Nevěra a lež

Nevěra je vždy extrémně nepříjemná životní situace. Je naprosto pochopitelné, že se po zjištění nevěry cítíte úplně na dně, zrazeně a osamoceně. O to horší to bývá, když zjistíte, že před sebou máte člověka, který vám zcela bezostyšně lže.

Na nevěře se podílejí oba dva

Nejprve je třeba říci, že nevěra je v drtivé většině případů dílem obou dvou partnerů. Téměř nikdy za to nemůže jenom nevěrník. Jednomu ve vztahu prostě něco chybělo, něčeho se mu nedostávalo. Možná i dlouhodobě říkal, že není spokojený, ale ten druhý ho nevyslyšel, nevyhověl jeho připomínkám, prostě to nijak neřešil. Nevěrník se pak do sebe uzavřel a začal tyto problémy řešit jinak nevěrou.

Pokud se však nevěra spojí s nějakou zarytou a dlouhodobou lží, je to ještě mnohem větší komplikace, než samotná nevěra. Jsou lidé, kteří tu situaci a problémy chtějí začít řešit, když se na nevěru přijde nebo když se sami přiznají. To je pak v této situaci ideální stav.

Pak jsou ale také lidé, kteří vám budou zarytě lhát, přestože máte jasné důkazy o jejich nevěře. Budou vám vysvětlovat, že to vůbec není pravda, že si to na ně někdo vymyslel, že jste neviděli to, co jste viděli, a že se jedná o jakousi fatamorgánu.

2 základní důvody, proč nevěrník lže

Buď se bojí a nechce přijít o vás nebo o vztah. Má pocit, že zklamal sám sebe, že padl na pomyslné lidské dno. Nechce si to přiznat ani sám před sebou. U takového člověka je třeba se zamyslet, jestli v něm nějak lhaní nepodporujete. To znamená, jestli mu například nevyhrožujete rozchodem, jestli mu nevyhrožujete, že už neuvidí své děti a podobně. Může se stát, že jste v něm to lhaní vyvolávali dlouhodobě. Možná vám lže proto, že jste ho dlouhodobě zklamali. Například vám někdy mohl říci o sobě něco nepříjemného a vy jste to později použili proti němu. Nejprve se tedy zamyslete sami nad sebou, jestli svého partnera svým chování ve lhaní nějak nepodporujete. Snažte se to změnit, ale rozhodně netlačte na pilu. Dejte mu najevo, že se vám nyní může otevřít a že budete ochotni současné problémy řešit. To můžete dosáhnout nejenom změnou vlastního chování, ale také tím, že se vy sami více otevřete. Člověk, který je sám do sebe uzavřený, přestože by třeba i rád řekl pravdu, tak lže proto, že se do sebe uzavírá a bojí se. Nejvíce mu můžete pomoci, když se mu sami začnete otevírat.

Nevěra a notorický lhář

Druhá, bohužel horší, varianta jsou notoričtí lháři. Ať už lžou z jakéhokoliv důvodu, za každou cenu se nechtějí přiznat. Nechtějí se přiznat především proto, že nechtějí nic měnit na sobě ani na stávajícím vztahu. Takový notorický lhář vám dává jasně najevo, že mu nezáleží na tom, jak se cítíte. Že je mu to jedno a že proto nehodlá nic dělat, nechce nic měnit a nic tomu neobětuje.

Pokud se tedy potýkáte se svým protějškem, který nechce nic měnit ani se někam posunout, který vám dává najevo, že je mu to jedno, který se stará jen o své potřeby, tak u takového člověka moc nepočítejte s tím, že s ním nějak hnete. Moc nepočítejte, že se s ním někam ve vztahu posunete ani že se to zlepší. Buď se smiřte s tím, že váš vztah bude i dál takto nekvalitní, že to nebudete vy, ale každý sám za sebe. Že váš vztah prostě bude mít vážné trhliny a partner vás dost možná dál bude podvádět. Je jasné, že v takovém stavu nechce být nikdo, proto zvažte, zda pro vás nebude lepší řešení se rozejít nebo rozvést.

Pokud se vám nedaří nevěru uspokojivě vyřešit, pokud vám i nadále partner lže, požádejte o pomoc odborníka. Partnerský poradce vám pomůže určit, proč k nevěře došlo a ukáže vám, jak tuto situaci vyřešit. Zároveň vám pomůže vyřešit problémy se lhaním ve vztahu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

10 komentářů u „Nevěra a lež

  Julie Říjen 4, 2017

  Muž má 1a1/2 roku milenku.odjel s ní na dovolenou.Pak se odstěhoval,ale ne přímo k ní a říkal, že už nemůže dál. Že se zamiloval. už se nevrátí. Nadále se.ale stykame .povídáme si o tom.Nechce to nikde říkat. Chce..abychom vypadali jako fungujici pár. Včera mi řekl.Že si stejně mysli , že mu poleze na nervy.Že se s ni rozejde ještě dřív nez odjede.Odjíždí za práci jinam a vrací se cca na 14dni.pak zas odjíždí.Teď na mesic.A dnes ji pise sms.Že je nic už nerozdělí. Že nikdy k nikomu necítil co k ní. I to tvrdil mě. Nechci ho ztratit.Jsme spolu 25let .žádné hádky.máme společné zájmy.Bezproblemovy vztah.říká i on.Že jsem byla vždy oporou.Nemam chyby.Je jen poblazněný. Co mám dělat.Miluji ho.
   Karel Chába Říjen 6, 2017

