Mlčení ve vztahu je známkou, že si nemáte co říct. Po letech, které lidé tráví spolu, je bohužel v mnoha vztazích spousta ticha.

Pokud si zavzpomínáte na své první dny a týdny se svým partnerem, zjistíte, že jste téměř stále spolu o něčem hovořili. Zkuste si vzpomenout o čem jste mluvili, co jste partnerovi chtěli říct, co vše jste o něm chtěli vědět. Samozřejmě, že vždy to začíná takto pěkně, bohužel časem touha po sdílení a společně stráveném čase slábne. Nebývá ani výjimkou, že přestože je mnohdy váš partner ve společnosti zábavným společníkem, doma s vámi celý den téměř nepromluví.

Pokud si představíme všechny fáze vztahu, tak ticho přichází většinou ve fázi, kdy je náš vztah již rutinní. Partnera již dobře známe, v něčem jsme jej přijali, někde udělali kompromis, a na něco jsme rezignovali. Denní stereotyp pak mnohdy potlačuje výměnu názorů, změn a postojů. Když už partneři spolu mluví, tak pouze o instrumentálních složkách soužití, jako o každodenní organizaci dne, o práci, co kdo udělá, co děti atd.

Co nám říká mlčení v partnerství?

To, že spolu partneři téměř nehovoří, může mít několik důvodů:
• Každý si žije svým vlastním životem, partnerství plní tedy pouze určitou účelovou funkci.
• Partneři již rezignovali. Máme své vnitřní touhy, ale již nevěříme, že jsme schopni je v partnerství naplnit.
• Vnější cíle, jako např. kariéra, práce či hobby, jsou pro nás dočasně důležitější, než vztah.
• Mlčení jako známka pasívně agresívního chování. Partner viní z toho, že se cítí špatně, svůj protějšek a mlčením jej trestá.

Ženy většinou trpí mlčením v partnerství více než muži. Je to dáno tím, že mají silnější potřebu komunikace a pocitu blízkosti. Je to pak častěji právě žena, která si uvědomí, že ve vztahu něco postrádá, a také jako první pak začíná jednat. Mnohdy se snaží vysvětlovat partnerovi svá přání, a pokouší se s ním komunikovat. Chce třeba, aby s ní partner trávil více času, více s ní mluvil. Výsledkem ale také může být, že se partner cítí být pod tlakem, a stáhne se ještě více.

To vede nakonec ke zklamání u obou partnerů. Takové zklamání se pak ve vztahu mění často v hněv, sarkasmus nebo dokonce může u některých citlivých lidí být i jednou z příčin deprese. Samozřejmě má nekomunikace ve vztahu vliv i na další stránky partnerství, zmenšuje se, nebo se často dokonce zcela vytrácí, sexuální touha. Někdy se pak takto nespokojený partner snaží uspokojit svoji potřebu komunikace a blízkosti mimo partnerství.

Co dělat, aby mlčení nerozbilo váš vztah

Je nutné se dostat s partnerem znovu do kontaktu. To může být těžké, pokud jste již nějakou dobu pohlceni denní rutinou a stereotypem. Romantický víkend či večeře v restauraci, ale také i delší procházka, může být dobrou příležitostí k tomu, si popovídat. Promluvte si o svých i partnerových přáních. Nemějte ale příliš velká očekávání. Jestli mezi vámi komunikace již nějakou dobu vázne, nepůjde to změnit zřejmě za víkend.

Mlčení partnera, které je známkou pasívní agrese je mnohdy nelehkým oříškem k řešení. Tady je nutné především zjistit a pojmenovat skutečnou příčinu, která má za následek, že se partner takto chová. Protože si jej ovšem mnohdy sám neuvědomuje, či si jej není ochoten připustit, neobjedete se mnohdy bez pomoci odborníka.

Řekněte svému partnerovi jasně, co si přejete jinak, vyslechněte, co si přeje váš partner. Formulujte svá přání co nejjednodušeji, ale podrobně a konkrétně. Neobviňujte ani neútočte na partnera. Pokud požadujete změnu chování partnera podívejte se na článek Jak požádat milovaného o změnu návyku.

Zdůrazněte partnerovi, že ho milujete a chcete, aby váš vztah fungoval. Pokud se vám nedaří komunikaci obnovit, nezoufejte. Pokud jste na komunikaci nebyli už nějakou dobu zvyklí, musíte se této dovednosti znovu naučit. Pomoci vám může článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Co může pomoci, aby mlčení zmizelo z vašeho vztahu?

• Je-li to možné, pokuste se trávit s vaším partnerem čas alespoň jednou týdně tak, že nebudete koukat na televizi, nebude číst, nebudou vás rušit děti. Vyhraďte si čas, kdy budete pozornost upínat jen na sebe a na to, co vám chce partner říct.

• Pokud máte nějaké společné aktivity, je to dobře. Zkuste ale vyhledat i další aktivitu, která bude zábavná pro vás oba.

• Říkejte si častěji své pocity.

• Jednou za měsíc si vyhraďte večer jen pro sebe. Na tento večer pak střídavě (jednou vy, jednou partner) naplánujte něco, o čem si myslíte, že by se partnerovi mohlo líbit, čím jej hýčkat. Tímto způsobem si začnete opět spojovat partnera s pozitivními emocemi.

Pokud se vám přece jen nepodaří nastartovat ve vztahu komunikaci, přestože vám na vztahu záleží a máte pocit, že jste již vyčerpali všechny možnosti, věřte, že někdy je potřeba pomoci odborníka, který vás může nasměrovat na správnou cestu. V takovém případě mě neváhejte kontaktovat. Vybrat si z typu konzultace, která bude vhodná právě pro vás můžete zde.