Opustila vás partnerka kvůli jinému? Chcete vědět, jaké máte možnosti, jestli se vrátí, nebo je rozchod definitivní? Na tyto a jiné otázky najdete odpověď v následujícím článku. 

Opustila vás kvůli jinému? Neútočte

Je-li situace, kdy vás partnerka opustila kvůli jinému, čerstvá a byla pro vás překvapivá, pak se dá předpokládat, že jste na tom emočně špatně. Doporučuji, abyste se nejprve pokusil emocionálně trochu zklidnit. Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete udělat (chcete-li, aby se k vám partnerka znovu vrátila), je na ni útočit. Tím byste ji jen přesvědčil o tom, že je dobře, že od vás odešla. Špatně by ale bylo i to, kdybyste se za účelem toho, aby se k vám vrátila, naopak začal přehnaně snažit.

Přehnaná snaha vám ji nevrátí

Pokud i vy patříte mezi muže, které partnerka opustila kvůli jinému, protože byla ve vztahu dlouhodobě nespokojená, to nejhorší, co můžete udělat, je, že se teď budete snažit na 300 %. Začnete slibovat svatbu, že se změníte, že budete pomáhat s dětmi a další podobné věci. Pokud vás partnerka o něco dlouhodobě žádala, vy jste jí to neplnil a došlo to až tak daleko, že vás opustila kvůli jinému, pak se smiřte s tím, že to hned teď nespravíte. 

Naopak: tím, že jí teď budete slibovat hory doly ji jen přesvědčíte o tom, že jste sobec a že jí vůbec nerozumíte. Že myslíte jen na sebe, protože když vás žádala, abyste jí naplňoval potřeby, v něčem se změnil. Vy jste to nedělal a teď to děláte, je to pro ni důkazem toho, že to šlo i předtím. To vám samozřejmě nepřidá. Určitě si tedy dejte čas, než k něčemu takovému přistoupíte. Jinak jí budete utvrzovat o tom, že je správné, že vás opustila kvůli jinému. 

Opustila-li vás kvůli jinému, zamyslete se nad sebou

Nejprve si tedy sám pro sebe snažte zanalyzovat to, co vám dřív bránilo v naplňování potřeb.  Přání a očekávání partnerky. To, že vám to dříve nešlo, má své příčiny a vaše partnerka to ví. Právě proto vás opustila kvůli jinému. Pokud by to vypadalo, že je to teď tak strašně jednouché, že najednou všechno můžete udělat, jen ji to utvrdí v tom, že jste doteď prostě nechtěl.

Ztrácel byste tím možnost, abyste ji vůbec někdy mohl přesvědčit. Proto je nutné příčiny pojmenovat a také určit, navrhnout (pokud tedy s partnerkou vůbec můžete mluvit a chcete jí to říct), jak tyto příčiny budete odstraňovat a jak s nimi budete pracovat.

Impulzivní rozhodnutí, nebo promyšlený krok, že vás opustil kvůli jinému? 

Další podstatnou věcí je zhodnotit, jestli se to, že vás partnerka opustila kvůli jinému, stalo na základě impulzivního rozhodnutí.  Hádky s vámi nebo třeba toho, že se do druhého doslova zbláznila a zamilovala a vy máte pocit, že její rozhodnutí je neuvážené. V takovém případě je nějaká šance, že až se partnerka odmiluje, bude se k vám chtít vrátit.

To ale samozřejmě za předpokladu, že bude k čemu se vracet. Znamená to, že i zde platí, že se musíte snažit vyhnout se zbytečnému útočení na ni.  A naopak jí dát najevo, že máte své kvality a že i takto těžkou věc můžete pochopit.

Něco úplně jiného ale je, pokud vás partnerka kvůli jinému opustila proto, že byla dlouhodobě nespokojená.  Tuto věc si pro sebe už nějakou dobu rozmýšlela. Čím déle o tom uvažovala, čím více si je jistá svým rozhodnutím, tím menší šanci máte na to, že se k vám vrátí.

Co znamená, že vás opustila kvůli jinému? Začněte jí naslouchat 

Bez ohledu na to, jaká varianta z těch, které jsme si právě popsali, se vztahuje na vás, je klíčová jedna věc. Pokud s partnerkou, která vás opustila kvůli jinému, jste vůbec ve spojení, snažte se jí pozorně naslouchat a dobře číst, co vám píše. 

Většina mužů, kteří ke mně přijdou poté, co je partnerka opustila, dělá jednu zásadní chybu. Jsou přirozeně tak bolaví, že vůbec neslyší a správně nečtou, co jim partnerka říká.

Přijdou si ke mně pro radu, kterou ale mají přímo před sebou. Sama partnerka jim totiž často řekne, co bylo špatně, co by chtěla. Zdůrazňuje například, že by teď chtěla být sama, respektive že si potřebuje zkusit něco jiného. A i když je to samozřejmě velmi bolestivé, má smysl jí v tom vyhovět. Čím více jí budete bránit a ona bude mít pocit, že si o svém životě nemůže rozhodovat sama, čím více bude mít pocit, že ji nerespektujete.  Tím více bodů bude získávat její nový (pro vás snad jen její dočasný) partner.

Proto vždy dobře poslouchejte, čtěte, co vám říká, a dejte si čas na to, abyste se pokusil porozumět, co její sdělení znamená. Poctivě si pro sebe snažte odpovědět na to, co by – pokud by se měla vrátit – bylo důležité udělat.  Co by bylo důležité změnit. Snažte se u toho být co nejvíce konkrétní a nedávejte jen prázdné sliby typu „už to bude jiné, už se budu chovat lépe, už se to nebude opakovat“. 

Opustila vás kvůli jinému a už se nevrátí? Zaměřte se na sebe 

Pokud vás partnerka opustila kvůli jinému a vy – i když to tak nechcete – předpokládáte, že se už nevrátí, pak byste se měl zaměřit sám na sebe. To nejhorší, co můžete udělat, je být po večerech a o víkendech doma sám. Naplánujte si – klidně i měsíc dopředu s kalendářem v ruce –, co budete dělat. Zahrňte do těchto svých aktivit kamarády a rodinu a vyrazte na výlet, dovolenou, prodloužený víkend, zúčastněte se kurzu, hodně sportujte… záleží na vás, co je vám blízké. 

Nepočítejte s tím, že vás tyto činnosti budou poté, co vás partnerka opustila kvůli jinému, ihned bavit. Samozřejmě nebudou. Ale v tomto stádiu nejde o to, abyste je dělali kvůli zábavě. Dělat je budete proto, aby se vaše situace ještě nezhoršovala. 

Buďte aktivní, budete se cítit lépe i když vás opustila kvůli jinému

Jednou z nejhorších věcí po rozchodu je to, že si člověk připadá špatný, nedokonalý, horší než partnerčin nový muž. Proti těmto věcem se nejlépe bojuje tak, když si uvědomíte, že svůj život dokážete mít naplněný i bez partnerky. Samozřejmě to nebude hned, ale zároveň se nebudete propadat do horších stavů, než ve kterých jste: můžete tomu zamezit právě tak, že budete aktivní.

Opustila vás partnerka kvůli jinému a vy si ani po přečtení článku nevíte rady? Nevíte, jestli se vrátí a co se sebou dělat, abyste se cítil lépe? Neváhejte se na mě obrátit, rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací.

autor článku: Karel Chába