Často se mě klienti ptají, zda je pauza ve vztahu dobré řešení krize. Záleží na tom, čeho chcete pauzou dosáhnout. Každý vztah je jiný a není žádný univerzální vzor toho, jak má vypadat ideální vztah.

Vždy si tedy sami za sebe rozmyslete, čeho pauzou ve vztahu chcete docílit. Pak teprve o ní mluvte s partnerem anebo na návrh pauzy kývněte.

Kdy a pro koho má pauza smysl?

Vztah se někdy dostane do situace, kdy kromě „toho“ jednoho problému je ostatní v pořádku. Tím „toho“ mám na mysli, že u jednoho z partnerů je problém s alkoholem, patologickou nevěrou a žárlivostí, násilím, workoholismem atd. Viník jen donekonečna slibuje, že na svém problému bude pracovat s odborníkem a že se změní, ale nic se neděje. Protějšek si dělá naděje a nechce se vzdát vztahu.

V této situaci se naskýtá více možností. Rozchod, trpět to, anebo si dát pauzu a motivovat tak dotyčného, aby na sobě začal pracovat. Pokud se tedy dohodnete na odloučení s jasným cílem přinutit partnera k práci na sobě a on s tím souhlasí, tak se do toho dejte. Po velmi krátké době se ukáže, zda někam dochází a zda dělá pokroky. Vy máte čas a klid si uvědomit, zda ho chcete ještě do svého života. Někdy zjistíte, že život bez protějšku není tak šílený, jak jste si mysleli a už se vrátit nebudete chtít i přesto, že se partner zlepšuje.

Pokud tedy zvolíte řešení, že si dáte pauzu ve vztahu, tak si domluvte, jak se budete kontaktovat. Jak si ověříte, zda partner opravdu pracuje na tom, aby své chování změnil. Určitě musí jeden odejít ze společné domácnosti.

Nedávejte zákazy, co kdo může. Pokud to totiž dotyčný poruší, tak vám to nejspíš neřekne právě kvůli slibu. Naopak potřebujete, aby se každý z vás projevil tak, jak to cítí a chce. Pokud se totiž vrátíte k sobě s tím, že jste si zatajili důležité skutečnosti vyplívající z pauzy ve vztahu, tak si zaděláváte na to, že vztah zase nebude fungovat.

Kdy pauza nemá smysl?

Pokud se na problému ve vztahu podílí oba, žádná pauza nevyřeší vaše problémy s komunikací, hádky, nenaplněné potřeby, špatně rozdělené role, málo společných chvil, nevěra, jiný partner na obzoru atd. Na vztah jsou vždy dva a i na nevěře (pokud se jí nedopouští patologický nevěrník) mají svou vinu oba.

V případě, že si dáte pauzu a zjistíte, že se k sobě chcete vrátit, tak se musíte beztak vrhnout na to, co vás dohnalo až to bodu, že jste si dali pauzu. Není možné si jen říct „ok, vracíme se k sobě, máme se rádi, problém je zažehnán“. To by byla velká chyba.

Takže jedině společnou prací na obnově vztahu, pojmenováním příčin problémů a jejich následným (ne)odstraněním, můžete vztah někam posunout anebo si být jistí, že už pokračovat ve vztahu nechcete/nejde. Pak přirozeně žádná pauza ve vztahu není potřeba. I náklonnost k novému „objektu“ značí nějaké problémy ve stávajícím vztahu a pauza za účelem, že si zkusíte žít pár týdnů s tím druhým nic neřeší. Důvod najdete v článku Jaké nebezpečí skrývá pauza ve vztahu?

Zapomeňte tedy na pauzu, pokud jste se poznali v tomto odstavci (kdy pauza nemá smysl?) a pracujte na příčinách, které vás dovedly až sem. Nejrychlejší způsob jak zjistit, co chcete a co (ne)bude fungovat, je věci uvést do praxe a ono se záhy ukáže.

autor článku: Karel Chába