Hádky před svatbou

Hádky v partnerství se můžou občas objevit u každého. Vše záleží na tom, jak každý z nás k hádkám přistupuje. Pro někoho je hádka kořením vztahu, dodává vztahu potřebnou jiskru. Pro jiného je to něco, na čem může vztah skončit. Hádky ho vysilují, berou mu čas a energii. Pokud se objeví hádky před svatbou, o to více to může být znepokojující.

Jak dlouho jste spolu?

Je důležité rozlišit, zda se jedná o hádky před svatbou, kdy vztah trvá 2 až 3 roky nebo 3 a více let. Proč? O tom si můžete přečíst v následujícím článku.

Pokud vztah trvá 2 až 3 roky a objevují se hádky před svatbou, je to s největší pravděpodobností o tom, že se až tolik dobře neznáme. Snažíme si vymezit vlastní prostor ve vztahu. Chceme, aby byly naplňovány naše potřeby v partnerství, atd.

Pokud jsme spolu již delší dobu, tj. 3 a více let ve vztahu a chceme vstoupit do manželství, protože si myslíme, že svatbou se věci změní, někam se posuneme, budeme se méně hádat, je to mylný názor. Hádky před svatbou, kdy vztah trvá více než 3 roky, ukazuje na to, že ve vztahu něco nefunguje. Není výjimka, kdy spolu partneři žijí 8 či 10 let a vezmou se s nadějí, že bude něco jinak. Po velmi krátké době se jejich manželství začne rozpadat a definitivně skončí.

Ať už se jedná o jakýkoliv případ, hádky před svatbou jsou dobrým znamením. Hádáme se z toho důvodu, že se chceme někam posunout, cítit se lépe. Nejhorší věc, která by se nám mohla stát je ta, že přestaneme mít ve vztahu jeden o druhého zájem, upadneme do apatie, lhostejnosti. Někdy se setkávám s tím, že se mě lidé ptají, zda se mají brát, když se hádají už před svatbou. Chtějí mít o názor víc, aby si zjednodušili rozhodování, jestli se brát. Ale takto to nefunguje.

Energii na hádky využijte na budování vztahu

Spousta lidí si myslí, že když se s partnerem hádají, tak se k sobě nehodí a neměli by být spolu. Vůbec to nemusí být o tom, že se dva lidé k sobě nehodí, pokud se hádají. Znám spoustu párů, kteří za mnou přišli a hádali se kvůli např. nevěře jednoho z páru a říkají, že se předtím nikdy nehádali, že byli v pohodě. U těchto lidí se může projevit to, že pokud se ve vztahu nehádali, neumí si ani vyřešit problémy.

Pokud jsou ve vztahu hádky, je tam energie. Nenechal bych se odradit tím, že kvůli hádkám, ať už před svatbou nebo kdykoliv v jiné fázi vztahu, nemá ten vztah smysl. Energie, která je dávána do hádek, může být využívána na to, aby se vztah zlepšil.

Komunikujte, nehádejte se!

Hádky jsou jedna věc. Nutně nemusí znamenat konec vztahu. Je to o tom, že se lidé ve vztahu chtějí někam posunout, jen neví, jakým způsobem. Hádky vznikají především kvůli frustracím z toho, že jednomu nebo oběma dlouhodobě ve vztahu něco nevyhovuje, nefunguje, připadají si poslední nebo cokoliv jiného. Pak je potřeba naučit se vysvětlit si tyto věci tak, abyste se na konci hádky cítili lépe.

Velmi důležitá je tedy komunikace ve vztahu. Pokud se občas pohádáme, je to pochopitelné. Vyměňujeme si názory způsobem, který není tak efektivní jako komunikace, kterou je důležité se ve vztahu učit. Více o komunikaci v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Každý týden bychom si společně měli najít čas a učit se komunikovat. Jeden z páru povídá o sobě, o svých pocitech, nezatahuje do toho druhého. Ten, kdo poslouchá, nezasahuje do povídání a jen přijímá informace.  Oba si musíte být ochotni věci vyříkat. Díky tomu, že se spolu naučíte komunikovat, budujete mezi sebou větší důvěru. Hádky přes svatbou se objevují méně často a vy ucítíte ve vztahu psychickou blízkost.

Pokud po přečtení toho článku vnímáte pochybnosti kvůli vašemu vztahu a nevíte, zda se máte vzít a nevíte, zda váš vztah má skutečnou šanci se někam posunout, můžete se obrátit na mě a já vám s tímto rád pomůžu. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů