Pokud se nacházíte v situaci, kdy vaše manželka odešla i s dětmi a vy přemýšlíte, jaké máte možnosti a jak situaci v lepším případě napravit, dozvíte se v článku, jak na to a jestli vůbec ještě máte nějaké šance.

Odešla i s dětmi? Pak k tomu má důvod

V případě, že od vás vaše manželka odešla i s dětmi, pak se s největší pravděpodobností dá předpokládat, že minimálně z jejího úhlu pohledu se ve vašem vztahu děje něco velmi závažného.

Ze zkušeností  s klienty plyne, že když už se žena odhodlá odejít s dětmi od manžela, je to v situaci, kdy je podle sebe zahnána do kouta. Má pocit, že zkusila už všechno, co mohla. Vydala veškerou energii, kterou vydat mohla, na to, aby manželství zachránila. Mnoho žen v takové situaci říká, že kdyby neměly s manželem děti, odešly by už dávno. Kvůli dětem se ale za každou cenu snažily manželství zachránit, bohužel to ale nejde.

Co se týče příčin, jde nejčastěji o opakovanou nebo dlouhodobou nevěru partnera, který není schopen se situací nic dělat.  Často ale také o problém s penězi nebo celkovou nespokojenost s chováním manžela, jenž není ochoten přistoupit na nutné změny. V některých případech – a bohužel jich není málo – hrají roli i alkohol, drogy, automaty a někdy i fyzické násilí. Obecně je většina případů takových, kdy jde o vážné věci a kdy se většina žen pravděpodobně snažila do poslední chvíle situaci zachránit a řešit. 

Když odešla s dětmi, plané řeči nepomůžou 

Je potřeba uvědomit si, že pokud manželka odešla s dětmi, je situace vážná. A tak proto, pokud ji chcete zkusit získat zase zpět, musíte si přiznat, že na situaci máte svůj podíl.  Dá se předpokládat, že když už se žena odhodlala odejít i s dětmi, bude váš podíl bohužel velmi zásadní. 

V tom případě nemá cenu jenom vypouštět planá slova z úst. Domlouvat jí, aby se vrátila, aby ukončila vaše odloučení, protože ona si je velmi dobře vědomá toho, proč odešla.  A to, že došlo ke změně, vám jen tak neuvěří.

I když se samozřejmě může jednat i o to, že žena odešla s dětmi po relativně spokojeném vztahu, a to třeba proto, že někoho potkala a bláznivě se do něj zamilovala. I to se stává, nechci nikomu křivdit, ale pokud jde skutečně o zamilovanost vaší ženy, tak vám nezbývá nic jiného než počkat, aby se odmilovala. Poté, co jí spadnou růžové brýle a znovu jasně uvidí realitu, zjistíte, zda se k vám chce vrátit, nebo si bude trvat na tom, že už se nevrátí. V takové situaci je třeba být trpělivý a dát ženě prostor a čas.

Manželka odešla s dětmi, vy na sobě pracujte 

Když se ale vrátíme k situacím, kterých je bohužel více, kdy za ochod manželky s dětmi velkou měrou může manžel, nejlepším způsobem, jak dostat svoji ženu zpět, je rozhodně na ni netlačit a být trpělivý. To by ale mělo být zásadním způsobem provázáno s tím, že budete pracovat na problémech, které vás do situace dostaly. 

Pokud šlo o peníze, snažte se vyřešit problémy s penězi. Pokud byly na vině závislost nebo násilí, začněte chodit do terapie, psychoterapie. Pokud šlo o časté verbální napadání a agresi, vyhledejte s tímto problémem odborníka, abyste pochopil příčiny svého chování. I v případě, že se o odchod manželky zasloužily opakovaná nevěra nebo problémy s partnerským trojúhelníkem, je opět nejlepší řešit věc s odbornou pomocí. 

Čím si můžete být jistý, je, že než se rozhodla k tomu, že odejde s dětmi, nastudovala si vaše manželka spoustu článků. Možná si přečetla knihu nebo díky diskuzím na internetu načerpala informace. Odešla pak právě proto, že nevěřila tomu, že by se u vás něco mohlo změnit. To znamená, že vaše změna musí být opravdová a postavená na tom, že budete řešit příčiny toho, proč jste se do této situace dostali. 

Chcete-li, aby se vrátila, jděte do detailů

Pokud chcete své manželce dávat nějaké informace, pak by to neměly být informace typu už to bude jiné, už se tak nebudu chovat, už se to nestane. Měl byste jít opravdu do hloubky, do sebe, měl byste se pokusit svojí paní vysvětlit, proč by to teď mělo být jiné.

V případě, že jste měl například problém s tím, jak jste si jí (ne)vážil, jak jste se vůči ní stavěl a vyjadřoval, pak byste jí měl vysvětlit, že se například v terapii snažíte přijít na příčiny toho, proč se to dělo. Že to vychází z vaší nespokojenosti, neschopnosti zpracovávat svoji vlastní frustraci, z nenaplněných potřeb atd. Samozřejmě záleží na tom, jaký konkrétní problém máte. Zkuste jí ale popsat, jak situaci budete v terapii řešit a jak byste ji případně řešili spolu.

Opravdu nemá cenu – a spíš to ženy jen dráždí – jen říkat, že jste pochopil, co vše jste dělal špatně. Je třeba si uvědomit, že vaše žena má strach, bojí se, že se nezměníte, že jen slibujete. Musíte být pokorný k tomu, že bude potřebovat čas, klidně i měsíce, aby se z toho dostala a začala vám zase věřit. 

Situaci nepodceňujte, vyhledejte odborníka 

To, že žena odešla, zvláště pak s malými dětmi, je už většinou poslední možnost, kterou vidí. Doporučuji proto, dřív než se s ní začnete spojovat a něco jí slibovat, abyste oslovil poradce partnerských vztahů. Probral s ním svoji situaci a nechal si vysvětlit, co všechno by vás čekalo, pokud byste se měl nějak posouvat. 

Čím více totiž manželce dáte informací, které jsou založeny na realitě toho, že právě ve vás je příčina vaší situace, čím více jí dáte informací, jak s těmito příčinami budete pracovat, tím větší naděje je, že vám uvěří. Pokud i po tom, co od vás manželka odešla s dětmi, na ni budete pořád působit tak, že jste nic nepochopil, že pořád přemýšlíte stejným způsobem, že se stále stejně vyjadřujete, nebo dokonce budete pokračovat v chování, které jí vadilo, utvrdí ji to jen v tom, že její rozhodnutí bylo správné.

To, že si poté, co od vás manželka odešla i s dětmi, něco uvědomíte, začne vás to mrzet a chtěl byste to napravit, je samozřejmě první základní krok, ale jen to nestačí. Musíte být také schopen porozumět tomu, proč se ty věci děly a jak je ze svého života odstranit. Pokud jste měl například problém s tím, že jste se k manželce špatně choval, nestačí uvědomit si, že jste to dělal, ale je nutné pochopit příčiny toho, proč se to dělo. Taková věc nikdy není sama sebou, má své příčiny, se kterými je třeba pracovat.

Odešla od vás manželka i s dětmi, vy byste ji chtěl zpátky, ale ani po přečtení článku si nevíte rady? Nevěště hlavu a obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába