Nechce se mnou mít děti

Mnoho žen a v menší míře také mužů to zná. Po nějaké době chcete vztah posunout dál založit rodinu. Ale jeden z páru obvykle to bývá muž děti odmítá.

Nejčastější důvody:

Dotyčný nemá žádný vztah k dětem. Vůbec si neumí představit, že by někdy vychovával děti. Má pocit, že by děti v jeho životě byly pouze překážkou.

Někteří lidé (často muži) mají velké obavy, že se nedokážou o rodinu postarat. Především se obává nedostatečného materiálního zabezpečení. Má strach, že jako muž zklame.

Špatné zkušenosti z primární rodiny člověk nevyrůstal v ideálním prostředí a obává se, že to s jeho novou rodinou dopadne stejně. Nemá odvahu přivést na svět potomka a starat se o něj.

Člověk čeká na nějakého jiného a lepšího partnera. Doufá, že jednou najde toho “pravého”, protože má pocit, že ještě neprožil opravdu hlubokou lásku, nebo se domnívá, že by ten druhý nebyl vhodným otcem či matkou.

Člověk si chce užívat a děti teď a tady nechce. Nevidí problém v partnerovi a v budoucnu děti neodmítá, ale momentálně má jiné priority.

Co byste neměli dělat?

Určitě svého partnera do dětí nenuťte. Počít dítě je vážná věc a běh na dlouhou trať. Pokud za každou cenu přesvědčíte mít děti někoho, kdo je zatím nechce, budete toho později litovat a trpí tím všichni. V takových případech nejsou rozchody žádnou výjimkou.

Jak zjistit, proč partner nechce děti a má smysl čekat?

Zlaté pravidlo praví nejčastěji dochází k tomuto závaznému rozhodnutí kolem dvou let známosti. Pokud se do té doby nedohodnete, že budete oba dva chtít děti, šance na společné děti se dále hodně zmenšuje.

Promluvte si o tom s partnerem. Nenechávejte to na “zítra”. Nespoléhejte se na to, že to nějak uděláte. Prostě si v klidu sedněte a pobavte se o tom.

Vaše debata by měla být hluboká a konstruktivní. Měli byste se k tomuto tématu oba jasně vyjádřit a sdělit si, jak si to představujete. Co se musí nebo naopak nesmí stát, abyste děti měli? Jaké jsou případné překážky? Jak brzy zhruba chcete děti mít?

Jakmile si vše vyjasníte, snažte se společně vydat dohodnutým směrem. A pokud nebude naplněno, co jste si dohodli, měli byste vážně uvažovat, zda chcete v takovém vztahu setrvat. Protože šance, že budete mít spolu děti na základě oboustranného svobodného rozhodnutí, bude čím dál menší.

V takovém vztahu často zůstávají ženy, které se upnou na představu, že chtějí mít dítě s tímto mužem. V odchodu jim dále brání strach, že už si nikoho tak dobrého nebo lepšího nenajdou, že si víc nezaslouží, a také začínají pociťovat biologické hodiny.

Pokud se v tomto poznáváte, vyhledejte odbornou pomoc a zaměřte se na své strachy. Protože jsou to právě vaše obavy, co vás nutí zůstat v neperspektivním vztahu a doufat, že partner přeci jen změní názor a děti spolu mít budete. Tyto způsoby uvažování jsou iracionální. Požádejte o pomoc odborníka a snažte se změnit tyto vzorce chování. Získáte odvahu ze vztahu odejít a najít někoho lepšího, s kým budete moci mít děti.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů