Odpustit nevěru je velmi složité. Pro někoho to může být až nad lidský úkol. Pokud se nacházíte v situaci, kdy ještě po několika měsících po zjištění nevěry svého protějšku nedokážete odpustit, pak si přečtěte tento článek.

Každý z nás vstupuje do vztahu s jinými zkušenostmi, s jinou minulostí, každý z nás pochází z jiné rodiny a má jinou výchovu. Výchova nás formuje k tomu, zda máme naši osobnost spíše vyzrálou nebo nevyzrálou. Pokud jste se dozvěděli, že vás protějšek je či vám byl nevěrný, tak vás to dle vaší osobnosti může zasáhnout různými způsoby. Jaké způsoby to jsou? Co s tím můžete udělat?

Naše osobnost a schopnost odpustit nevěru

  • Dokážete se z nevěry velmi rychle dostat

Jsou lidé, kteří se na nevěru dívají jako na logické vyústění toho, jaký byl jejich vztah. Tedy to může pár vnímat tak, že za nevěru můžou oba dva. V tomto případě vás takový postoj, kdy vám byl druhý nevěrný, tolik nezasáhne a odpustit nevěru budete víceméně schopni. Oba dva si uvědomujete, že byste měli se vztahem něco udělat, aby se to v tom lepším případě již neopakovalo.

Nemáte zásadní problém zvládnout svoje emoce. I když vás nevěra po určitou dobu mrzí, dokážete se z toho rychle „otřepat“. Nemyslíte na to, jste schopni normálně fungovat, jste schopni intimity se svým partnerem a jste velmi rychle či okamžitě schopni žít „jako by se nic neustalo“, i když s vědomím, že byste se svým vztahem měli něco dělat, pokud chcete odpustit nevěru a posunout se dál.

  • Dokážete nevěru odpustit za předpokladu, že se vztahem něco uděláte

Jsou lidé, kteří dokáží nevěru odpustit pouze za podmínek, že opravdu skončí a začne se s jejich vztahem něco dělat. Každý člověk chápe, že nevěře něco předcházelo, že něco ve vztahu nefungovalo. Pokud jste tento typ lidí, pak byste se měli vrhnout do nápravy vztahu, začít se učit komunikaci a pracovat na své blízkosti ve vztahu tak, abyste jeden druhého lépe poznali. Můžete se inspirovat článkem Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Pokud se začnete věnovat vašim potřebám a naplňováním vašich a partnerových potřeb ve vztahu, pak se mezi vámi začne budovat citové pouto, bude se mezi vámi tvořit důvěra, budete si mnohem více věřit. Spojíte se jako tým a tu situaci můžete zvládnout. Nejspíš dokážete zvládnout a odpustit nevěru. Nicméně je potřeba, abyste se spojili, abyste se začali chovat týmově a začali se někam posouvat.

  • Nevěru nedokážete odpustit, i když se snažíte

Pak je tady i třetí skupina lidí, kteří i když postupují podobně jako páry v druhé skupině, přesto všechno nedokáží nevěru odpustit a zapomenout ji. Jsou to většinou lidé, kteří se dostávají běžně do stavu deprese, nejsou schopni se soustředit na práci, nemůžou spát, špatně jí, špatně regenerují, nic je nebaví a mají pocit absolutního zmaru.

Berou nevěru jako velkou zradu, jako to nejhorší, co se jim v životě stalo. I když se snaží opravdu poctivě pojmenovat příčiny nevěry a partner se chová tak, že ho to opravdu upřímně mrzí a nevěru ukončí, snaží se jakkoliv svůj zraněný protějšek podporovat a sdílet jeho bolest, přes všechny snahy zlepšování vztahu se nemusí dařit nevěru odpustit.

Pokud se to týká vás, uvědomte si, že s největší pravděpodobností jste už s nějakou zátěží do vztahu přišli. Něco ve vaší psychice, čeho si nemusíte být vědomi, bylo takové, že vás to v tuto chvíli oslabilo, když jste začali bojovat s nevěrou a chtěli ji odpustit.

Proč nedokážete odpustit nevěru?  

Obecně jde pravděpodobně o to, že jste v dětství nevybudovali takové citové pouto se svými rodiči, resp. se svou matkou, čehož jste si nemuseli být do této chvíle vědomi. V tuto chvíli, kdy řešíte nevěru partnera, si připadáte, že jste na světe úplně sami, že se vám svět zbořil, prožíváte bolest, jako byste byli opuštění, jako by z toho nebylo možné vystoupit. Odpustit nevěru je pro vás bolestivý proces.

Pokud se tento případ týká vás, že nedokážete odpustit nevěru i po několika měsících, i když se o to snažíte, pak není jiné možnosti, než abyste navštívili odborníka a začali svůj problém řešit s ním. V tomto případě je dobré, aby pár, který bude navštěvovat nějakého poradce a budou se vzájemně učit vztahovým dovednostem a komunikaci, aby podvedený navštěvoval zároveň i nějakou terapii, resp. psychoterapii.

Smyslem je hledat v psychice to, co se váže k té obrovské bolesti a neschopnosti se zbavit a odpustit nevěru a to, že na ni nedokážete přestat myslet, že neustále máte nutkavé myšlenky, kde váš partner s tou milenkou byl, co s ní dělal, atd.

Nelze to v tomto případě chápat tak, že jediný problém je nevěra vašeho partnera. Je v tom něco mnohem hlubšího. Bohužel častým pravidlem je, že si lidé myslí, že pokud je někdo takto negativně zasažen nevěrou a nedokáže ji odpustit, pak iracionálně vyžaduje od svého protějšku, aby řekl nebo udělal něco tak, aby ta bolest zmizela. Bohužel nevěrný partner takovou moc nemá, tím se problém nevyřeší.

Váš protějšek tím, že vám byl nevěrný, pouze otevřel a aktivoval psychická zranění, která v sobě máte. Přirozeně to neměl dělat, neměl být nevěrný. Bohužel naše protějšky mají schopnost aktivovat svým chováním naše dávná zranění, ale zároveň nemají moc, aby nás vyléčili, i když se o to upřímně snaží. Je pak nezbytně nutné začít chodit k odborníkovi, kde se právě budete zaobírat tím, abyste to vyřešili a dokázali nevěru odpustit a mohli se ve vztahu posunout.

Pokud svůj problém s nevěrou chcete v páru řešit, ale doteď se vám to nedaří, pak se na mě obraťte a domluvte si konzultaci. Rád vám pomůžu. Nebuďte na to sami.

Autor: Karel Chába