Pauza ve vztahu.

Často se mě klienti ptají, zda je pauza ve vztahu dobré řešení krize. Záleží na tom, čeho chcete pauzou dosáhnout. Každý vztah je jiný a není žádný univerzální vzor toho, jak má vypadat ideální vztah.

Vždy si tedy sami za sebe rozmyslete, čeho pauzou ve vztahu chcete docílit. Pak teprve o ní mluvte s partnerem anebo na návrh pauzy kývněte.

Kdy a pro koho má pauza smysl?

Vztah se někdy dostane do situace, kdy kromě „toho“ jednoho problému je ostatní v pořádku. Tím „toho“ mám na mysli, že u jednoho z partnerů je problém s alkoholem, patologickou nevěrou a žárlivostí, násilím, workoholismem atd. Viník jen donekonečna slibuje, že na svém problému bude pracovat s odborníkem a že se změní, ale nic se neděje. Protějšek si dělá naděje a nechce se vzdát vztahu.

V této situaci se naskýtá více možností. Rozchod, trpět to, anebo si dát pauzu a motivovat tak dotyčného, aby na sobě začal pracovat. Pokud se tedy dohodnete na odloučení s jasným cílem přinutit partnera k práci na sobě a on s tím souhlasí, tak se do toho dejte. Po velmi krátké době se ukáže, zda někam dochází a zda dělá pokroky. Vy máte čas a klid si uvědomit, zda ho chcete ještě do svého života. Někdy zjistíte, že život bez protějšku není tak šílený, jak jste si mysleli a už se vrátit nebudete chtít i přesto, že se partner zlepšuje.

Pokud tedy zvolíte řešení, že si dáte pauzu ve vztahu, tak si domluvte, jak se budete kontaktovat. Jak si ověříte, zda partner opravdu pracuje na tom, aby své chování změnil. Určitě musí jeden odejít ze společné domácnosti.

Nedávejte zákazy, co kdo může. Pokud to totiž dotyčný poruší, tak vám to nejspíš neřekne právě kvůli slibu. Naopak potřebujete, aby se každý z vás projevil tak, jak to cítí a chce. Pokud se totiž vrátíte k sobě s tím, že jste si zatajili důležité skutečnosti vyplívající z pauzy ve vztahu, tak si zaděláváte na to, že vztah zase nebude fungovat.

Kdy pauza nemá smysl?

Pokud se na problému ve vztahu podílí oba, žádná pauza nevyřeší vaše problémy s komunikací, hádky, nenaplněné potřeby, špatně rozdělené role, málo společných chvil, nevěra, jiný partner na obzoru atd. Na vztah jsou vždy dva a i na nevěře (pokud se jí nedopouští patologický nevěrník) mají svou vinu oba.

V případě, že si dáte pauzu a zjistíte, že se k sobě chcete vrátit, tak se musíte beztak vrhnout na to, co vás dohnalo až to bodu, že jste si dali pauzu. Není možné si jen říct „ok, vracíme se k sobě, máme se rádi, problém je zažehnán“. To by byla velká chyba.

Takže jedině společnou prací na obnově vztahu, pojmenováním příčin problémů a jejich následným (ne)odstraněním, můžete vztah někam posunout anebo si být jistí, že už pokračovat ve vztahu nechcete/nejde. Pak přirozeně žádná pauza ve vztahu není potřeba. I náklonnost k novému „objektu“ značí nějaké problémy ve stávajícím vztahu a pauza za účelem, že si zkusíte žít pár týdnů s tím druhým nic neřeší. Důvod najdete v článku Jaké nebezpečí skrývá pauza ve vztahu?

Zapomeňte tedy na pauzu, pokud jste se poznali v tomto odstavci (kdy pauza nemá smysl?) a pracujte na příčinách, které vás dovedly až sem. Nejrychlejší způsob jak zjistit, co chcete a co (ne)bude fungovat, je věci uvést do praxe a ono se záhy ukáže.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

56 komentářů u „Pauza ve vztahu.

  RADKA Červenec 4, 2012

  prosím jen o malou radu…..pritel po peti letch mi rekl,že se neciti zamilovaný…mysli si,že ta zamilovanost tam musi ve vztahu byt celý zivot,že nema upadnout..nevim co delat..cekal na zazrak,že se laska vrati..5 mesicu..stale nic..ja o nicem nevdela..a az ted neco rekl ..ted oba nevime co s tim..
   Karel Chába Červenec 10, 2012

   Dobrý den, ze zkušenosti se domnívám, že to, co říká váš přítel, je jen špička ledovce. Za jeho pocitem může být hodně věcí z psychologii, a proto vám oběma doporučuji, abyste se nejdříve vydali na konzultaci k odborníkovi. Jak píšete, sami si s tím neporadíte. Rád vám pomohu.
  Klára Srpen 20, 2012

  Dobrý den, s přítelem jsme měli fungující vztah a to myslím po všech stránkách a před týdnem za mnou přišel, s tím že má problémy v práci a potřebuje si je vyřešit a že chce pauzu, aniž by mi o problémech řekl dříve, abych mu mohla třeba nějak pomoci. Vůbec jsem se ještě se slovem „pauza“ ve vztahu nesetkala (znám to jen z filmů) takže vůbec nevím, jak se mám zachovat a jestli mám čekat, i když mi partner tvrdí, že mě má rád a že v tom jiná žena není….
   Karel Chába Srpen 21, 2012

   Dobrý den, základní otázkou je, zda chcete žít s někým, kdo při problému (o kterém jste do poslední chvíle nevěděla) chce pauzu? Jaký je předpoklad, že se to bude opakovat? To si rozmyslete. Jako pomůcku si vezměte tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/jaky-udelat-prvni-krok-kdyz-nastane-krize-vztahu/ . Pokud budete chtít vyhovět partnerovi, tak se zeptejte, co se tím vyřeší? Kdy se to vyřeší? Co přesně a jak si chce rozmyslet? To vše je nutné k tomu, abyste věděla, zda pro vás má vůbec smysl čekat. Jaký mám názor na pauzu ve vztahu, jste si jistě přečetla v článcích na toto téma. Držím palce.
  Aneta Navrátilová Září 22, 2012

  Zdravím před 3 měsíci jsme se pohádali,vztah trval zhruba 4měsíce s denním kontaktem,hádka byla první,od té doby se neozval i přes velkou snahu z mé strany.stále na něho myslím ,chybí mi.poradíte??jen pro upřesněnou je to vdovec s 12letým synem ovdověl zhruba před 2 lety -děkuji jsem s pozdravem Navrátilová
   Karel Chába Září 26, 2012

   Dobrý den, chápu, jak se cítíte, nicméně pokud přes vaši snahu nereaguje, tak nemá zájem. Je pravděpodobné, že si to vše rozmyslel a už nechce pokračovat. Doporučuji vám, abyste se s tím smířila. Řiďte se dle tohoto článku http://www.partnerske-vztahy.eu/jak-se-vyrovnat-s-rozchodem/ Držím vám palce.
  Petra S. Leden 2, 2013

  Dobrý den,7 let jsem žila s přítelem a jeho rodiči a je to měsíc co jsem se s ním rozešla a odstěhoval jsem se k ním rodičům.Musela jsem, protože mi psychicky ubližoval (nerespektoval mě,dělal si srandu,jak vypadám,choval se nadřazeně vůči mě….atd.),ale i přesto chci pauzu,ale on chce buď to, že se vrátím k němu nebo končíme nadobro.Je to mamánek a v 38 letech bydlí s rodiči. Slibuje mi, že se zněmí.Myslíte, že bývalí partner o deset let starší se může zněmit jak mi říká? Děkuji Vám za odpověď.S pozdravem Petra S.
   Karel Chába Leden 6, 2013

   Dobrý den, ano může a nemusí. Nicméně by sám musel vědět v čem a jak. Není tedy nic jednoduššího, než se ho zeptat, v čem přesně a jak se chce změnit. Co pro to udělá. Do kdy to udělá. Nesmíte se tedy spokojit s obecnou a nicneříkající větou o tom, že se změní.
  Adriana Leden 3, 2013

  Dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu.S mým přítelem jsme přes 2 roky, nebydlíme spolu, vídáme se 2x do týdne a vyhovuje nám to, řekla bych že si ve všem rozumíme,máme i spol.přátele…Měli sme mezi sebou 2 větší rozchody ale po týdnu sme se k sobě vrátili,protože sme zjistili že to bez sebe nevydržíme a milujeme se. Většinou ale s návrhem na rozchod přišel on, má takovou povahu že by si rád užíval i s jinými dívkami a vždy mu něco přelítlo přes hlavu a chce rozchod. Lépe řečeno takový děvkař,ale ne že by mě zas podvedl. A včera mi řekl, že náš vztah je o ničem,já ho velmi miluju ale 😉 Zítra bysme se měli vidět a vyřešit to nějak,ale rozchod nechci. Předem děkuji za radu 🙂
   Karel Chába Leden 8, 2013

   Dobrý den, jednoznačně pokud spolu máte vydržet a má to klapat, tak musíte řešit to, proč on je nespokojený. Musíte pojmenovat příčiny a odstranit je. Také doporučuji tento článek, dle kterého byste se měli zařídit http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/
  Valerie Leden 27, 2013

  DD, s přítelem jsem spolu 6 let, je nám 38. Vídáme se několikrát do týdně, trávíme spolu dovolené, někdy i víkendy, denně jsme v konatktu přes skype. Přítel má časově náročnou práci a zbylé volné víkendy chce trávit na chalupě, kde to má velmi rád. Dřív jsem tam často jezdívala s ním, nyní tam ale celoročně pobývá jeho matka, tak tam nemáme soukromí a nejezdím tam ráda. Vadí mi, že nám nezbyl téměř žádný víkend strávený spolu, snažila jsem se o tom s přítelem mluvit, bez valného výsledku. Navrhla jsem pauzu, že si musím rozmyslet, co dál, on souhlasil. Stýskalo se mi a chtěla jsem po týdnu pauzu ukončit, on však napsal mail, že potřebuje více času, já jsem teď zoufalá. Co byste mi poradil?
   Karel Chába Leden 29, 2013

   Dobrý den, bohužel jste naplnila to, o čem píšu v článku. Pokud se týká problém obou partnerů, tak pauza nic nevyřeší. Musíte mu teď dát čas. Netlačte!!! Až to bude chtít řešit, tak se řiďte tímto článkem http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/.
  Dana Červenec 26, 2013

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, žiji v cizině, přítel je cizinec, mně je 33 let a příteli bude 34, jsme spolu 7 let a a máme se stále moc rádi. Já už bych chtěla děti a on se pořád vymlouvá že není připravený apod., nicméně jsem přemýšlela o následujícím kroku a ten je, že v září se chystám sama do Čech s tím že mu dám na výběr ať se rozmyslí zda budeme přemýšlet o dítěti nebo se už nevrátím, jelikož každý chceme něco jiného (já děti a on ne). K tomuto rozhodnutí jsem dospěla na základě toho, že se s ním o dětěch nedá hovořit, a tak jsem si říkala že nemám co ztratit, jelikož můj přítel je typ člověka, který dokud mu nekape do bot, není schopen se k ničemu nerozhodnout. Děkuji
   Karel Chába Červenec 26, 2013

   Dobrý den, většinou když nechce muž dítě po dvou letech vztahu, tak ho nechce. Nedoporučuji vám, abyste ho tlačila do kouta tak, jak píšete, že se chystáte. On by měl dítě chtít sám od sebe a ne že ho donutíte tím, že mu budete vyhrožovat rozchodem. Pokud ho nechce a vy to už víte, tak si to přiznejte a udělejte to, co musíte.
  Zuzka Siwková Leden 12, 2014

  Chodím s klukem rok a půl a včera mi řekl, že si dává pauzu od našeho vztahu. Že je všechno složité. Mezi náma i s jeho rodinou. Že si všechno potřebuje srovnat v hlavě. Nic víc mi neřekne. Že to nemám řešit a nechat to tak. Že se semnou nechce rozejít, ale že se to musí. Že je možný i rozchod. Za všechno odpovídají jeho rodiče. Chtěla jsem za nim přijet, ale jeho máma řekla, že ne. On mi na to řekl, že jsou to jeho rodiče a, že je musí poslouchat. Nevím jak dlouho mám čekat… Bojím se, že se semnou rozejde. Říkal, že se uvidí kdy se ozve. Že to poznám sama. Člověk neví, jak dlouho čekat. Mám mu dát ultimátum?… Děkuji za odpověď
   Karel Chába Leden 14, 2014

   Dobrý den, spíše než ultimátum bych se snažil dohodnout na nějakém „termínu“, dokdy vám dá vědět, co se děje a jak se rozhodl. Pokud budete totiž tlačit, tak ho jen utvrzuje v tom, že dělá dobře, když si dal pauzu a zvažuje rozchod.
  petr Leden 21, 2014

  Dobry den chci se zeptat jsme s přítelkyni 7mesicu a tak pred 1 asi zacala krize nebo nevím jak to nazvat prostě bydlíme spolu ona chodi do prace a ja také kdyz projdeme tak si Dáme pusu a pro hodíme par vet projdeme ze se nechce bavit a kdyz jsme otom mluvili tak mi rekla že ji přijede kamarádka a ze chtějí bejt sami dlouho se neviděli to chápu ale že mam taky na víkend odjed ze si potřebujeme od sebe odpočinout ze jsme spolu každý den je fakr ze nikam nechodíme prosim radu co dělat aby jsme mohli bejt jako na začátku nebo lepe na tom nez ted je fakt ze nechodime vubec nikam a kamarady mame daleko diky P
  veronika Červen 9, 2014

  Dobrý den,s přítelem jsme toho opravdu hodně zažili,překonali jsme závislost na drogách,pak byl zavřený,máme spolu dceru.Ale já se necítím šťastná,postrádám citové projevy lásky.Přítel příjde domů z práce,pustí si televizi,a prakticky až do večera než jdeme spát,pro něj nic neexistuje.Nevím co mám dělat,trápí mně to.Můžete poradit?Děkuji
   Karel Chába Červen 11, 2014

   Dobrý den, základ je v tom, že o tom musíte mluvit. Musíte mu říci, co vás trápí a co byste chtěla. Pak se uvidí, co dál. Jak se (ne)bude chovat a vy se dle toho musíte rozhodnout.
  Marek J....... Červenec 15, 2014

  Dobrý den.
  Má partrerka se kterou jsem už skoro 10 let mi oznámila že chce pauzu.
  Zakoukala se v práci do jednoho kluka který je o 6 let mladší. Tedy 22let.
  A jezdí spolu do práce a zpět. Když jsem se zeptal nad čím váhá. Tak mi odpověděla že neví koho by si mezi náma vybrala. Nechci jí ztratit a nevím co mám dělat proto abych její lásku dostal zpět.
  Prosím o radu. A jak se mám teď chovat atd Děkuji
   Karel Chába Červenec 17, 2014

   Dobrý den, váš vztah se nevyvíjí. Jste spolu deset let a ona chce změnu. Je tedy nutné se zajímat o to, co chce a zda vy to chcete pro ni naplňovat. Celkově zvážit, zda má ve vztahu smysl pokračovat, když je přechozený. Více se dočtete zde http://www.partnerske-vztahy.eu/prechozeny-vztah/.
  Magda Srpen 6, 2014

  Dobry den. Prosim o radu. S pritelem jsem 15mesicu,pred mesicem jsem to s nim ukoncila,ale za 2dny jsme se k sobe vratili. Od te doby to uz mezi nami neni ono. Stale se milujeme,ale pritel mi ted rika,ze mi ted neveri,ze nam to muze fungovat rok nebo 5let a pak to zopakuji a udelam znova. Mym nebo nasim problemem je komunikace. Na tom se shodneme. Pritel ma barak s rodici,ja byt. Nelibi se mu u nas ve meste,ja se zase nelibim jeho matce. Takze prijede treba 3krat do tydne. Deti ma a ja take. Vychazime s nimi dobre. Nevim,dat si pauzu nebo se rozejit…dekuji za odpoved
   Karel Chába Srpen 8, 2014

   Dobrý den, myslíte, že pauza vás naučí komunikovat? Myslíte, že řešením je neřešit?
  Věra Kučerova Srpen 23, 2014

  Dobrý den,7 let sem chodila s přítelem.Pak mi oznámil že nad námi přemýšlel a že ch být asi sám.Tak si vzál náké věci a odstěhoval se k rodičům,já go tam vezla,ale nakonec mě vůbec nechtěl pusit abych odešla.Po době sem nakonec odjela.Ríkal že si chce od všeho odpočinout,nic neřešit a přemýšlet nad sebou.Je prý převztahovaný a chce si užívat.Na druhou stranu když přijde mě líbá a objímá.Tak vůbec nevím co to vše znamená a jak bych se měla chovat,aby se vrátil protože já ho miluju.
   Karel Chába Srpen 27, 2014

   Dobrý den, znamená to, že chce více volnosti a užívat si, jak píše. Na druhou stranu se bojí. Je na vás zvyklý a není úplně přesvědčen o správnosti svého chování a to se v něm pere. Dejte mu ten čas, který chce, aby si uvědomil, co dál. Po tu dobu, na které se dohodnete, ho nechte, netlačte na něho a chovejte se přirozeně.
  Sára Říjen 13, 2014

  Dobrý den, s přítelem jsme spolu více než rok. Přes drobné hádky jsme spolu zažili plno krásných chvil, ale před pár dny mi přítel vyčetl, že jsem na něm moc závislá a že se chce rozejít. Po uklidnění jsme se dohodli na pauze, já jsem svůj problém začala řešit s psychologem. Přítel mi řekl, že si chce chvíli odpočnout od žen a vztahu a každý se budeme věnovat svým věcem. Dohodli jsme se že se uvidime jeden den v týdnu(vždy stejný) a přes den si vymenime pár SMS. Přítel ale nepíše a já ho nechci otravovat, když potřebuje klid. Jak to mám vše brát? Řekl, že mě miluje a i ja miluji jeho a jsem ochotná na sobě pracovat. Myslíte, že máme ještě šanci? Děkuji za odpověď
   Karel Chába Říjen 15, 2014

   Dobrý den, bral bych to tak, jak to říká. Vše ostatní budou jen domněnky. Dejte mu čas a uvidíte, zda se to zlepší. Naděje jistě je.
  Pavel Únor 8, 2015

  Dobrý den.Po pěti letech jsme si dali s manželkou pauzu,měli jsme krizi.. (ona chtěla o nás popřemýšlet,být chvíli sama,srovnat si to v hlavě atd.) ..a ja to tež přivítal.Po dvou měsících jsem se ale,že už s někým randí.Od té doby jsme spolu nemluvili.Nicméně uplynuly dalši 3 měsíce a se svoji „EX“ se opět vídám (přemýšlíme o návratu k sobě) Mě však trápí,že mezitím někoho měla a bojím se,že dříve nebo později na to přijde řeč,hádky atd.Mám to brát jako „nevěrnu“? Vím,že jsme spolu v tu dobu nebyli,ale trápí mě to.. vlastně to beru,jako by mi nevěrna byla!Jsem dosti citlivý na toto téma a pořád přemýšlím „kdo,kdy,jak a proč“ Děkuji za radu. S pozdravem,Pavel
   Karel Chába Únor 9, 2015

   Dobrý den, nemá cenu se ptát na detaily nevěry (kdo, kdy …). Má cenu řešit to, jak se teď chovat a co dělat, abyste oba dva byli spokojeni. Zabývejte se tím, co se dělo, že jste si dali pauzu. Co bylo špatně, že jste měli krizi a ty věci se snažte napravit, posunout, zlepšit.
  Monika Duben 20, 2015

  Dobrý den, s milým jsme 3roky, máme se rádi. Teď ale studuji v OL,on je na vsi u Opavy. Žít zde je promne splněným snem, chci se věnovat akrobatickému sportu, chystám se bydlet s nej přáteli(velká očekávání která se plní)bohužel mi tento sen stále bořil-někdy mi dával naděje, nakonec opakoval, že do OL nechce.Vztah nadálku mě trápil,často jsem premýšlela jak by mi bylo s někým kdo by semnou bydlel i cvičil, pak to přišlo-poznala jsem muže který má stejný koníček studuje stejný obor chce se přistěhovat. Milý to chce napravit ale už si nejsu jistá, zda chci. Potřebuju pauzu, ale nesouhlasí, nemám prý ho zvát na víkend,jinak konec. Mám čisté úmysly a přece ho chci lépe poznat, prosím poraďte.
   Karel Chába Duben 22, 2015

   Dobrý den, váš současný partner to opravdu nechce napravit. Teď se chce snažit, protože se cítí ohrožen, ale nevychází to z jeho přesvědčení, ale pouze z potřeby si ulevit od bolesti, kterou teď zažívá. Můžete tomu zkusit dát šanci se současným partnerem, ale budete nejspíš zklamaná tím, jaké to bude, neb chcete více, než on vám může dát.
  ivka Květen 27, 2015

  Dobry den…i me trapi a prochazim pauzou, kterou zvolil pritel. Jsme spolu dva roky a casto se hadame…ja jsem nervak a mam potrebu ridit domacnost, jsem samostatna zena. Pritel je vojak z povolani, urcite rysy z prace tam jsou ale navic stejne samostatny jako ja a v podstate zvykly sam na sebe. Je nam pres 40 ja se po 20 letech rozvedla a pritel zil a zije se zenou jen o vikendu. Myslim ze narazime dost na sebe a me to nervuje. Neni moc ferovej a nekomunikuje coz me uvadi v neduverivou. Pak ty stale hadky…ted uz to nevydrzel a odesel s tim ze potrebuje pauzu se kterou jsem nesouhlasila. Po par dnech uklidneni jsem kyvla ale neurcil ani zadne podminky. Teda jen to aby jsme …
   Karel Chába Červen 3, 2015

   Dobrý den, teď můžete jen čekat a hlavně netlačit. Maximálně mu můžete říci, že ho máte ráda, že stojíte o to, abyste vztah zachránili, a že mu dáte ten čas, který potřebuje. Pokud se bude chtít vrátit, tak kromě komunikace a potřeb ve vašem vztahu, řešte i mužskou a ženskou energii. To proto, že narážíte na to, že oba ve vašem vztahu „nosíte kalhoty“.
    Karel Chába Červen 8, 2015

    ivka | 3. 6. 2015 v 20:04 | | Odpovědět

    Děkuji moc za odpověd…nechtěla jsem čekat měsíc, jak dal trocha najevo po sms…řekla jsem mu že ho stále miluju a stojím o něj ale měsíc čekat nebudu…nedá se to, ty nervy. Po třech týdnech zvolil rozchod s tím, že nám chce pomáhat…Nevím jak pojmout ženskou a mužskou energii…co si pod tím představit:)) Děkuji, Ivka.

  majka Listopad 20, 2015

  Dobrý den, je mi 29 a přítel má 26. Jsme spolu přes 3 roky z toho 2 roky bydlíme spolu v jedné místnosti u mých rodičů. Začala jsem pocitovat že by se náš vztah měl posunout aspon tak, že by se mělo vyřešit bydlení (chtěli jsem udělat půdní byt v rodinném domě mých rodičů) Souhlasil s tím, ale když se to začalo před rokem řešit, lekl se a tak jsme to posunuli. Najednou s tím přišel sám a těšil se. Jenže když se to začalo víc blížit (stavění), tak přišel s tím, že si není jistý, že sám neví co vlastně chce. Jestli vlastně 100% chce být se mnou.Tak navrhl pauzu a já s tím souhlasila, aby se to už vyřešilo.Myslíte, že máme šanci? Chtěla bych ten vztah zachránit. Máme pauzu na 2 měsíce. Děkuji
   Karel Chába Listopad 24, 2015

   Dobrý den, to, na co se mě ptáte, popisuji v článku. Pokud jste si dali jen pauzu a nic více nezměníte, tak když se k sobě vrátíte, nemáte šanci a vše se vrátí tam, kde problém začal.
  Pavel Únor 12, 2016

  Dobrý den, žijeme na jedné hromádce s partnerkou 6let a procházíme krizí, která graduje a nedokážeme se domluvit na ničem( ona je ta chladnější ve vztahu, já opak ). Hledáme na sobě vzájemně chyby, ale nenajdeme v ničem slovní cestu řešení. Zjištuji naopak, jaký jsem špatný člověk a co jsem vše udělal špatně ve vztahu ( vyčítání malicherností ). Navrhla pauzu a já, protože se mi o přítelkyni velice jedná souhlasil ( bez psaní SMS jen případná telefon v případě potřeby ). Je na mne stále milá slovně a pohladí mě ( já citím ublížení a ustupuji ), ale citím, že nebude pomoci. Mám obavy o jakýkoliv kompromis a vyřešení problémů, které nic nevyřeší. Myslíte prosím, že má tohle smysl. Děkuji Vám.
   Karel Chába Únor 17, 2016

   Dobrý den, nechápu, co myslíte tím, „mám obavy o jakýkoliv kompromis a vyřešení problémů, které nic nevyřeší“. Přeci kompromis je to, co potřebujete. Pokud vám daná věc nepřipadá funkční, tak na ní nepřistupte a hledejte jiný kompromis. Ideální by bylo, kdybyste vyhledali prostředníka. Oba jste tak sebestřední, že už se nedokážete dohodnout. Rád vám pomohu.
    Pavel Únor 17, 2016

    Dobrý den pane Chába,
    děkuji za odpověd a nabídku pomoci. Máte pravdu a zkusíme oba zapracovat na problému v komunikaci. Pěkný den přeji.
  Anett Říjen 22, 2016

  Dobry den.Jsme s pritelem 5 let a on mi oznamil, ze chce pauzu na mesic. Rikal,ze uz me chvili nemiluje na 100% a nevi jestli to je laska nebo jen zvyk.Ted byl na 2tydny pryc a nekoho poznal,coz byl ten zlom pro pauzu,slibil ale ze s ni nebude po tu dobu v kontaktu.Nechapu ale to,ze kdyz prijel,tak mi rekl ze me miluje,vse bylo v poradku a druhy den navrhl pauzu s tim,ze nevi, zda by se mnou pak chtel zustat.Planovali a stale planujem spolu odjet na par mesicu do zahranici, tak spolu komunikujeme jen ohledne toho a za 2tydny se kvuli tomu uvidime osobne. Mam s nim zaroven zkusit promluvit i o nasem vztahu, jak chci resit nase problemy a co pro to hodlam udelat nebo mu dat prostor?Dekuji.
   Karel Chába Říjen 25, 2016

   Dobrý den, naslouchejte mu. On vám říká, co chce, co se děje, atd. Ano, dejte mu čas a prostor. Musí cítit, že má svobodu si vše ujasnit.
  Romana Duben 12, 2017

  Dobry den,seznamila sem se v unoru s fajn klukem je mu 22 me 26 rozumely sme si moc. Videly sme se jednou,dva mesice si denne psaly,obcas volaly dlouho. Bohuzel to tu nemuzu napsat vse,nevleze se to sem,tak aspon to dulezity. Psal jak se tesi uz az bude semnou,mysli na me apod…az nastal den d mel byt u me a ja u nej 4 dny dosla mi sms ze se omlouva,ale nevi co chce,zre na to prisel pozde,vse compsal byla pry pravda,jen to psal brzo. Ze mu na me zalezi ma me rad,at sem prosim trpeliva ,ze je zmatenej svym zivotem atd,pracuje v zahranici tudiz neni doma porad . psal v ten den sms ze ho to mrzi jeste,ze me zklamal,ze si chce psat dal,ale potrebuje cas.prosim co mam delat,je to tyden a nepsal(
   Karel Chába Duben 19, 2017

   Dobrý den, nejlépe mu napsat a zeptat se ho, co přesně znamená „čas“ a jak přibližně chce dál pokračovat. Pak budete vědět, na čem jste, i kdyby nenapsal.
    Romana Duben 19, 2017

    Dobry den,dekuju za odpoved,chci na to navazat, po tydnu se teda ozval ze napsal ahoj,jak se mas? Ja: proc mi vlastne pises? On: jeto spatne?to uz si nebudem psat? Ja: jo jen,chtel si cas ne? On: ano potrebuju ,ale to neznamena ze si nemuzem normal.psat? Ja:ok on: chapu,zklamal sem te,to je mi podobny vse pokazit ano…ja:neni to pro me jednoduchy,kdyz mi chodily dene smsky on: promin budu psat casteji jen fakt potrebuju cas nejakej..i presto vse na tebe myslim,nejsi mi volna,a doufam ze bude vse dobry. Pak sel spat..je to pet dni nepsal,proc teda nepise kdyz se sam ptal to uz si nebudem psat??=( proc se teda ozyval jak se mam a dodal ze mu nejsu volna.. Ja od sebe mu nepisu teda.dekuju
     Karel Chába Duben 20, 2017

     Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další vaše dotazy, a tak to půjde dál a dál. On-line poradna je jen obecně návodná, ukazující směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych vám to přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, tak využijte této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  Nela Leden 7, 2018

  Dobrý den, je mi 18 a s přítelem jsme spolu 8 měsíců (obou nejdelší vztah). Zdálo se, že je vše v pořádku, jistě dokázala bych si vztah představit i o lepší (myslím více aktivit atd.), ale neviděla jsem to jako problém.. Ale před pár dny přišel s myšlenkou pauzy, upřímně mě to bodlo, vůbec by mě to nenapadlo, myslela jsem, že jsme spokojení tak, aby to náš vztah výrazně neohrožovalo. Táhlo se to několik dní a padaly z něj samé krásné věci, např. že už mě nemiluje, cítí se s někým lépe.. Ale každý den se jeho názory měnily, jednou mě chtěl za každou cenu zpět a pak přišel s něčím takovým. Nakonec jsme se uklidnili a domluvili na pauze. Občas si napíšeme ale když se vidíme naživo vázne to.Díky
   Karel Chába Leden 15, 2018

   Dobrý den, neví co chce. Není spokojený ve vašem vztahu a neví si rady, jak to řešit. Nemyslím si, že pauza něco vyřeší, pokud by se nezabýval sám sebou, příčinami svého prožívání. I kdyby se vrátil, myslím, že se to bude opakovat.
  Anonym Říjen 5, 2018

  Dobrý den, s přítelem jsme spolu 8 let a procházíme si teď něco jakoby pauzou. Bude nám 24 let. On přišel s tím, že už nějakou dobu přemýšlí, že si přijde nevybouřený a není si jistý tak dlouhodobého vztahu v mladém věku. Je se mnou však spokojený, ale pořád má v hlavě tento pocit a neví pořádně co chce. Je tomu cca týden co jsme od sebe a já se snažím mu dát prostor přemýšlet, sama také přemýšlím. Kontakt nechávám na něj. Až teď mi došlo, že v poslední době to nebylo úplně nejrůžovější a chtěla bych na tom začít pracovat. Bojím se však toho, že ten jeho pocit nevybouřenosti bude silnější. Jak postupovat, aby vše dopadlo dobře a aby jsme se k sobě vrátili? Děkuji.
   Karel Chába Říjen 10, 2018

   Dobrý den, jsou pro něho dvě smysluplné varianty a jedna z nich se vám nebude líbit. Začne chodit na terapii, aby zjistil, jaké jsou jeho nevědomé motivy, které ho nutí k tomu, co popisujete. Mělo by dojít k uvědomění, k vhledu, díky kterému se v sobě více vyzná a bude si stát pěvně za svým rozhodnutím. Druhá varianta je ta, že si prožije v realitě to, po čem touží. To vás ale může ranit a může to trvat i roky. Když se ale teď budete snažit vztah slepit a on fázi zjištění, co chce, přeskočí, bude se vám to vracet.
  Tomáš Listopad 11, 2018

  Dobrý den,
  partnerka mi oznámila, že jí již sexuálně nepřitahuji. Oba se však stále citově milujeme a chceme být spolu. Jsme spolu 3 roky a z toho rok spolu bydlíme. Prakticky jsme pořád spolu a nemáme moc jiných zálib ani koníčků. Nyní jsme se rozhodli, že vyzkoušíme pauzu na 14 dní, myslíte si, že by to mohlo pomoci?
   Karel Chába Listopad 12, 2018

   Dobrý den, Tomáši, bohužel se obávám, že pauza na čtrnáct dní nemůže ničemu pomoci. Pokud ano, tak jen na krátkou dobu několika týdnů. Pauza neřeší dlouhodobě příčiny.
  Michal Prosinec 9, 2018

  DD, jsme s přítelkyni spolu již 6.5 roku. 2 roky zpět jsem ji požádal o ruku, začali jsme stavět a snažit se o mimco (i s asistenci doktora) . Bohužel jsem se do stavby více zabral a svatbu odkládal až po postavení. Cca před rokem ochably z její stran pokusy o dítě. Nyní máme postaveno, ale každý práci jinde a nechce se sestehovat. Před měsícem jsem „sebral odvahu“ a promluvil si s ní co se děje. Ve shrnutí: představa přítelkyně byla při stavbě již spolu do nájmu a vyzkoušet si bydlení a nebo svatbu. To jsem odmítal kvůli financím. Nyní jsme na mrtvém bodě, tvrdí že už je na vše pozdě ale souhlasí ze chyba byla v nekomunikacinás obou. Navrhuje pauzu. Já ji stále miluji. Nechci ji ztratit
   Karel Chába Prosinec 10, 2018

   Dobrý den, Michale, pokud pauzu chce, bránit jí v tom bude jen horší. Bohužel s tím nic neuděláte. Doporučuji, abyste oba společně vyhledali někoho, jako jsem já. Je hodně prospěšné si ujasnit, k čemu má pauza být, jak jí využít a jaké jiné možnosti máte. Slyšet to od třetí, nezávislé osoby je úplně něco jiného, než když jí to řeknete vy. To bude více či méně brát tak, že jste zaujatý a že jí nechcete v pauze vyhovět. O to víc na pauzu bude tlačit. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Jiří Březen 10, 2019

  Dobrý den.S přítelkyní jsme spolu skoro 8let.Máme spolu 2děti.Ovšem sem tam nějaká hádka proběhne.před 3mi dny mi řekla že si s někým do min.týdne pul roku psala psala a že to ukončila.a že mě má ráda ale už mě nemiluje.Ja ji Miluji nade vše.Celých těch 8 let jsem jí doslova nosil na rukou,obletoval denně chválil atd..a teď nevím co mám dělat.pauza?sejde z očí sejde z mysli si říkám,když jsem doma a obletuji ji jako vůl tak na mě kašle.Sama mi řekla že jsem 100%,dělám všechno,uklizim doma,dvě zaměstnání,hlidam děti když chce jít ven treba na kafe s kamoskou.do toho na zahradě atd.Vím že zamilovanost časem opadne,ale tak už proto že dělám vše jsem očekával trochu lásky,a ona na mě dlabe
   Karel Chába Březen 12, 2019

   Dobrý den, Jirko, v této věc nepomůže pauza. Po návratu by se vše vrátilo do starých kolejí. U vás by pomohla práce na psychice. Podle mě totiž na ženu působí tak, že máte slabou mužskou energii, a z toho vyplývá, že jste pro ni úžasný a vše kolem, jen ne takový muž, který by ji přitahoval.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů