V článku se dozvíte hlavní důvody, proč se partner změnil, ale také to, co s tím můžete dělat. 

Změnil se? Možná má osobní krizi 

Jeden z důvodů, proč se vám může jevit (anebo to tak samozřejmě opravdu je), že se partner změnil, je ten, že si prochází nějakou osobní krizí, to znamená, že se v něm něco děje. Může mít pocit, že nic nemá smysl, že ho nic nebaví, že neví, kam směřuje, někdy třeba i to, kam patří. Ve vás to přirozeně může vyvolávat pocit, že se partner změnil, protože se začne chovat jinak. Většinou je takový člověk zadumaný, odtažitý, uzavírá se sám do sebe. Tolik nestojí o kontakt s vámi, a to ani emocionální, ani sexuální. Nechce se účastnit činností, na které jste byli zvyklí.  

Nejčastějším důvodem, proč to vypadá tak, že se partner změnil, je ten, že můžete být teoreticky krátce po seznámení (toto krátce může být ale i rok, dva nebo tři – záleží na tom, jak máte celkově dlouhý vztah) a je přirozené, že každý se na začátku vztahu vylepšujeme. Neděláme to často ani vědomě, je to nevědomý proces, který tolik nevnímáme.  

Pak se samozřejmě může stát, že jakmile nám spadnou růžové brýle a dostaneme se do normálního stavu, partner na nás působí tak, že se nějakým způsobem změnil. A opravdu tomu tak je. Skutečně to funguje tak, že se v nějaké míře začneme chovat jinak. Dostaneme se zkrátka do svého běžného, normálního chování, už se tolik nepřetvařujeme.  

Když je za změnou partnera krize vašeho vztahu

Dalším důvodem, proč můžete mít pocit, že je u partnera něco jinak a že se změnil, je, že máte krizi vztahu. Vy si ji nemusíte být vědomi, může ji zatím vnímat jen váš protějšek a reaguje na to tak, že mění své chování. Může na vás například útočit verbálně, je vulgárnější, ale zároveň odtažitější. Může se více věnovat třeba tomu, že pořád kouká do telefonu, než aby s vámi cokoliv sdílel. 

Projevy krize bývají různé a já vám doporučuji, abyste si přečetli článek Jak se projevuje krize vztahu.

Partner se změnil. Anebo jste to byli vy?

Dalším hlavním důvodem, proč si můžete myslet, že se partner změnil, je, že se něco děje na vaší straně. Teoreticky se vás tedy může týkat jeden z bodů, které jsem popsal výše. Můžete mít osobní krizi nebo začínáte vnímat krizi vašeho vztahu, kterou si zatím plně neuvědomujete a kterou tedy pociťujete jako změnu protějšku.  

Na tomto místě má smysl upozornit na to, že se často setkávám také s tím, že dojde k souběhu. Tedy že oba partneři mají pocit, že se ten druhý změnil, se situací ale pracují špatně. Neumí si ji vysvětlit, neumí na sebe vzájemně přenést, co se v nich děje, jak to vnímají, anebo to v sobě dusí a nemluví o tom. Pak mají pocit, že změna je jen na jedné straně, tedy u protějšku.  

Pro změnu partnera mějte pochopení 

Co tedy můžete dělat s tím, když máte pocit, že se partner změnil? Jako první a možná úplně nejdůležitější, co musíte udělat, je mít hlavně pochopení. Nejhorší, co můžete udělat při změně na vaší straně, na straně partnera nebo na obou stranách, je, že to nebudete komunikovat anebo budete útočit, vyčítat a urážet se. Citově vydírat nebo nebudete mít přímo pochopení pro to, co vám partner říká o tom, co prožívá a co se v něm děje.  

To na něj pak samozřejmě působí tak, že pro vás nemá dostatečnou hodnotu, že se nechcete angažovat v tom, abyste mu pomohli, abyste se ve vaší krizi případně někam posunuli. K pochopení je důležité, když vám partner něco řekne nebo když se vám nelíbí, jak se k vám chová, abyste to nekritizovali, abyste se vůči tomu nevymezovali. Anebo to pomyslně nepřetloukali tím, že vy jste na tom ještě hůř, tedy abyste mu nic nevyčítali.   

Je tedy klíčové, abyste v pochopení byli nastavení tak, že není žádná jediná pravda. Přirozeně vy subjektivně vidíte celou situaci nějak a nějak jinak ji vidí i partner. A právě proto je důležité, abyste se o tuto pravdu nechtěli přetahovat, ale abyste se naopak chtěli pochopit. 

Netlačte na řešení, dejte mu čas, se změnou se vyrovná(te) snáz

Existují dva základní způsoby nebo směry, kterými se můžete vydat, máte-li pocit, že se partner změnil, a chcete s tím něco dělat. Pokud by šlo o osobní krizi protějšku, ten často potřebuje nějaký čas pro sebe, aby o sobě a o svém světě mohl přemýšlet. A není tedy úplně nejlepší nápad, abyste váš vztah chtěli hned zlepšovat nebo abyste partnera do něčeho nutili.  

Naopak bych vám doporučoval, abyste se dohodli na tom, jak se k sobě po přechodnou dobu budete chovat. Tato dohoda by měla obsahovat takové věci a body, kterými byste se mohli zraňovat. Nejhorší totiž často není to, že vznikne nějaký problém, tedy to, že partner se začne měnit, ale to, jak na to reagujeme: lidé se do sebe buď uzavírají, nebo na sebe útočí a začínají se odcizovat.  

Tato dohoda by tedy měla být zaměřena na to, kolik času partner potřebuje a jak se k sobě máte chovat, abyste se neodcizovali a abyste vztah zachovali na úrovni, na které je teď. Teprve potom, jakmile se z osobní krize začne partner dostávat, se můžete začít posouvat ke způsobu druhému, navazujícímu.  

Partner se změnil: učte se naslouchat a komunikovat spolu

Tento způsob spočívá v tom, že se potřebujete propojit a spojit jako tým a musíte se začít učit partnerské komunikaci. Ta je totiž klíčová k tomu, abyste si mohli změny v sobě vysvětlit, případně abyste mohli řešit krizi vašeho vztahu. Partnerská komunikace je hlavní a nejdůležitější nástroj, jak se k sobě můžete přibližovat, jak se můžete vzájemně pochopit a přijmout vše, co se ve vás děje.  

To, že se partner mění, je totiž něco, co vás pravděpodobně nějak stresuje, možná se toho dokonce bojíte. A abyste se přestali bát a stresovat se, potřebujete pochopit, v koho se partner mění. Potřebujete pochopit, kým se stává nebo co si v sobě řeší, a proto potřebujete komunikovat. K tomuto tématu vám doporučuji prostudovat si články Komunikace mezi manželi a Naslouchání ve vztahu.  

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, že se partner změnil? Nevěšte hlavu a kontaktujte mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába