Jak chápat situaci, kdy partner nemá zrovna ten nejlepší vztah k dětem z předchozího vztahu?

Protože se rozpadá velké množství vztahů, a to i takových, ve kterých jsou děti, je častá situace, kdy do rodiny přichází po čase nový partner. Někdy naváže s dětmi přátelský vztah a vše pak normálně funguje. Nastávají ovšem i situace, kdy si partner k dětem cestu nenajde. Nebo si cestu k němu nenajdou děti.

Čím starší děti, tím je často situace pro spolužití složitější. Partner, který přichází do rodiny pak mnohdy stále kritizuje děti, nechce se finančně podílet na společných aktivitách, partnerka má často pocit, že stále jen na nich něco vidí. Atmosféra v takové rodině je pak značně napjatá a rozchod mezi partnery je pak otázkou času.

Pořád něco vidí na mých synech

Pokud nevznikl v rodině zrovna ideální vztah mezi novým partnerem a dětmi jeho přítelkyně, nastává velké množství variant, od ignorování se navzájem, až po otevřený boj. Případ Evy je, dalo by se říci, typický. Má dva syny ve věku 13 a 16 let a má pocit, že právě kvůli vztahu jejího přítele k dětem, bude muset vztah ukončit.

Její partner totiž často děti kritizuje, na výlety chce brát jen Evu, ale ne její syny. Eva je z nastalé situace už značně frustrovaná a uvažuje vážně o rozchodu. Partner Evy se rovněž nechce finančně podílet na ničem, co se týká jejich dětí. Tvrdí, že starat se má vlastní otec. Navíc má její partner stále pocit, že je mu celá rodina nedostatečně vděčná za to, co pro ně on dělá.

Situace se zdá na první pohled jasná. Přítel Evy je prostě nevhodný partner a měla by se s ním raději rozejít. V případě, že je Evin přítel opravdu osoba, která dělá vše jen proto, že očekává za vše vděk, asi s ním nebude soužití jednoduché. Pokud on sám nebude mít zájem se nějak se svým chováním vypořádat, zřejmě se situace nezlepší.

Partner nemá rád mé děti, protože se necítí být v rodině vítán

Vše může být ale také jinak. Ženy jako je Eva by si měly v každém případě upřímně přiznat, jestli jsou schopné se na věc dívat nestranně. Děti totiž dovedou někdy pěkně potrápit „vetřelce“, který přichází do jejich domova a je dobré na to myslet. U starších dětí to pak často mohou být takové ty nenápadné prvky skryté agrese – ignorování partnera, obracení očí v sloup, nevhodné poznámky atd. Je pak docela dobře možné, že to partner vnímá jako nepřátelský postoj, ale matka takové chování ani nezaznamená nebo mu nepřikládá na důležitosti.

Někdy nedokáže žena vytvořit partnerovi přicházejícímu do rodiny takové podmínky, aby se v nich cítil dobře. Nejde samozřejmě o to, že by měla dát na vedlejší kolej své děti. Pokud se ovšem od začátku nebude cítit takový partner jako součást rodiny, bude se situace časem jen zhoršovat. Minimálně polovina neúspěchu v takovém případě je i na straně ženy. Pokud si toto žena neuvědomí, bude mít s největší pravděpodobností problém si najít muže, který se bude cítit v takové rodině vítán.

Problém s dětmi ukazuje především na problém ve vztahu

V mnoha případech ale nejde jen „o děti“, ale jde i o problém mezi samotnými partnery. Pokud by totiž byli ve shodě a táhli za jeden provaz, zřejmě by se takové situaci vyhnuli. To, že jim naopak problém přerůstá přes hlavu, svědčí především o špatné komunikaci. Pokud partner neříká otevřeně, jak se cítí (např. se může cítit finančně zneužíván, nedoceňován, má pocit, že je jím opovrhováno) a skrývá to za pichlavé poznámky, brzy to může vztah zcela pohřbít, stejně tak jako když žena jeho pocity ignoruje.

Dá se řešit situace, když partner nemá rád mé děti?

Dobrý způsob, jak by žena měla řešit chování svého partnera které, jí vadí je to, že mu upřímně řekne, co se v ní děje, a jaké to v ní vyvolává frustrace. Oba by se měli snažit navzájem zjistit, co se odehrává pod povrchem toho druhého. Toho mohou ovšem dosáhnout jen upřímnou komunikací. Jen v takovém případě pak mohou odhalit příčinu, která vyvolává neustálé střety ohledně dětí a také ji úspěšně odstranit.

Partner může také, ať již vědomě či nevědomě, brát děti jako konkurenci, třebaže samozřejmě tomu tak ve skutečnosti není. Pokud se ale žena chová více jako matka, než partnerka, straní v každé situaci svým potomkům, může se pak snadno takový muž cítit na druhé koleji. Samozřejmě tím spíše, že děti nejsou jeho vlastními potomky.

Vše ovšem nakonec opět směřuje k tomu, že děti jsou pouze lakmusovým papírkem, nebo-li ukazatelem toho, jak na tom vztah ve skutečnosti je. Problémem nejsou totiž ve většině případů vlastně děti, ale jde pouze o zástupný problém toho, že vztah dobře nefunguje.

Nemusí být úplně nejlehčí takovou situaci zvládnout svépomocí, především pokud se jeden z partnerů uzavřel před druhým nebo není schopen ani sobě přiznat, kde je skutečné jádro problému. Situace je tedy řešitelná, ale vyžaduje zájem řešit na obou stranách, protože pátrat po skutečné příčině nemusí být vůbec jednoduché (škála příčin je opravdu široká a zde jsem nastínila jen pár možností) a tak je nezbytná mnohdy i pomoc odborníka.

Pokud se vás týká situace, kdy máte s partnerem stálé neshody kvůli vašim dětem, neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace, který má s takovým případy bohaté zkušenosti a je schopen s vámi takový problém probrat a vyřešit – Konzultace.