Mám přítele, ale jsem zamilovaná do kolegy

Přestože máte vztah, přítele máte ráda, stejně se může stát, že najednou začnete pociťovat přitažlivost k jinému člověku ze svého okolí. Proč se vám to děje a co s tím?

Katka má již 2 roky přítele. Říká, že on je zřejmě ten pravý. Měli během těchto dvou let sice nějaké krize, kdy,  jak sama říká, se především partner rozhodoval, jestli s ní chce být. Vše ale nakonec ustáli. Nyní v období harmonie a relativního klidu se ale stalo něco, co Katku rozhodilo a překvapilo, a neví jak s tím naložit. Zjistila, že jí stále více přitahuje kolega z práce. Má pocit, že na něj musí stále více a více myslet.

V práci pak jasně cítí v jeho přítomnosti tu energii zamilovanosti, kterou se ovšem samozřejmě snaží před kolegou i ostatními ukrývat. Trápí jí obava, že to, co cítí, se třeba promítne do jejího vztahu s přítelem a případně ho i naruší. Katka neví proč, když má uspokojivý vztah, se vlastně zamilovala do kolegy, a především nechce, aby to mělo negativní vliv na její vztah. Jenže teď vlastně neví, co má dělat.

Proč, přestože jste ve vztahu, se zamilujete jinde?

V dnešní době mnoho lidí tráví v práci většinu dne. Bývají tak třeba 8 i více hodin ve společnosti kolegů. Mnohdy se při trávení tolika času společně lidé na pracovišti značně sblíží. Začnou si hodně povídat. Nejdříve o obecných věcech, později více o věcech osobních, a nakonec se i začnou navzájem svěřovat s tím, co by nikomu jinému neřekli. Pracoviště také nabízí nevyčerpatelnou škálu společných témat, které můžete jako kolegové donekonečna probírat.

Je pak docela možné, že se začne kolega či kolegyně na pracovišti stávat pocitově bližším člověkem, než partner doma. S tím už totiž bohužel mnohdy netrávíte tolik času, navíc se svým protějškem musíte řešit i nepříjemné věci a starosti všedního dne. Aby se vám zdál přitažlivější kolega či kolegyně v práci, samozřejmě nahrává i určitý efekt novosti. Doma naopak pak musíte čelit určitému stereotypu a také určité „okoukanosti“ partnera.

Je pak zcela jasné, komu taková erotická fascinace hraje do karet. Snadno pak můžete podlehnout pocitu, že kolega v práci by byl to pravé pro vás, naproti tomu na partnerovi doma začnete vidět jen negativa. Bohužel s největší pravděpodobností, pokud by se váš kolega stal vaším partnerem, situace by se zřejmě po nějaké době opakovala a řešili byste stejný problém.

Dalším důvod, že se vám začne zdát značně přitažlivý kolega v práci, je ukryt především ve vás. Tady je dobré si uvědomit, co se ve vás vlastně děje a proč. Velmi důležité, ale vůbec ne jednoduché, je upřímně na povrch vytáhnout třeba to, co vám ve vztahu chybí, a čím se necítíte nasycena. To vše ovlivňuje váš vztah k vašemu partnerovi. Vliv na to můžou mít pozůstatky minulých konfliktů i krizí, samozřejmě i zranění, které při delším vztahu zákonitě mezi partnery přicházejí.

Takové krize ve vás mohly zanechat nějaké zcela jistě i negativní pocity směrem k vašemu partnerovi. Možná podvědomě v něm necítíte jistotu, kterou potřebujete. Možná se bojíte, že zůstanete sama a třeba se chcete od svého partnera jen podvědomě odpoutat. To vše může hrát roli v tom, proč se vám zdá váš kolega, tak přitažlivý. Váš kolega může mít vlastnosti, které vy sama nebo váš partner nemáte, a právě ty vás mohou tak přitahovat, protože máte pocit, že mohou nějak uspokojit a naplnit něco, co vám v životě chybí.

Nemusíte si ani uvědomovat, že si stavíte určité obranné mechanismy, pomyslnou citovou hradbu, která má zabránit, aby vám například přítel znovu ublížil. V tomto případě je objekt zájmu, tedy kolega, pouze zástupným problémem a je důležité řešit především vztah a také to, jak si sama dokážete naplnit svůj život. Důležité je, jestli máte zájmy, koníčky, nakolik se cítíte sama se sebou spokojená a nesytíte svůj život pouze vztahem.

Zamilovanost do kolegy je pouze důsledkem toho, že ve vztahu zřejmě není vše tak, jak by mělo být, ale že zde zůstalo mnoho nevyřešeného. Důležité je rozkrýt, co je pod povrchem zdánlivě pohodového vztahu a s tím začít pracovat. To mnohdy nebývá úplně jednoduché, protože není ani snadné si mnohdy ani přiznat své vlastní pocity a strachy, které ukrýváme hluboko v sobě.

S energií, kterou ve vás probouzí kolega, je dobré nepotlačovat, ale využít jí k zlepšení svého vztahu. Neobviňovat se, ale uvědomit si, že jste člověk, který něco cítí a nemůže tak být imunní k tomu, aby byl přitahován i k jiným lidem, než je partner. Své pocity ale můžete regulovat a využít k tomu, abyste naplnila především sebe, a také díky nim posunula svůj vztah na vyšší úroveň.

Pokud se nacházíte v podobné situaci, se kterou si nevíte sami rady, neváhejte kontaktovat partnerského poradce v sekci konzultace, který vám rád pomůže.

autor článku: Svatava K., studentka kurzu partnerských vztahů

 

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů