání tyto věci vůbec nedává.

Dalším důvodem je, že muži mají pocit, že v životě nedosáhli většinu věci, které chtěli, a začínají padat do depresí či beznaděje. Mají pocit, že by to měli řešit. Nebo naopak dosáhli již kde čeho a mají pocit, že už nemají další cíl. Případně cítí, že se jen za něčím honí a jejich život je prázdný.

Nevědí si rady, nevědí co se životem, nemají motivaci, upadají do depresí. Na scénu přichází nevěra. Často potkají mladší ženu, která jim dá impulz, která je obdivuje, rozumí jim, povídá si s nimi a povzbuzuje je. I fyzická přitažlivost je silnější, žena je neokoukaná sex je nový a vášnivý.

Muži pak často padají do situací, kdy je krize středního věku spojena s nevěrou, a nejsou schopni to řešit tak, aby to co nejméně bolelo všechny zúčastněné. Zůstávají mezi milenkou a manželkou. Své ženě pak říkají věty podobné těm na začátku článku a nejsou schopni to vyřešit.

Velkou chybou těchto mužů je, že se často rozhodují, zda zůstanou s milenkou či manželkou.

Další chybou je,že jim žena tuto situaci trpí. Neměla by vyvíjet tlak v podobě vydírání či různých ultimát. Ale také si to nesmí nechat líbit. Tím se na tom problému sama podílí.

Chybou je také to, že muži často stagnují, zůstávají na místě, prostě to neřeší, protože nevědí jak. Většina mužů si chce poradit sama. Muži nežádají někoho dalšího o pomoc. Mají pocit, že to pošramotí jejich mužství. Myslí si, že když oni sami neví, jak to vyřešit, tak jim stejně nikdo jiný nepomůže.

Ideální je, když muž v této situaci navštíví někoho, kdo mu bude schopen pomoci. Protože člověk, který se nevyzná ve své psychice, si jen těžko může pomoci sám. Muži by se měli zaobírat sami sebou, měli by se zamyslet, co je trápí. Nalézt pravou příčinu jejich krize, objevit pravý motiv. Chybou je představa, že muži pomůže někdo jiný nebo něco jiného. Milenka jeho problémy nevyřeší. Musí najít a odstranit pravou příčinu problému.

Ženy v této situaci by na svého muže neměly tlačit. Neměly by ani dávat různá ultimáta. Měly by ale dát jasně najevo, že mu to dlouhodobě nebudou trpět. Sice mají pochopení, že mu teď není dobře a že potřebuje čas, ale neměly by mu trpět nekonečný příběh planých slibů.

Dohodněte se svým mužem, jak dlouho bude potřebovat na vyřešení této krize. Chtějte po něm, aby vám jasně řekl konkrétní kroky, které udělá a které povedou k vyřešení. Nespokojte se jen s tím, že vám slíbí, že to nějak vyřeší. Konkrétní jasné postupy vám dávají mnohem větší šanci, že se krize úspěšně vyřeší.

Pokud ani to nepomůže, ještě to neznamená, že je vašemu manželství konec. Kontaktujte manželského poradce a domluvte si konzultaci. Odborník vám vysvětli, proč se váš muž chová tak, jak se chová. Vysvětlí vám, co byste měla udělat a jak s ním komunikovat, aby se vám společně podařilo jeho krizi středního věku překonat.

autor článku: Karel Chába