   Dobrý den, pokud chcete zachovat šanci, musíte být trpělivá a nechat ho, ať si teď žije to, co chce. Rozumná doba na čekání je do jednoho roku. Nic ve svém chování vůči němu neměňte, dejte mu prostor a ten čas. Také nevěřte doslovně všemu, co říká, berte nějaké věci s rezervou, je přirozené, že v něčem bude/může lhát.
    Julie Říjen 6, 2017

    Dobrý den,děkuji za radu.Dala jsem svému muži prostor.Je to pro mě velice těžké,ale musím vydržet. Dnes mu volala,když byl se mnou doma.Zbalil se a odešel do auta a viděla jsem,že si volají přes videohovor.cca za půl hodiny přišel a tvářil se v pohodě jako by nic.Bylo mu jasné, že to vím s kým si volal.I já jsem se chovala jakože nic.Dali jsme si kafe.Stále to chce tajit před okolím. A prosil mě,ať si zatim nikoho nehledám a nechodim s nikym na kafe.Příští týden ona přijede na týden. Slíbil mi,že se s ní nikde ukazovat nebude.Že ani on nechce.Je to typ ženy, úplně jiný než já.I to co odsuzoval.Bezdětná, kuřačka,dlouhé vlasy.Zázemí mu nevytvoří a práce se prý nevzdá.Je nám 43let.Zamiloval se
     Julie Říjen 7, 2017

     Pokračování. Je,možné ,že lže i své milence?A že se může tak zamilovat a přitom mě prosit o prostor,aby poznal jaká je v běžném životě a prý si to srovnal v hlavě.Může milovat jí i mě?Máme spolu i sex.styk. Vlastně teď je nevěrný jí se mnou. Jaký důvod je , že chce před svou rodinou i mou a okolím vypadat stále jako fungující pár. Dle vaší rady se k němu chovám přirozeně jako by se nic nedělo.Povídáme si o ní nechce.Odvětí, že si nebudeme kazit.den. Dokonce mu peru.Příští týden to bude nejspíš velká zkouška, když tu bude.Je mi i záhadou,že se nenastěhoval přímo k ní. Občas mu napíši miluji tě. Odepišel děkuji nebo nezlob.S jinou variantou než se vrátí nepočítám. Je to velmi těžké .Děkuji
      Karel Chába Říjen 9, 2017

      Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další vaše dotazy, a tak to půjde dál a dál. On-line poradna je jen obecně návodná, ukazující směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych vám to přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, tak využijte této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  Vladi Únor 11, 2018

  Dobrý den,nesnáším lež.Před 3 lety jsem se seznámila s ženatým Polákem pracujícím 15 let v ČR.Nabídl mi pomoc,líbila jsem se mu,odolávala jsem s tím, že nechci hrát druhé housle.Prožívala jsem velmi těžké období, nakonec si přinesl zubní kartáček ke mne do bytu, on sám má rezervu-služební ubytování na hoteláku.Můj vztah k němu- zpočátku z vděčnosti, postupem hluboká láska.Nevěděl, jak mne zlomit-řekl slovo rozvod, jen abych se pro něj rozhodla!Říká- věděla jsi, že jsem ženatý.S manželkou nic nemají- se mnou mu to nejde-zpočátku tvrdil, že si musí na ženu zvyknout,ale trvá to už 3 roky!!Asi jsem ho udusila láskou.Stále častěji odjíždí,vždy tu měl nějakou,kterou pak opustil.Co dál?Ničí mne to.
   Karel Chába Únor 14, 2018

   Dobrý den, pokud mohu soudit dle toho, co píšete, tak doporučuji to ukončit a nevracet se. Budete se s ním jen trápit.
  Petra Červenec 31, 2018

  Dobry den,mám dotaz. S byvalym partnerem jsem se rozešla mame spolu dítě.Duvod rozchodu neustalé lži vymýšleni historek atd.Bude to skoro rok co jsme od sebe sam prisel za mnou ze to chce vsechno napravit.Pak jsem zjistila ze mi opet lže ma na Fb.vice profilu pise si s ženskyma a říka ze je sam me spiní a vymysli si.Utnula jsem to.Sanci mel dost a s nim to je porad dokola.Potom co se vsechno provalilo chtel abych mu dala dalsi posledni sanci.Rekla jsem ze ne.Chtela bych znat Vas nazor a duvod proc tohle vsechno dela.Dekuji
   Karel Chába Srpen 2, 2018

   Dobrý den, Petro, myslím, že jste udělala dobře, že jste to rázně utnula. Aby se změnil, musel by to opravdu chtít, a to jak vidno, nechce. Hledá u vás jistoty. Neumí se vyrovnat se samotou, a i proto pořád někoho hledá a lže. Neděláte to, protože by chtěl. Musí to dělat, protože to jinak neumí. Nutkání, které ho k tomu vede je silnější něž rozum. Je otrokem svých potřeb.
    Petra Srpen 2, 2018

    Dobrý večer, děkuji za odpověď. To máte pravdu, kdyby chtěl tak za 14let co jsme byli spolu by se změnil pracoval by na sobě.Pořád jen sliboval atd.A takto to bylo pořád dokola.Ještě mám jednu otázku,chtěl poslední šanci řekla jsem,že ne,že mě miluje atd.a nestalo se to jednou pak udeřil hlavou do balkónu a pak pěstí.Citové vydírání?Váš názor.Děkuji

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů