Přijít o někoho, koho jsme měli rádi a byl součástí našeho života, je většinou velmi bolestivé. Mnozí z nás nejednou uvažují o tom, že by se do vztahu, který již opustili, znovu vrátili. Jak velká je šance na návrat po rozchodu? Bude vztah fungovat?

Dobře si promyslete, než dáte vztahu novou šanci

Na tyto otázky si možná někteří z vás právě odpovídají. První věc, kterou by měl člověk, uvažující se vrátit do vztahu udělat, že si upřímně odpoví, proč se do vztahu chce vrátit. Pokud ho žene myšlenka, že trpí samotou, že se nedokáže sám realizovat a nedokáže být spokojený s někým jiným, tak by si to měl dobře rozmyslet. Šance na nový začátek bude velmi nízká.

Chuť vrátit se do vztahu po rozchodu, zakládající se na nespokojenosti, vlastní neschopnosti zařídit si svůj život, nebo vyřešit problémy a bloky, abych mohl být spokojený a jít dál, nikam nepovede. Je důležité neuhýbat negativním emocím. Snažit se tyto věci řešit bez toho, aniž bych se vracel zpátky do vztahu. Pokud to přece jen lidé udělají, návrat po rozchodu nebude úspěšný, vztah nepotrvá dlouho a brzy skončí dalším rozchodem.

Do vztahu by se neměli vracet lidé, kteří mají zásadní rozdíl v náhledu na život. Např. pokud jeden touží po velké rodině a druhý o dětech nechce ani slyšet a děti mít nechce, bude to problém, na kterém vztah skončí a návrat nebude úspěšný.

Bohužel se mi vracejí lidé i po roce, kdy uskutečnili návrat do vztahu po předchozím rozchodu a říkají mi, že znají příčinu rozchodu, ale tajně doufají, že se k tomu budou moci postavit jinak, nebo partnera změní. Pokud ani nemají představu, jak by tento problém vyřešili a jen doufají, podléhají tito lidé pozitivním emocím, ale problém se nevyřeší. Lidé se pak zbytečně trápí ve vztahu, kterému dali znovu šanci.

Pokud si odpovím, že se do vztahu chci vrátit a dát mu šanci, velmi dobře si uvědomuji příčiny rozchodu a vnímám vztah tak, že se chci dál posunout, je velká pravděpodobnost úspěchu. Pokud také chci vědomě na vztahu pracovat, celkově se vyvíjet sám za sebe i skrze vztah a nejsem nespokojený, pak má smysl dát vztahu novou šanci.

Pokud tedy vnímají oba dva, že chtějí na sobě i vztahu pracovat, chtějí vyřešit příčiny rozchodu, chtějí být lepšími lidmi a procházet osobnostním rozvojem, je to správná cesta a návrat do vztahu po rozchodu pravděpodobně bude úspěšný.

Ano, chceme se vrátit. Jak postupovat?

  1. Vyjasněte si příčiny rozchodu

Pokud lidé splňují to, co píši, měli by postupovat pomalu. Neměli by se k sobě hned stěhovat. Je nutné se zabývat tím, co bylo opravdovou příčinou, proč se rozešli. Měli by si udělat několik debat, aby si tohle vyjasnili a nová šance pro jejich vztah byla vyšší.

  1. Domluvte se na řešení příčin

Pokud mají pocit, že příčiny pojmenovali, měli by si říci, jak budou postupovat v jejich řešení. Co s tím udělají. Tyto příčiny by měli vyřešit tak, aby se již neopakovaly. Zde se šance na lepší vztah zvyšují.

  1. Učte se komunikovat

Po vyjasnění příčiny rozchodu a domluvě, jak je vyřeší, by se měli učit komunikovat. Komunikace je klíčová dovednost k tomu, aby vyřešili jakýkoliv problém. Je důležité si neplést komunikaci s mluvením.

Častá reakce lidí bývá, že přece mluvit umí, jen si v něčem nerozuměli. To neporozumění ve skutečnosti znamená, že spolu neumí komunikovat. Komunikace má jasně stanovená pravidla, které nás vedou k cíli. Na konci komunikace se cítíme jako jedno tělo, jedna duše a jedna mysl. Dokážeme jednu věc vnímat stejně a jsme si jistí, že si opravdu rozumíme. To nám návrat do vztahu ulehčí.

Rozdíl mezi mluvením a komunikaci je značný, nepodceňujme to. Více v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

  1. Řešte svoje potřeby

Jakmile se naučíte s partnerem komunikovat, je důležité se po návratu po rozchodu věnovat také potřebám ve vztahu. Co jsou potřeby, a jak o nich mluvit, najdete v článku Partnerská dohoda. To, že jste neuměli naplnit potřeby ve vztahu byl důvod, proč jste si mysleli, že už to dál nejde.

  1. Pozvěte se do svého světa

Co to znamená? Vnímání žen a vnímání mužů je dosti odlišné. Je důležité kromě komunikace a vyjasnění a naplnění potřeb ve vztahu, umět porozumět světu toho druhého. Žena pozve muže do ženského světa a opačně. Díky tomu můžete druhému více porozumět. Více o tom v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Někdy se může stát, že jsou šance na návrat do rozchodu dosti nejasné. Nevíme si úplně sami rady, nedokážeme vidět situaci zcela objektivně a jsme spíše unášeni svými pocity než rozumným uvažování. Pak je nejvhodnější se obrátit na odborníka, který se zabývá vztahovými tématy a dá vám potřebný nadhled na vaši situaci. Zde najdete druhy konzultací. 

autor článku: Karel Chába