Šance na návrat po rozchodu

Přijít o někoho, koho jsme měli rádi a byl součástí našeho života, je většinou velmi bolestivé. Mnozí z nás nejednou uvažují o tom, že by se do vztahu, který již opustili, znovu vrátili. Jak velká je šance na návrat po rozchodu? Bude vztah fungovat?

Dobře si promyslete, než dáte vztahu novou šanci

Na tyto otázky si možná někteří z vás právě odpovídají. První věc, kterou by měl člověk, uvažující se vrátit do vztahu udělat, že si upřímně odpoví, proč se do vztahu chce vrátit. Pokud ho žene myšlenka, že trpí samotou, že se nedokáže sám realizovat a nedokáže být spokojený s někým jiným, tak by si to měl dobře rozmyslet. Šance na nový začátek bude velmi nízká.

Chuť vrátit se do vztahu po rozchodu, zakládající se na nespokojenosti, vlastní neschopnosti zařídit si svůj život, nebo vyřešit problémy a bloky, abych mohl být spokojený a jít dál, nikam nepovede. Je důležité neuhýbat negativním emocím. Snažit se tyto věci řešit bez toho, aniž bych se vracel zpátky do vztahu. Pokud to přece jen lidé udělají, návrat po rozchodu nebude úspěšný, vztah nepotrvá dlouho a brzy skončí dalším rozchodem.

Do vztahu by se neměli vracet lidé, kteří mají zásadní rozdíl v náhledu na život. Např. pokud jeden touží po velké rodině a druhý o dětech nechce ani slyšet a děti mít nechce, bude to problém, na kterém vztah skončí a návrat nebude úspěšný.

Bohužel se mi vracejí lidé i po roce, kdy uskutečnili návrat do vztahu po předchozím rozchodu a říkají mi, že znají příčinu rozchodu, ale tajně doufají, že se k tomu budou moci postavit jinak, nebo partnera změní. Pokud ani nemají představu, jak by tento problém vyřešili a jen doufají, podléhají tito lidé pozitivním emocím, ale problém se nevyřeší. Lidé se pak zbytečně trápí ve vztahu, kterému dali znovu šanci.

Pokud si odpovím, že se do vztahu chci vrátit a dát mu šanci, velmi dobře si uvědomuji příčiny rozchodu a vnímám vztah tak, že se chci dál posunout, je velká pravděpodobnost úspěchu. Pokud také chci vědomě na vztahu pracovat, celkově se vyvíjet sám za sebe i skrze vztah a nejsem nespokojený, pak má smysl dát vztahu novou šanci.

Pokud tedy vnímají oba dva, že chtějí na sobě i vztahu pracovat, chtějí vyřešit příčiny rozchodu, chtějí být lepšími lidmi a procházet osobnostním rozvojem, je to správná cesta a návrat do vztahu po rozchodu pravděpodobně bude úspěšný.

Ano, chceme se vrátit. Jak postupovat?

 1. Vyjasněte si příčiny rozchodu

Pokud lidé splňují to, co píši, měli by postupovat pomalu. Neměli by se k sobě hned stěhovat. Je nutné se zabývat tím, co bylo opravdovou příčinou, proč se rozešli. Měli by si udělat několik debat, aby si tohle vyjasnili a nová šance pro jejich vztah byla vyšší.

 1. Domluvte se na řešení příčin

Pokud mají pocit, že příčiny pojmenovali, měli by si říci, jak budou postupovat v jejich řešení. Co s tím udělají. Tyto příčiny by měli vyřešit tak, aby se již neopakovaly. Zde se šance na lepší vztah zvyšují.

 1. Učte se komunikovat

Po vyjasnění příčiny rozchodu a domluvě, jak je vyřeší, by se měli učit komunikovat. Komunikace je klíčová dovednost k tomu, aby vyřešili jakýkoliv problém. Je důležité si neplést komunikaci s mluvením.

Častá reakce lidí bývá, že přece mluvit umí, jen si v něčem nerozuměli. To neporozumění ve skutečnosti znamená, že spolu neumí komunikovat. Komunikace má jasně stanovená pravidla, které nás vedou k cíli. Na konci komunikace se cítíme jako jedno tělo, jedna duše a jedna mysl. Dokážeme jednu věc vnímat stejně a jsme si jistí, že si opravdu rozumíme. To nám návrat do vztahu ulehčí.

Rozdíl mezi mluvením a komunikaci je značný, nepodceňujme to. Více v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

 1. Řešte svoje potřeby

Jakmile se naučíte s partnerem komunikovat, je důležité se po návratu po rozchodu věnovat také potřebám ve vztahu. Co jsou potřeby, a jak o nich mluvit, najdete v článku Partnerská dohoda. To, že jste neuměli naplnit potřeby ve vztahu byl důvod, proč jste si mysleli, že už to dál nejde.

 1. Pozvěte se do svého světa

Co to znamená? Vnímání žen a vnímání mužů je dosti odlišné. Je důležité kromě komunikace a vyjasnění a naplnění potřeb ve vztahu, umět porozumět světu toho druhého. Žena pozve muže do ženského světa a opačně. Díky tomu můžete druhému více porozumět. Více o tom v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Někdy se může stát, že jsou šance na návrat do rozchodu dosti nejasné. Nevíme si úplně sami rady, nedokážeme vidět situaci zcela objektivně a jsme spíše unášeni svými pocity než rozumným uvažování. Pak je nejvhodnější se obrátit na odborníka, který se zabývá vztahovými tématy a dá vám potřebný nadhled na vaši situaci. Zde najdete druhy konzultací. 

autor článku: Karel Chába

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

13 komentářů u „Šance na návrat po rozchodu

  Martina Květen 24, 2018

  Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.S manřelem jsme spolu 21 let.No dobu manželství došlo ke 2 nevěrám ze strany manžela,obě jsem nějak ustála.Po celou dobu však bojuji s neschopností ze strany muže dělat kompromisy.V loňském roce situace vygradovala a já se na jaře rozhodla pro odchod z manželství.Po celou dobu jsem dělala kroky pro odstěhování,manžel mě přesvědčoval,abychom ve vztahu zůstali.Poslední 2 měsíce byl jako vyměněný. Najednou své chyby vidí a uznáváČím více na mě tlačil,tím více jsem chtěla být sama.Nyní se manžel odstěhoval a dal mi čas na rozmyšlenou.Celá rodina,včetně dospelých dětí stojí proti mě a já nejsem tak radikální.Jak dlouho dobu je dobré přemýšlet ,co dál.Děkuj
   Karel Chába Květen 29, 2018

   Dobrý den, to není vůbec o délce uvažování. Jde o to, jak s problémem pracujete. Sama si nejspíše nedokážete odpovědět na všechny otázky a vyřešit v sobě všechny své konflikty. Doporučuji vám, abyste vyhledala odbornou pomoc a probrala vše, co potřebujete vědět. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  Martin Červenec 4, 2018

  Manželka už přes rok žije s milencem. Zůstal jsem doma po 20 letech sám se dvěmi „dětmi“ 14 + 20. Za ten rok vím co jsme (i já) udělali špatně. Chci se s ní setkat a nějak to už vyřešit. Jakkoliv. Nemohu jen roky čekat a nic nedělat ,byl jsem trpělivý dlouho.Párkrát jsme se viděli a spolu mluvili.. Nemohu se jen ptát co a jak si představuje ..jen nevím přesně jak se při setkání zeptat nebo co udělat ,jestli by se chtěla vrátit , nebo ne .Vím že jsem jí měl dát čas ,což jsem udělal ,jen myslím že už je to dlouho , že by už mohla vědět , jestli stojí nejen o děti … Pokazím něco když se zeptám přímo ? Martin
   Karel Chába Červenec 10, 2018

   Dobrý den, Martine, myslím, že jste udělal, co jste měl a co bylo ve vašich silách. Teď už je určitě čas na jasnou otázku a jasné vyjádření z její strany. Ano, zeptejte se napřímo.
  Hana Září 21, 2018

  Dobrý den, po 2 letem vztahu mi partner oznámil že chce být sam,ale že prý se mužem vydat. Celý 2 roky se chtěl jen vydat a mě to trápilo.sice psal denně, ozýval se každý den,byl pozorný, ale já chtela vic.tkala jsem před mesicem někoho kdo se začal mým dětem věnovat,jezdil s námi na výlety,chtěla jsem ho tedy opustit.Současný partner přišel s žádostí o ruku,že si vše uvědomil a chce s námi zit.Ja se k němu vrátila,ale dávala jsem mu to sežrat.Pak mi vpalil že si mám toho novyho chlapa nechat i s prstynkem. Ten nový už někoho má.takze jsem teď zůstala sama.Nevím co mám delat.Jeto 2 dny co byl u mě vyspal se se mnou a včera jsem mu volala říkal že co se stalo se stalo.že chce být sam.jsem zoufala
   Karel Chába Září 25, 2018

   Dobrý den, Hano, s velkou pravděpodobností byla žádost o ruku živena strachem z toho, že ho opustíte. V době, kdy vás žádal o ruku, věřil svým pocitů a činům, nicméně to, že od vás potřebuje větší odstup a nechce fungovat jako rodina, se tím nevyřešilo. Ke svému chování by se vrátil. Takže to, že jste mu to dávala sežrat, není sice v pořádku, ale na druhou stranu jste tím jen urychlila to, co by se i tak stalo. Pokud by se nezačal řešit problém s tím, jak jste spolu schopni být (pokud vůbec), nemá cenu se do vztahu vracet. Vše by se opět opakovalo jak přes kopírák.
  Milan Listopad 6, 2018

  Dobrý den, po 11 letém vztahu nám to krachlo, odešla i s dětmi s tím, že má v hlavě bordel a musí si to urovnat, že tak žít nechce. Problém začal tím, že jsem si jí poslední dobou nevšímal, nesdílel její pocity z práce apod. Chtěla například se mnou na koncert a já odmítl, že mě to nebaví. Dnes jsme měli rozhovor, celkem dlouhý, říká, že se bojí jít zpět do vztahu, že se to vše vrátí do stejných kolejí a že si už ani není jistá, zda cítíme k sobě lásku. Že mě má opravdu ráda, ale že se toho už bojí. Nechtěl bych o ní přijít, nevím jak dál, co dělat ? Ještě byl problém, tlačil jsem na ní a bombardoval, dnes mi řekla, že jí tím moc nepomůžu při rozmýšlení.. Jako odborníka se ptám, co dál ?
   Karel Chába Listopad 8, 2018

   Dobrý den, Milane, určitě jí dát prostor a čas. Určitě dobře naslouchat tomu, co vám říká, co potřebuje. Ona vám totiž nejlépe ze všech řekne, co potřebuje, problém je v tom, že vinou strachu to nevnímáte a jdete proti jejímu přání. Další věcí je, že vám říká, že se bojí vrátit, aby se vše neopakovalo. Takže neslibujte jak na běžícím pásu a neříkejte, že jste se změnil (to není tak rychle možné). Sepište si vše, co vás napadne, že bylo u vás i u ní špatně. Pak se zamyslete nad postupem, jak tyto věci změnit. Musí to ale být konkrétní. Ne něco jako „už to bude jiné“. Musíte popsat, jak a v čem to bude jiné. Pak jí to můžete předložit, co vše by bylo potřeba udělat, abyste se opravdu posunuli.
  Barbora Duben 9, 2019

  Dobrý den z přítelem jsme se rozešli po roce a půl říkali jsi všechno věřili si. Samozřejmě byli věci co mi na něm vadili i jemu na mě. Ale nehadali jsme se respektovali jsme to.rozrsli jsme se tím to způsobem v lednu bylo blbe obdobi kdy toho bylo moc a pokračovalo to do února konec února jsem se zachovala tak že sem mu řekla rozchod kvůli těm problémům i méně jsme se viděli. Ale nemyslela jsem to tak i když jsem to řekla a zachovala se vážně a on to vážně vzal a řekl že by to nefungovalo tak jsme si měsíc po rozchodu psali. A teď už si 14 dní nepíšem. U něho na 1 místě je práce. Ale ke mě se vždy choval milé hezky a všechno.. Je tvrdohlavej a stojí si za vším. Mohu poprosit o radu?Děkuji
   Karel Chába Duben 15, 2019

   Dobrý den, Barboro, měla byste mu napsat, co se ve vás děje, jak se vám v tom žilo, proč to celé bylo, tak jak to bylo. Jinými slovy přeložit mu svůj psychický život, aby ho pochopil. Pak uvidíte, jak na to zareaguje. Víc smysluplného toho v tento moment neuděláte.
  Filip Duben 10, 2019

  Dobry den,
  po 6 letech spolecneho souziti se pritelkyne tajne sbalila a bez jedineho slova zmizela. Zablokovala si me v telefonu i na FB a totez udelala jeji rodina a pratele. Kdyz jsme spolu telefonovali, rekla mi, ze potrebuje dychat, ze zije pouze muj zivot a ze nikam nemuze. To me zarazilo, nikdy jsem ji nijak neomezoval a snazil se ji vyjit ve vsem vstric. Spise jsem se ji snazil ve vsem podporovat a tim nam vznikaly nedorozumneni. Pritelkyne trpi depresemi a je velmi pretizena v praci, nechce si to ale uplne priznat.Snazim se s ni spojit, abychom si vse vyrikali, vypada to, ze neni rozhodnuta, ale neni naklonena ani setkani. Napsal jsem ji, ze ji ted nebudu kontaktovat, at se rozhodne
   Karel Chába Duben 15, 2019

   Dobrý den, Filipe, s ohledem na to, jak to udělala, jste podle mě udělal, co v té chvíli šlo, a teď je potřeba jí dát čas a prostor. Pokud budete tlačit, ona se před vámi bude ještě více schovávat. Ona se jistě cítila tak, jak vám píše, a i když vy jste to tak neviděl, pro ni to bylo nevyhovující. Zřejmě je ten typ, co nic neřekne a vše v sobě dusí. Tito lidé se pak uchýlí k extrémnímu řešení, tak jako vaše partnerka.
    Filip Duben 15, 2019

    Dškuji velmi za odpověď. Snažím se teď celou situaci ustát a stále doufám v možnost řešení celé situace.

    Filip

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů