Proč je váš partner nekomunikativní a jak se můžete pokusit mu pomoci? To se dozvíte v následujícím článku.

Proč je partner nekomunikativní

Na úvod bychom si měli jednoduše vysvětlit, proč někdo mluví, je komunikativní, otevřený, nemá problém se více odhalit. A naopak proč je někdo do sebe velmi uzavřený a celkově nekomunikativní. Ve většině případů to, že je váš partner nekomunikativní, není způsobeno tím, že by se prostě jednoho dne rozhodl, že nebude mluvit. Buď jste si partnera jako někoho, kdo moc nekomunikuje a nesvěřuje se, už našli, anebo se někým, kdo s vámi nechce komunikovat, stal až v průběhu vašeho vztahu, protože k tomu měl v sobě předpoklady. 

Nekomunikativní lidé cítí hluboko v sobě nejistotu. Jsou to často lidé, kteří více či méně pochybují o své vlastní hodnotě. Mnohdy mívají různé problémy se strachy, úzkostmi, depresemi, protože se ve svém životě necítí bezpečně. Mohou je rozrušovat situace, které většinu lidé nerozrušují a neuvádí je do stresu. Mohou se bát lidí, které jiní jako ohrožující nevidí.

Často je důvodem jejich obav už samotná komunikace nebo interakce s druhými. Bojí se toho, že by se mohli dostat do situace, ve které se s někým pohádají. Mají strach, že by to neunesli nebo že by druhému nějak ublížili, samozřejmě hlavně verbálně.

Když shrneme to, co jsme si řekli, je nutné si uvědomit, že ve většině případů mlčení nebo nekomunikativnost vašeho partnera pro něj není jen nějakou jednoduchou a přechodnou epizodou. Většinou je na vině opravdu hlubší nastavení člověka. A podle toho k celé věci musíte také přistupovat. 

Nekomunikuje s vámi? (Možná) je to i vaše vina 

Protože vztah je vždy o dvou lidech a dva lidé se – zvlášť v blízkém vztahu – ovlivňují, pojďme si říct, jak se teoreticky můžete na nekomunikativnosti svého partnera podílet. Už jsme zmiňovali, že nekomunikativním se člověk může v nějaké míře stát až v průběhu vztahu (i když základní nastavení, nejistota mají kořeny jistě už před ním). 

Dobře se nad sebou zamyslete a snažte si uvědomit, zda jste před tím, než se do sebe partner uzavřel, například opakovaně nedělali to, že jste na jeho prosby něco řešit a diskutovat reagovali negativně. Třeba jste svému partnerovi něco vymlouvali: on vám řekl, že se nějak cítí, že něco nějak vidí, ale vy jste to začali popírat. Říkat, že to tak nevidíte, že to tak není.

Někdy k tomu může docházet dokonce i tehdy, když to myslíte dobře, když ho chcete podpořit. Pak mu třeba říkáte, že si ho za něco vážíte, že to vůbec nevidíte tak negativně. Bohužel i to může brát partner jako nepochopení a důkaz toho, že nemá smysl se vám s čímkoli svěřovat.

Podoby toho, proč se partner uzavřel, protože mohl subjektivně vnímat vaše reakce negativně, jsou přirozeně různé. Vždy má ale smysl se nad nimi zamyslet, protože tím samozřejmě můžete pomoct situaci odblokovat. Pokud si myslíte, že jste nějaké chyby udělali, má také smysl partnerovi říci, že si je uvědomujete a že byste byli rádi, kdybyste na nich společně mohli pracovat.

Když partner nekomunikuje, řešte to vždy jako tým

Jak se můžete posunout, když máte nekomunikativního partnera? První základní předpoklad je, abyste se o to nepokoušeli sami. I když to, že partnera zkusíte nějakým způsobem rozmluvit, na první pohled může vypadat lákavě. Pokud ho k tomu nepřizvete, neposunete se a on se do sebe ještě více uzavře. Nezkoušejte tedy žádné triky, nové komunikační metody, které jste dosud nepoužívali, aniž byste to s partnerem nejdřív prodiskutovali.

Jakmile jste tým, mělo by být smyslem nezaměřovat se na začátku na obsah, tedy to, co vás nebo partnera trápí, ale nechce o tom mluvit, ale na princip a na to, jak spolu hovořit, aby se partner necítil tolik v ohrožení. 

Diskutujte, ale nedělejte závěry, rozproudíte komunikaci

Jedna z často velmi funkčních možností je to, že se dohodnete, že když otevřete nějaké téma, budete o něm pomyslně jen diskutovat.  Budete se jako tým snažit rozebrat vše, co vás k věci napadne, ale za předpokladu (a to je klíčové!), že se na začátku vzájemně ujistíte, že tato diskuze nemá vést k žádnému závěru. Je to proto, že lidé, kteří jsou nekomunikativní, se často bojí, že z diskuze něco vzejde.  Že se k něčemu budou muset zavázat, že vytvoříte dohodu a dojdete k závěrům. To je samozřejmě většinou velmi stresuje. 

Proto se domluvte na tom, že o tématu budete jen diskutovat. Smyslem je, abyste vzájemně našli jistotu, že se jeden druhému můžete více svěřit a nebudete za to napadáni. To ale také znamená, že když vám partner něco řekne, nebudete mu to vymlouvat, abyste ho znejišťovali, nebudete svůj protějšek dehonestovat. Říkat mu, že něco vidí špatně, že je hloupý a že vy to vidíte lépe.

Cílem je jen volně diskutovat, nebrat si diskuzi osobně a nebrat to, jak se vyjadřuje, jak to vidí váš protějšek jako něco, čím se snaží vám ublížit. To přirozeně nemusí být vždy jednoduché ustát. Ale tím, že si více uvěříte, že vybudujete větší důvěru, můžete nekomunikaci vašeho partnera účinně rozbít. Teprve až budete schopni volně diskutovat, můžete se začít bavit o tom, co s danou věcí dělat.

Dodržujte vždy pravidlo, že nebudete mluvit o druhém, o tom, co dělá a co nedělá, ale jen sami o sobě a o svém světě. I když vám to nemusí hned jít, snažte se na protějšek za to, že se o vás bude vyjadřovat, neutrhovat a nevymezovat se vůči němu. Více nejdete v článku Naslouchání ve vztahu. 

Partner je stále nekomunikativní? Vyhledejte odbornou pomoc 

Začít spolu mluvit a nekomunikativnost partnera prolomit není snadné a nemusí se vám to podařit. V tom případě bych vám doporučoval, abyste vyhledali odbornou pomoc. Protože právě páry, kde je jeden z partnerů nekomunikativní, se často nemají šanci posunout bez toho, aby do procesu vstoupil někdo třetí a neutrální. Partner se může po minulých zkušenostech nebo po zkušenostech z jiných vztahů natolik bát, že nedokáže svou vnitřní úzkost překonat a nebude schopný se vám více otevřít a lépe s vámi komunikovat. 

Máte-li tedy pocit, že vaše snaha domluvit se s partnerem na jiné formě komunikace, než je ta, kterou jste používali doteď, přichází vniveč, netlačte na něho, ještě více by se do sebe uzavíral. V tomto případě vyhledejte odbornou pomoc.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, co s nekomunikativním partnerem? Nezoufejte a obraťte se na mě, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába