Situace, kdy nechcete spát s manželem, může být přechodná, ale stejně tak se může jednat o situaci trvalou. O tom, jak zacházet s těmito variantami, a jak je řešit, se dočtete více v dnešním článku.

Na úvod dnešního článku bych vás rád upozornil na to, abyste si uvědomila, že na vztahu se vždy podílí oba dva, to znamená více či méně, že se každý z vás podílí na tom, že jste se dostali do tohoto stavu, kdy nechcete spát s manželem. Tento stav, kdy nechcete spát s manželem, může být přechodný a má řešení anebo to může být trvalý stav, a pak je otázkou, zda-li má smysl ve vztahu zůstávat. Obě tyto varianty ve svém článku rozeberu podrobněji.

Jaké jsou příčiny toho, že nechcete spát  s manželem?

Nejčastější příčiny toho, že nechcete spát s manželem jsou: 

  • Atmosféra ve vztahu už je tak špatná, že žena není schopna intimity a sexu s manželem
  • Manžel něčím manželce ublížil tak, že není schopna se k němu přiblížit, cítí silnou křivdu a zradu
  • Postava manžela se mohla hodně změnit, manžel přibral, celkově o svůj vzhled nepečuje a působí celkově nepřitažlivým dojmem
  • Postupem doby se pro manželku z manžela stal více kamarád, který jí přestal přitahovat
  • Manželka byla nevěrná, vrátila se ke svému muži, rozešla se s milencem, ale už si nedokáže představit, že by mohla spát se svým manželem
  • Manžel dlouhou dobu a opakovaně nevhodně naléhal na ženu, měl vyšší nároky, které žena nebyla schopna uspokojovat, např. jak často spolu spát a nebo vyžadoval praktiky často nevhodným způsobem, které žena nechtěla a nemohla akceptovat, a tím se jí manžel zhnusil
  • Manžel užívá vulgární výrazy, je na ní zlý, a v některých případech používá i fyzické násilí a žena není schopna s ním spát, protože vidí jen agresora, který si od ní násilím něco vyžaduje, necítí se s ním bezpečně a cítí dehonestaci své osobnosti

Pokud se vás týká poslední odrážka, tedy ve vašem vztahu je násilí, pak byste neměla řešit, proč nechcete spát se svým manželem, ale měla byste vážně uvažovat o tom, že byste ze vztahu měla odejít. Neměla byste doufat, že se ve vašem vztahu něco samo od sebe změní, pokud váš manžel se sebou sám nic nedělá.

Pakliže se vás týká varianta, že manžela vnímáte už jen jako kamaráda nebo cítíte, že už nikdy nebudete schopna s manželem z jakéhokoliv důvodu spát, měli byste se snažit tuto skutečnost mezi sebou otevřeně komunikovat a vážně se pobavit o tom, jak budete dál postupovat.

Nejhorší variantou je, pokud toto v sobě budete ze strachu dusit a budete nadále ve vztahu zůstávat nebo dokonce budete proti své vůli s manželem spát jen proto, abyste mu vyhověla. Dlouhodobě to nikomu a ničemu neprospěje a celkově to nikam nepovede. Až na malé výjimky, z tohoto chování nemůže mít radost ani váš muž, pokud by věděl, jaká je pravda.

Pokud nechcete spát se svým manželem, komunikujte o tom

Všechny další varianty, kdy nechcete spát s manželem, byste měli řešit prací na vašem vztahu. Předně zlepšováním celkové atmosféry ve vašem vztahu, učením se komunikačním dovednostem, které vás k sobě přiblíží, které mezi vámi vyřeší problémy, a díky kterým se na sebe začnete dívat z jiného a lepšího úhlu pohledu.

Je bohužel rozšířenou realitou, že si mnoho lidí myslí, že sex a intimita je oddělená od psychiky, od atmosféry mezi partnery a díky tomu se často při řešení sexuálních problémů mezi sebou zaměřují čistě jen na sex a na to, jak sex zlepšit. Nezaměřují se ale na širší souvislosti, na to, co se mezi nimi děje, na to, co kdo cítí. Vůbec nechápou, že sex a intimita je jakýmsi lakmusovým papírkem toho, co se mezi nimi ve vztahu děje, ať se to týká jakéhokoliv tématu, jakékoliv oblasti vztahu, např. i toho, že nechcete spát s manželem.

Z toho důvodu neřešte jen samotný problém toho, že nechcete spát s manželem, ale opravdu se musíte zaměřit na širší souvislosti. K tomu je nezbytné, abyste se chtěli spojit jako tým, abyste se nejdříve dohodli na pravidelném setkávání se, kdy jednou týdně ve stejný den a ve stejný čas budete mít půlhodinu až hodinu na to, abyste spolu probírali, co se mezi vámi děje.

Vyřešte problém s manželem, se kterým nechcete spát, pravidelnými diskuzemi

Nejdříve si ale dohodněte tyto pravidelné schůzky a jakým způsobem o vašich problémech budete diskutovat. Tím předejdete tomu, že byste se hned na začátku zbytečně pohádali nebo by se jeden z vás mohl zaseknout a skončili byste dřív, než byste vůbec začali s řešením, proč s manželem nechcete spát.

Jako pomůcku můžete použít předlohu článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace, ve kterém najdete, za jakých podmínek a pravidel byste se spolu mohli co nejlépe dohodnout. Tato pravidla byste se měli naučit oba společně a nejdříve to doporučuji na jednodušších tématech. Teprve poté se začněte věnovat samotnému problému, např. proč nechcete s manželem spát, což je téma dosti nepříjemné a složité. Dále je nutné nejdříve narovnat atmosféru ve vztahu mezi vámi dvěma, abyste byli schopni a ochotni spolu zase spát. Z toho důvodu nemá smysl věci uspěchat. Nikam vás to neposune.

Jak už jsem zmínil v úvodu článku, na vztahu se vždy podílíte oba dva stejně, jak na atmosféře, tak samozřejmě i na tom, zda chcete nebo nechcete s manželem spát. Abyste měla opět chuť a byla schopná s manželem spát, musíte řešit nejen vaše problémy, ale i manželovy problémy. Teprve poté, až vše vyřešíte, můžete se vrátit k tomu, že nechcete spát s manželem.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába