Kdy pravidlo nulového kontaktu funguje a měli byste se jím řídit, a kdy se vám naopak nulový kontakt vyplatit nemusí?

Nulový kontakt je často doporučován jako všemocný a ověřený způsob, jak dostat svého partnera zpět. Jak mu dokonce někdy dát i za vyučenou, aby si uvědomil, jak velkou chybu udělal, když nás opustil. V následujícím článku si ale ukážeme, že to s nulovým kontaktem tak jednoduché rozhodně není a že se vám často nemusí vůbec vyplatit. 

Kdy na nulový kontakt? Když se chcete odstřihnout

Jediná situace, v níž má pravidlo nulového kontaktu stoprocentně smysl dodržovat, je ve chvíli, kdy se chcete od svého protějšku opravdu definitivně odstřihnout. Kdy dochází k tomu, že vás partner kontaktuje, vy o to nestojíte a jenom trpíte. 

Pokud tedy chcete docílit toho, že se od svého protějšku definitivně odpoutáte, pak pravidlo nulového kontaktu určitě dodržujte. Znamená to neodpovídat na zprávy, zablokovat si telefonní číslo a být v naprosto nulovém kontakt. To je asi jediná situace, kdy můžeme říct, že toto pravidlo opravdu funguje a má význam.

U všech ostatních variant jsou už výsledky pravidla nulového kontaktu hodně na pováženou. Podívejme se na ně. 

Pravidlo nulového kontaktu, když chceme partnera zpět  

Pravidlo nulového kontaktu se často používá tehdy, když se partneři rozhádají nebo se rozejdou třeba v afektu. Jeden z nich si přitom nedokáže představit, že vztah opravdu skončil. A tak se snaží skrze nulový kontakt ve druhém vyvolat zájem, žárlivost nebo pocit, že už o protějšek nestojí, aby ten začal litovat a ozval se mu.

To opravdu někdy funguje, partner se ozve a začneme být znovu v kontaktu. Problém tohoto chování je ale v tom, že neřešíme příčiny toho, proč jsme se rozešli. Problém je, že hrajeme hru, kdo z koho, a snažíme se v druhém vyvolat pocit, že ho až tak moc nepotřebujeme. 

Nulový kontakt problémy nevyřeší 

Pokud si tímto způsobem partnera přitáhneme nazpět, ve skutečnosti jsme ale mezi sebou vykopali příkop, přes který se nám k sobě bude jen těžko vracet. Bude to složité mimo jiné proto, že i po návratu partnera musíme udržovat dojem toho, že jsme nad věcí, že partnera tolik nepotřebujeme. Dál tedy mezi sebou hrajeme hry, které ale bohužel nikam nevedou. Tyto hry nás nespojují, neučí nás komunikovat a nepomáhají nám k tomu, abychom se k sobě více přiblížili. 

Čím více tedy budete používat pravidlo nulového kontaktu k tomu, abyste donutili partnera k návratu, tím méně si budete schopni říct, co se mezi vámi a v každém z vás děje. To povede k tomu, že problém s největší pravděpodobností budete řešit znovu, znovu se budete hádat a rozcházet.

Pravidlo nulového kontaktu jako začátek konce

Ještě horší variantou a výsledkem aplikace pravidla nulového kontaktu je, že pro některé lidi nulový kontakt znamená, že o ně protějšek definitivně ztratil zájem. Nechtějí se vnucovat, nechtějí se shodit, dokonce se bojí – a takových lidí je mnoho -, že kdyby se ozvali, pomyslně by si naběhli na vidle. To znamená, že partner by si na nich smlsnul třeba tím, že by se jim neozval nebo by jim řekl něco, co by je mohlo velmi zranit: třeba že už má někoho jiného a o ně už zájem opravdu nemá, a proto nekomunikoval.

Na někoho tedy pravidlo nulového kontaktu působí opravdu tak, že se přechodně jeho zájem zvětší a ozve se vám, na někoho tato metoda funguje naprosto obráceně: má utlumující účinek, jenž vede k tomu, že se vám protějšek neozve už nikdy, protože se domnívá, že vy sami nemáte zájem.

Chcete dát prostor? Pokud to jde, domluvte se 

Často je jednou ze situací, v nichž je pravidlo nulového kontaktu doporučováno, upřímná snaha dát partnerovi čas na to, aby si mohl rozmyslet, co vlastně chce. Zjistit, jestli mu opravdu chybíte. To je svým způsobem chvályhodné, na to ale nepotřebujete s pravidlem nulového kontaktu riskovat. Toto pravidlo má totiž, jak už jsme si ukázali, spoustu nevýhod. Na tom, že si dáte prostor, se totiž můžete prostě dohodnout. 

Když se dohodnete na odloučení, na tom, jaký toto odloučení má cíl, když se dohodnete, jak se v odloučení máte chovat, můžete dosáhnout stejného efektu jako v případě nulového kontaktu. Zároveň ale nemusíte riskovat, že si to partner s touto metodou vyloží úplně jinak, než jak vy jste to zamýšleli. 

S pravidlem nulového kontaktu šetřete 

Uznávám, že jsou situace, kdy pravidlo nulového kontaktu může najít své uplatnění. Například tehdy, kdy se chce rozejít váš protějšek, kdy nereflektuje na to, že byste chtěli něco řešit, trvá si na svém a vy už nevíte, co jiného zkusit. A tak se pokusíte o pravidlo nulového kontaktu. Můžete to samozřejmě zkusit, opravdu to někdy funguje. Nicméně pokud se partner skutečně ozve, bylo by moudré a pro budoucnost vašeho vztahu nesmírně prospěšné, abyste se bavili o tom, jak na vztahu pracovat. 

Nemyslete si, že celý váš problém je vyřešen tím, že jste využili pravidlo nulového kontaktu, partner se vrátil, a to je vše. Takto jednoduše to opravdu nefunguje. Příčiny, které vás dovedly až k tomu, že jste se rozešli, se vám s největší pravděpodobností vrátí a vy budete problém řešit znovu.

Pravidlo nulového kontaktu jako poslední možnost

Použití pravidla nulového kontaktu by mělo být tedy svým způsobem až tou poslední možností, zároveň by u něj nemělo zůstat. Po návratu k sobě byste se měli zcela vážně bavit o tom, co můžete dělat s příčinami, které vás vedly k afektivnímu rozchodu a k tomu, že jste se k nulovému kontaktu museli uchýlit. 

Použijete-li tedy pravidlo nulového kontaktu, snažte se co nejméně prodlužovat dobu, po kterou ho aplikujete. Čím více budete nulový kontakt protahovat (třeba když se vám partner už ozve a vy s ním nebudete komunikovat nebo budete prodlužovat dobu, kdy se nevidíte, kdy partnera napínáte a jen mu píšete, slibujete, že už se brzy potkáte) tím více v partnerovi můžete a budete vyvolávat strach, a o to více si na vás bude dávat pozor. 

O to více mezi sebou budete také prohlubovat propast, která mezi vámi zůstane, sama se nezahladí jen tím, že se k sobě vrátíte. Vše, co si uděláte v době, kdy používáte pravidlo nulového kontaktu, budete muset ve vašem vztahu následně zahlazovat a řešit. Situace se sama nevyřeší jen tím, že si padnete kolem krku a řeknete si, že spolu zase chcete být.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady, jak se zachovat a zda ve vaší situaci použít pravidlo nulového kontaktu, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába